چند نکته جالب درباره بدن انسان

چند نکته جالب درباره بدن انسان

بدن انسان ماشینی عظیم، پر تراوش و سرشار از مایعات است که مواد شیمیایی را با دقت و هماهنگی بسیار جابجا و مخلوط می کند تا همه چیز، از حافظه گرفته تا مواد مخاطی را بسازد. در اینجا، ما به کند و کاو در تعدادی از رازهای پیچیده، زیبا و حتی عاری از ظرافتی می پردازیم که به اشکال مختلف، بدن ما را به حرکت وامیدارند.

بدن انسان

  • اسید قوی موجود در معده

یک ماده بسیار خطرناک که هیچ فرودگاهی نمی تواند شما را به خاطر همراه داشتن آن متوقف کند، اسید هیدروکلریک یا جوهر نمک است. این اسید بسیار خطرناک که ماده ای مرکب و بسیار خورنده و سمی است، در معده ما یافت شده و در واقع توسط سلولهای جداره معده ترشح می شود. این اسید که برای شستشوی فلزات به کار می رود، به خاطر وجود مواد لزج مخاطی که دیواره معده را می پوشانند، نمی تواند به بافت آن آسیب وارد کند، بدون هیچ خطری در سیستم گوارش باقی مانده و غذای ما را تجزیه می کند.

  • تاثیر حالت بدن بر حافظه

اگر تاریخ خواستگاری خود از همسرتان را فراموش کرده اید، بد نیست چند دقیقه با زانوی خمیده و در حالت تقدیم حلقه، بر زمین بنشینید. حافظه و خاطرات تا حد زیادی در حواس شما تجسم میابند. یک بو یا صدای خاص می تواند بخشی از یک خاطره مربوط به سالیان دور کودکی را در ذهن ما زنده کند و این ارتباط می تواند واضح باشد، مثلا زنگ دوچرخه می تواند شما را به یاد دوچرخ سواری در کوچه باغهای محل قدیمیتان بیاندازد، و از طرفی ممکن است دلیل این یادآوری واقعا برایتان چند ان واضح نباشد.اما تحقیقات جدید نشان می دهد که اگر بدن ما در موقعیتی مشابه با حالتی که در زمان وقوع یک امر داشته قرار بگیرد، می توانیم ماجرا را بسیار بهتر و دقیقتر به یاد آوریم.

بخوانید   بیماری میوپاتی چیست

بیشتر بدانید: کمبود کلسیم در سالمندان

  • استخوانها به خاطر تامین مواد معدنی تجزیه می شوند

استخوانها، علاوه بر اینکه تکیه گاه و حامل اعضا و جوارح و عضلات بدن هستند، به تعدیل و تنظیم میزان کلسیم بدن نیز کمک می کنند. استخوان حاوی فسفر و کلسیم است که این دومی از عناصر مهم تشکیل دهنده ماهیچه ها و اعصاب به شمار می رود. اگر ذخیره کلسیم بدن کاهش یابد، هورمونهای خاصی ترشح شده و موجب می شوند که لایه های استخوانی تجزیه شده و مقدار این عنصر حیاتی در بدن را افزایش می دهند تا میزان کلسیم سلولی به حد اشباع برسد.

  • بیشتر غذایی که می خوریم برای ذهن است

هر چند وزن مغز تنها ۲ درصد از کل وزن بدن انسان را تشکیل می دهد، اما با وجود کوچکی به ۲۰ درصد از کل اکسیژن و کالری دریافتی بدن نیاز دارد. سه شریان مغزی مهم برای رساندن مواد لازم به سر می روند و مدام در حال پمپ کردن اکسیژن به مغز هستند. انسداد یا پارگی یکی از این رگها می تواند سلولهای مغز را به شدت گرسنه کرده و انرژی لازم برای عملکرد صحیح را از آنان گرفته و کارایی بخشی را که با آن رگ در ارتباط است را خراب و یا قطع کند. چنین حالتی را سکته می نامیم

  • مژکهای سلولی مخاط را حرکت می دهند

اکثر سلولهای بدن ما مجهز به بخشهای ویژه مو مانندی به نام مژک هستند که در موارد بسیاری-از گوارش گرفته تا شنوایی- مفید واقع می شود. مژکها در بینی به تخلیه مخاط از درون مجرای تنفسی به داخل گلو کمک می کند. هوای سرد، روند تخلیه مجرا راکند کرده و موجب می شود این مخاط بر روی هم انباشته شده و شخص دچار آبریزش بینی شود. غشاء متورم بینی یا غلیظ شدن این مخاط نیز می تواند موجب پر شدن مجرای تنفسی از مخاط و آبریزش بینی شود.

  • مغز بزرگ جای دندان عقل را می گیرد

تکامل چند ان بی عیب و نقص و عاری از مشکلات خاص خود نبوده است. گاهی اعضا یا خصوصیاتی خاص تنها به این دلیل در یک گونه باقی می مانند که آزار چند انی ندارند. برای مثال دندان عقل، در ابتدا تنها به عنوان وسیله درآمد دندانپزشکان وجود نداشته است، بلکه مدتها پیش، این دندانها به عنوان گروه سوم دندانهای آسیا و برای جویدن گوشت وجود داشته اند. اما با رشد مغز انسان ، ساختار فک او نیز تغییر یافته و اکنون ما دهانی داریم که با دندانهایی گران قیمت و بی استفاده پر شده است.

  • دنیا با تو می خندد

شواهد علمی نشان می دهد که درست همانطور که مشاهده خمیازه یک شخص می تواند رفتاری مشابه را در دیگران ایجاد کند، خنده نیز به دیگران سرات می کند. در واقع شنیدن صدای خنده بخشی از مغز را که عامل حرکات چهره استف تحریک می کند. تقلید نقش بسیار مهمی در کنشهای متقابل اجتماعی بازی می کند و کنشهایی چون عطسه، خنده، گریه و دهان دره همه می توانند راههایی برای ایجاد همبستگی اجتماعی در میان گروه تلقی شوند.

  • پوست چهار رنگ دارد

پوست، بدون وجود رنگها سفید شیری است. رگهای خونی در نزدیکی سطح پوست، آنرا تا حدی سرخ میکنند. رنگ دانه های زرد نیز در تمام انواع پوست وجود دارند و در نهایت، ملانین –لکه های تیره رنگ- به رنگ قهوه ای تیره، در اثر تابش اشعه واورا بنفش به وجود آمده و در مقادیر زیاد سیاه دیده می شوند. این چهار رنگمایه در مقادیر متفاوت با یکدیگر ترکیب شده و پوستهایی بارنگهای مختلف را برای افراد جهان به همراه می آورند.

بدن انسان
بدن انسان

علت زردی در نوزادان چیست

بخوانید   a few Ways You Can Make use of a Reliable Web based Trading System For Your Assets

تقویت هوش مالی کودک

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)