پرستار کودک

فردی که در کارهای مربوط به کودک به مادر کمک می کند پرستار کودک گفته می شود. و در حال حاضر مراکز بسیاری برای نگهداری از کودکان ایجاد شده که زنان زیادی در آنجا مشغول به کار هستند این مکان که مهد نام دارد، کودکان در آنجا نگهداری می شوند و به آنها کارها و مسئولیت هایی را آموزش می دهند تا بهتر بتوانند با کودکان هم سن خود بازی کنند.

مهدها باعث شده بسیاری از مادرانی که نمی توانند کودکان خود را تنها بگذارند با آرامش خاطر کودک خود را به مهد بسپارند و بعد از پایان ساعت کاری کودک خود را تحویل بگیرند.

نقش پرستار کودک در تربیت فرزند شما

تربیت فرزند یکی از مسائلی است که پدر و مادرها بسیار به آن حساس هستند. همه ما دوست داریم فرزندی با شخصیت و با تربیت داشته باشید. فرزندی که در تمامی جا مایه سربلندی ما باشد. ولی همیشه موضوع به این سادگی نیست و داشتن فرزندی با این ویژگی ‌های اخلاقی و رفتاری، نیازمند صرف وقت، هزینه و انرژی است. این مسئله برای کودکانی که پدر و مادر آنها هر دو مشغول کار بوده و ساعات زیادی از روز را تحت نظر پرستار کودک قرار دارند، حساس ‌تر و مهم ‌تر نیز خواهد بود.

حیطه اختیارات پرستار

پرستار  ساعات زیادی را در طول روز با فرزند شما می‌ گذراند. ساعاتی که به‌ طور طبیعی شما در آن حضور ندارید و همچنین بهترین ساعات فعالیت کودک است. بنابراین او می ‌تواند از جمله اشخاص تاثیرگذار در تربیت کودک باشد. این مسئله باعث می‌ شود که تعیین حیطه اختیار پرستار موضوعی بسیار مهم شود.

به زبان دقیق ‌تر این شما هستید که باید مشخص کنید که او  در چه حوزه‌ های تربیتی اجازه ورود دارد، و در چه حوزه ‌هایی اجازه ورود ندارد. به عنوان مثال آیا تمایل دارید که  در حوزه‌ های اعتقادی و جهان ‌بینی، نکاتی را به فرزند شما بیاموزد، و یا او را تنها محدود به مسائل تربیت عمومی روزمره مثل نوع ارتباط گرفتن با دیگرام و رعایت ادب و احترام و… می‌کنید؟ این تعیین حیطه اختیار موجب می‌شود خیال‌تان از بابت آموزه‌های مطرح شده آسوده باشد. البته توجه کنید که در این زمینه باید کاملا شفاف و دقیق، موضوع را با پرستار در میان گذاشته و از او بخواهید که دقیقا همان‌طور که می‌خواهید با فرزندتان رفتار کند. همچنین پیگیری این موضوع به‌طور متوالی و دقت در تغییرات رفتاری کودک نیز در کنترل هرچه بیشتر شرایط موثر است.

پرستاری از کودک در منزل

هر پرستار در خانواده بسته به تعداد فرزندان و سن کودک مسئولیت های متفاوتی دارند بعنوان مثال، برای یک نوزاد پرستار باید به موقع پوشک نوزاد را تعویض کند و غذای کودک را بدهد به موقع نوزاد را بخواباند و با او بازی کند و به نوزاد آموزش های لازم را یاد بدهد.

پرستار باید شخص با حوصله باشد و تمام وظایف پرستاری را بلد باشد و طرز رفتار با کودک را بداند و مهربان باشد و بتواند با کودک رابطه عاطفی برقرار کند. با کودک بازیهای خلاق انجام بدهد. علاوه بر گذراندن دوره های عملی باید دوره های تئوری نگهداری از کودک را نیز بلد باشد. پرستاران باید طوری رفتار کند که کودک زمانی که پیش او هست احساس آرامش کرده و از زمان لذت ببرد بعضی از پرستارها به صورت شبانه روزی در منزل شخص زندگی می کنند بعضی دیگر بصورت پاره وقت.

