کج شدن پاهای نوزادان – دلایل و درمان

کج شدن پاهای نوزادان – دلایل و درمان  !!

در صورتی که شما هم به تازگی مادر و پدر شده اید و یا اینکه قصد دارید در آینده صاحب فرزند شوید، به شما توصیه می کنیم این مطلب را که در مورد کج شدن پاهای نوزادان حتماً بخوانید تا با اعمالی ناصحیح باعث کج شدن پاهای نوزادتان نشوید.

کج شدن پاهای نوزادان

طی تحقیقات به عمل آمده یک فیزیوتراپیست گفت: چاقی، زود راه افتادن کودک و صافی کف پا، ناهنجاری زانوی ضربدری را ایجاد می ‌کند.

در ناهنجاری زانوی ضربدری، رانها به هم نزدیک شده و قوزکهای داخل ازهم فاصله می‌ گیرند و نمایی شبیه ضربدر در پاها ایجاد می ‌شود.

چاق بودن و زود راه رفتن کودک، صافی کف پا و کوتاهی عضله دو سر رانی و ضعف عضلات همسترینگ داخلی از علل بروز این ناهنجاری به شمار می ‌روند.

دلایل کج شدن پاها

زانوی ضربدری عوارضی چون درد در قسمت داخل زانو به علت کشش بافت های نرم، درد در قسمت خارجی زانو به علت وارد آمدن فشار روی سطوح مفصلی و ایجاد آرتروز زودرس در زانو را به همراه دارد. علاوه بر این ایجاد تغییر شکل در پنجه پاها و ایجاد ظاهر ناخوشایند در پاها و ناتوانی در راه رفتن در مراحل پیشرفته از دیگر عوارض این ناهنجاری است.

بخوانید   سرطان ریه و راه های پیشگیری از آن

بیشتر بدانید: بیماری تنبلی چشم کودکان

انواع بیماری مغزی در کودکان

در این موارد اگر شدت تغییر شکل خیلی کم باشد قابل اغماض است ولی در موارد پیشرفته برای اصلاح این ناهنجاری از وسایل کمکی استفاده می ‌شود. اما چنانچه تغییر شکل از نوع ساختاری و ثابت بوده یا شدت آن زیاد باشد اصلاح آن توسط جراح ارتوپد صورت می ‌گیرد.

در مورد تغییر شکل‌ های قابل اصلاح در صورت صافی کف پا باید از کفی طبی استفاده و ورزش‌ های مربوطه انجام شود. ورزشهای تقویتی عضله چهار سر ران و کشش عضلات کوتاه شده می‌ تواند جهت اصلاح این ناهنجاری موثر باشد.

شایان ذکر است، ناهنجاری زانوی ضربدری از ناهنجاریهای بدنی است که در دانش آموزان بیشتر دیده می ‌شود.

کج شدن پاهای نوزادان
کج شدن پاهای نوزادان

 

 

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)