کوتاهی قد در سالمندان

کوتاهی قد در سالمندان

علم ثابت کرده بلند شدن قد بعد از سن بلوغ (غالبا ۱۹ سالگی) حتی با وجود داشتن رژیم ‌های غذایی خاص و پرکلسیم محال به نظر می‌رسد حال آنکه با گذشت سن و پا گذاشتن به میانسالی از اندازه قد افراد کاسته هم می شود تا جایی که یکی از عوارض پنهان سالمندی و بالا رفتن سن، کوتاهی قد در سالمندان است.

روند کوتاه شدن قد با گذشت سن در جالی است که اغلب افراد پس از ۴۰ سالگی، به ازای هر ده سال ازعمرشان، ۱.۲۷ سانتی متر از قد خود را از دست می‌دهند.

این موضوع در زنان با شدت بیشتری همراه است، زیرا زنان در دوران یائسگی هورمون استروژن بیشتری را از دست می‌دهند؛ هورمونی که در مردان و زنان وظیفه حفاظت از استخوان‌ها را برعهده دارد. از سوی دیگر مردان دارای عضلات بیشتری در مقایسه با زنان هستند که این موضوع در روند کوتاه شدن قد آنها در میانسالی موثر است.

کوتاه شدن قد در دوران میانسالی تا حدی است که مردان در ۸۰ سالگی اغلب ۵ سانتی متر و زنان ۸ سانتی متر کوتاه تر می‌شوند. هرچند حدود یک پنجم افراد به دلیل مسایل وراثتی و شیوه زندگی سالم با بالا رفتن سن کوتاهی قد را تجربه نمی‌کنند.

بخوانید   شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

چرا با بالا رفتن سن قدمان کوتاه‌تر می‌شود؟

محققان یکی از دلایل کوتاه شدن قد در دوران سالمندی را اینگونه توضیح می‌دهند که از ۳۵ سالگی استخوان ها شروع به از دست دادن مواد معدنی خود از جمله کلسیم می‌کنند و با بالا رفتن سن، بدن قادر به بازتولید استخوان‌ها نبوده در نتیجه استخوان‌ها کمی کوچک تر و شکننده می‌شوند.

از دیگر عللی که محققان در خصوص کوتاه شدن قد در دوران سالمندی مطرح می‌کنند می ‌توان به عادات ناصحیح نشستن، راه‌رفتن، استفاده مداوم از کفش‌های پاشنه بلند، افزایش وزن، تغذیه نامناسب، کمبود کلسیم و ویتامین D، پوکی استخوان و نیز ورزش ناکافی اشاره کرد.

چگونه مانع کوتاه شدن قد خود در میانسالی شویم؟

یکی از راه های جلوگیری از کوتاه شدن قد در دوران میانسالی یا کم کردن سرعت آن، مقابله با پوکی استخوان است. توصیه پزشکان در این زمینه رژیم غذایی حاوی کلسیم کافی و ویتامین D است. کاهش مصرف کافئین نیز می‌تواند در حفظ سلامت استخوان‌ها و مقابله با ابتلا به پوکی استخوان موثر باشد.

راه های جلوگیری از کوتاهی قد

از جمله مواد معدنی و ویتامین‌هایی که جلو کوتاهی قد در میانسالی را می گیرد عبارت‌اند از : منیزیم، ویتامین های گروه B+، روی، ویتامین C، ویتامین K، فسفر و…

بخوانید   بیماری سل در سالمندان

طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه نیز ورزش حامی مهمی در مقابله با کوتاه شدن قد د رمیانسالی است تا جایی که افرادی که ورزش می کنند نسبت به بقیه قدشان کمتر کوتاه می شود. همچنین تقویت نشدن عضلات به خصوص عضلات شکم باعث بزرگ شدن شکم و جلو آمدن گردن می شود که در کوتاهی فرد نقش دارد.

عامل دیگر در مقابله با کوتاهی قد در میانسالی طرز صحیح نشستن و ایستادن است که مانع از تغییر شکل دیسک ها می شود.

تقویت ستون فقرات نیز می تواند به فرد در حفظ حالت بدنی مناسب کمک کند. در صورتی که عضلات ستون فقرات ضعیف شوند، باعث فشردگی شده و می تواند به خم شدن ستون فقرات منجر شود.

یکی دیگر از راه های جلوگیری از کوتاهی قد در سالمندان به ویژه در زنان نپوشیدن کفش پاشنه بلند است، زیرا فشار وارد شده از پاشنه به ستون فقرات فاصله بین مهره‌های کمر تا حد زیادی از بین می‌رود و در نهایت به کوتاهی قد منجر می‌شود.

همچنین پزشکان توصیه می‌کنند از خم کردن بیش از حد گردن هنگام کار با وسایل الکترونیکی مانند موبایل یا کامپیوتر خودداری کنیم و این وسایل را هم‌طراز با چشمان خود نگه داریم.

بخوانید   فلج مغزی نوع آتتوز چیست

حفظ رطوبت بدن و نوشیدن مقدار آب کافی (حداقل ۸ لیوان در روز) بافت ژلاتینی بین مهره‌های کمر را حفظ کرده و مانع از فشردگی آنها و در نتیجه کوتاه شدن قد می‌شود.

نتیجه گیری

نکته مهمی که لازم به یادآوری است اینکه علت کوتاه شدن قد در میانسالی همواره روندی غیرطبیعی ندارد و نباید تاثیر ژنتیک را در این زمینه فراموش کنیم. در صورتی که کوتاهی قد در میانسالی نتیجه تغذیه نامناسب و نداشتن رژیم‌ غذایی مناسب باشد می توان با تغذیه درست و تامین مواد مورد نیاز بدن، با آن مقابله کرد اما گاهی کوتاهی قد در این سنین در نتیجه وجود بیماری های مزمن و عوامل هورمونی است که باید فرد تحت درمان قرار گیرد.

کوتاهی قد در سالمندان
کوتاهی قد در سالمندان

 

چگونه از افسردگی سالمندان جلوگیری کنیم؟

بیماری کبد چرب و راهکارهای درمان آن چیست

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)