اهمیت کیسه صفرا در بدن

روش های درمان بیماری کیسه صفرا 

کیسه صفرا اندامی است که در سطح تحتانی کبد قرار گرفته و از ۳ قسمت اصلی فوندوس یا قعر کیسه، تنه و اینفاندیبولوم تشکیل شده است. وظیفه نگه‌داری مایع زرد رنگ صفرا به عهده‌ی این اندام است. عملکرد مایع صفرا به این گونه است که هنگامی که مواد غذایی به معده، از کبد ترشح می‌شود و از طریق مجرایی وارد می شود. مایع صفرا از طریق مجرای صفراوی مشترک به روده باریک ریخته می‌شود.

در مورد کار این مایع باید گفت که ایجاد امولسیون پایدار روی چربی‌های غذا یا به بیان ساده‌تر هضم چربی مواد‌غذایی که به دوازدهه می‌روند به عهده مایع صفرا است. سنگ صفرا در اثر تشکیل سنگ به وجود می‌آید که در صورت وخامت بیماری، بیمار تحت عمل جراحی یا لاپاراسکوپی قرار می‌گیرد. و هنگام جراحی کیسه صفرا را برمی‌دارند.

اما نگران نباشید پس از گذشت مدتی مجرای صفرا گشاد می‌شود و کار کیسه صفرا را انجام می‌دهد.

کیسه صفرا
کیسه صفرا

 

سرطان  صفرا، یک بیماری خاموش

سرطان صفرا نوعی از سرطان است که سلول‌های بدخیم در بافت کیسه صفرا دیده می‌شود. در شکل دیگر و کمیاب این بیماری ابتدا در لایه میانی صفرا سلول‌های بدخیم دیده شده و سپس از طریق لایه‌های خارجی رشد می‌کند.

نشانه و علائم بیماری

علائم و نشانه‌های سرطان کیسه صفرا شامل موارد زیر است:

  •  درد شکمی، به ویژه در قسمت بالا و راست شکم؛
  •  نفخ شکم؛غ
  •  احساس خارش؛
  •  تب؛
  •  کاهش اشتها؛
  •  کاهش وزن ناخواسته؛
  •  تهوع؛
  •  زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها (یرقان یا زردی)؛
کیسه صفرا
کیسه صفرا

 عوامل ابتلاء به سرطان کیسه صفرا

سرطان  صفرا شرایط و بیماری‌های مرتبطی دارد که به توضیح برخی از آنها می‌پردازیم:

بخوانید   خودارضایی در مردان

کیست‌های Choledochal

کیست‌های پر از صفرا ممکنست در مجرای صفرا بوجود بیایند. گاهی جداره کیست‌ها ممکنست یاخته‌های پیش سرطانی ایجاد کند که سبب افزایش احتمال ابتلاء به سرطان می‌شود. در این نوع بیماری کیست پر از صفرا ممکن است در مجرا بوجود بیاید و گاهی ممکن است کیست‌ها سلول‌های پیش سرطانی ایجاد کند که سبب افزایش احتمال ابتلاء به سرطان کیسه صفرا را چند برابر می‌کند.

کیسه صفرای: Porcelain در این شرایط رسوبات کلسیمی دیواره کیسه صفرا را پوشانده و ارتباطی بین تورم مزمن و آهکی شدن کیسه صفرا را همرا ه داشته باشد.

پولیپ‌ صفرا

پولیپ‌ها به صورت کوچک و بزرگ هستند که پولیپ‌های کوچک معمولا خوش خیم هستند اما ممکن است با تجمع آن‌ها پولیپ بزرگ بوجود بیاید. همچنین پولیپ‌ها انواع گوناگونی دارند که شامل پولیپ‌های کلسترول می‌شود. رشد غیرطبیعی برروی کیسه صفرا ممکن است ناشی از انباشته شدن بافت‌های غشاء مخاطی باشد.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی:

قرار گرفتن در معرض مواد شیمایی هم به ویژه در صنایع لاستیک و بافندگی، ممکن است سبب افزایش احتمال ابتلاء به سرطان کیسه صفرا شود.

درمان سرطان کیسه صفرا

درمان سرطان به ۴ صورت است:

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش سوم)

درمان دارویی

برای درمان ابتدا با توجه به مرحله سرطان پزشک ابتدا به وضعیت عمومی بیمار و تمایلات خود بیمار درمان متفاوت است. اما در کل هدف از درمان، حذف سرطان است اما اگر حذف آن ممکن نباشد مجبور به انتخاب سایر روش‌های درمان برای کنترل سرعت پیشرفت بیماری و حفظ راحتی بیمار به کار می‌رود.

درمان با جراحی

اگر بیمار در مرحله اول سرطان  صفرا باشد، جراحی می‌تواند برای وی مفید واقع شود. انواع کاربردهای جراحی برای این بیماری شامل موارد زیر هستند:

جراحی در مواردی که بیمار در مرحله اول سرطان باشد کاربرد دارد که این جراحی‌ها به صورت زیر است:

در موارد خفیف که سرطان فقط به خود صفرا محدود می‌شود، برداشتن کافی است و درمان صورت می‌گیرد. اما در موارد دیگر سرطان از صفرا عبور کرده و تا کبد گسترش یافته که در این صورت باید کیسه صفرا و بخشی از کبد و مجاری صفراوی را بردارند.

اما هنوز مشخص نشده که آیا این جراحی‌ها باعث درمان کامل می‌شود یا خیر؟ پس به همین خاطر پزشکان ممکن است انجام شیمی درمانی، رادیوتراپی یا هر دو را پس از جراحی به بیماران توصیه کنند. برای تصمیم‌گیری در خصوص استفاده از این روش‌های درمانی، در مورد مزایا و معایب این روش ها با پزشک خود صحبت کنید.

بخوانید   حساسیت به صدا در سالمندان

 

 درمان با پرتو ها

در شرایطی که سرطان به قسمت‌های دیگر نیز گسترش پیدا کرده و دیگر جراحی کاربرد چندانی ندارد روش‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

یکی از این روش‌ها شیمی درمانی است که عبارت است از استفاده داروهای شیمیایی برای کشتن سلول‌های سرطانی.

روش دیگر رادیوتراپی است که از انرژی و پرتوهای قوی مانند اشعه ایکس برای از بین بردن سلول سرطانی استفاده میکنند.

روش دیگری نیز با نام کارآزمایی بالینی وجود دارد که با داروهای جدید یا آزمایشی برای درمان سرطان استفاده میشود که باید با پزشک خود در مورد این روش صحبت کنید.

روش درمانی برای انسداد کیسه صفرا

در مراحل پیشرفته صفرا انسداد مجاری صفراوی رخ میدهد که باعث بیماریهای دیگر میشود. روش‌هایی برای درمان انسداد وجود دارد.

در این روش جراح‌ها میتوانند یک لوله فلزی توخالی (استنت) را در مجاری صفراوی قرار دهند تا مجاری را باز نگه دارد یا از طریق جراحی، مجاری صفراوی جدیدی در اطراف ناحیه مسدود شده تشکیل شود.

کیسه صفرا
کیسه صفرا

حساسیت و زود رنجی چیست – علائم و درمان آن

نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش دوم)

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)