پرستار کودک

پرستار کودک

مهارت های پرستاری از  کودک

امروزه داشتن یک پرستار در منزل امری واجب است زیرا باعث می شود کودک در فضای خانه رشد کند و از مزایای خانه بودن این را می توان نام برد که زمانیکه کودک را در مهد می گذاریم احتمال بیمار شدن کودکان خیلی بیشتر است و ممکن است کودکی بیمار باشد و بقیه کودکان هم مریض شوند.

پرستار در منزل باعث می شود تا مادر نگرانی دیر رسیدن را نداشته باشد. چون در صورتی که کار مادر طول بکشد خیالش راحت است که کودک در منزل هست و شخصی مراقب او می باشد.

والدین برای گرفتن پرستار حتماً باید با موسساتی که مطمئن هستند تماس بگیرند یا از نزدیک ببینیم و خدمات آنها را تایید کنند. پرستاری یکی از اصلی ترین و مهمترین نیاز خانواده محسوب می شود زیرا کودک از نوزادی اخلاق و شخصیتش شکل می گیرد و پرستار نقش مهمی را در این رابطه ایجاد می کند.

وظایف پرستار کودک

پرستار مراقبت و نگهداری کودکان را برعهده دارد و کارهایی که برای او انجام می دهد عبارتند از:

 • غذا دادن
 • لباس پوشاندن
 • تعویض پوشک
 • حمام کردن

هنگامی که از کودکان بزرگتر نگهداری می کند، باید به آنها مهارت های اجتماعی، خواندن و نوشتن را هم بیاموزد. همچنین آنها را برای گردش و تفریح بیرون ببرد. پرستار کودک گاهی به مادرانی که تازه زایمان کرده اند، در نگهداری نوزادشان تا مدتی کوتاه کمک می کند.

فرصت شغلی و بازار کار پرستار

پرستار کودک در مرکزهای دولتی و خصوصی مانند مهد کودک ها، پیش دبستانی ها، پرورشگاه ها و دیگر مرکزهای مربوط با کودکان می توانند استخدام شوند. همچنین از کودکان در منزل خصوصی افراد نگهداری کند.

به طور معمولی یکی از مشکلات پرستاران کودک، عدم توجه کافی به نقش مهم آنها و برخورد با آنها مثل یک کارگر خانه است. به این خاطر گاهی وظایف دیگری در خانه غیر از نگهداری کودک به آنها محول می شود در واقع در حوزه کاری آنها نیست.

اطلاعات دقیقی در مورد وضعیت بازار کار و میزان استخدام پرستار کودک در ایران در دسترس نیست. با توجه به اشتغال مادران در سالهای گذشته در خارج از منزل و روند رو به بالای این امر، پیش بینی می شود بازار کار مناسبی در کشور پیش روی علاقه مندان به این شغل بوجود بیاید.

مهارت و دانش مورد نیاز پرستار ی

 • علاقه به پیشرفت فردی و اجتماعی کودکان
 • رویکرد خلاقانه همراه با قدرت تخیل خوب
 • صبر و تحمل و شوخ طبعی
 • مسئولیت پذیر بودن در کار
 • توانایی ایجاد ارتباط نزدیک همراه با اعتماد با والدین و کودکان
 • آگاهی از سلامت، ایمنی و بهداشت مواد غذایی
 • توانایی حفظ آرامش در شرایط کاری پرفشار
 • انرژی و استقامت
 • توانایی تطبیق با شرایط غیر قابل انتظار
 • توانایی برنامه ریزی و سازماندهی فعالیت های مهیج و سرگرم کننده برای کودکان

پرستار نوزاد

پرستار بچه

۴/۵ (۲ نقد و بررسی)