علت ورم غیر طبیعی دست

 دلایل ورم غیر طبیعی دست چیست؟

به طور کلی ورم غیر طبیعی دست زمانی اتفاق می‌افتد که مایع دور بافت‌ها تجمع پیدا کرده باشد و وجود ورم دست قاعدتاً ناخوشایند خواهد بود و ممکن است در هر جایی از بدن از قبیل دست، بازو، پا، زانو و ساق پا بوجود بیاید. مهمترین دلیل ورم دست و انگشتان در افراد میانسال و سالمند آرتروز است اما ورم دست و پا در جوانان نیز دیده می‌شود. در دوره بارداری نیز به دلیل اینکه میزان تولید خون و مایعات دیگر بدن ۵۰ درصد بیشتر است تا جنین رشد کافی را داشته باشد، تجمع این مایعات در بافت دست یا پا باعث ورم دست یا پا می‌شود.

عوامل متعددی در ورم کردن دست تأثیر دارد از جمله تغییر دما و مشکلات سلامتی که اگر این ورم به علت مشکل در سلامتی شما باشد باید اقدام به درمان آن بکنید.

ورم غیر طبیعی دست
ورم غیر طبیعی دست

 

علل ایجاد ورم دست

ورم دست به علت‌ها گوناگون رخ می‌دهد

کم آبی

یکی ازعلت‌های اولیه ورم دست می‌تواند کم آبی باشد. زمانی که شما در طی روز آب کافی ننوشید، بدن برای جبران این کم آبی بدن مقداری آب را در دست یا پاها محبوس می‌کند. دقت داشته باشید نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در طول روز می‌تواند به سلامت شما کمک شایانی کند.

بخوانید   بیماری دریچه قلب

وضعیت خوابیدن

درعلت بعدی را می‌توان به وضعیت خوابیدن اشاره کرد. اگر دست و پا شما در حالت آویزان با زیر تنه مانده باشد، ممکن است هنگام صبح با ورم مواجه شوید.

آرتریت دست

در بعضی مواقع ممکن است مفاصل متورم شود؛ و زمانی که مفاصل متورم شود با ورم دست یا پا مواجه می‌شوید. ورم ناشی از تورم مفاصل یا آرتریت ممکن است معمولاً تا چند ساعت پس از بیدار شدن از خواب نیز ادامه پیدا کند.

مصرف بیش از حد نمک

مصرف بیش از حد نمک یا غذاهای آماده، سرخ شده و کنسروی نیز باعث ورم دست و پا و احتباس آب در این عضوها می‌شود. زمانی که شما بیش از حد نمک مصرف می‌کنید بدن شما برای تنظیم و حفظ سطح نمک با آب به این صورت پاسخ می‌دهد که آب را بیشتر حفظ می‌کند. باید بدانید که این نوع ورم موقتی است و معمولاً در طول روز از بین می‌رود.

ورم کردن دست بر اثر گرما

اگر مدت زمانی را در معرض هوای گرم قرار بگیرید، بدن برای خنک نگه داشتن بدن خون بیشتری را به پوست می‌فرستد. دست ورم می‌کند این ورم نتیجه منبسط شدن رگ‌های خونی و حرکت کردن بعضی از مایعات آنها در داخل دست است و می توان گف یک نشانه از گرمازدگی در بدن باشد. همچنین این ورم در زنان شایع تر از مردان است.

ورم غیر طبیعی دست
ورم غیر طبیعی دست

 

بخوانید   بیماری قلبی کودکان

التهاب مفاصل

آرتروز، روماتیسم مفصلی ، نقرص و اسکلرودرمی نیز باید ورم دست می‌شود. در آرتروز این ورم در نزدیکی مفاصل انگشتان متمرکز است. در روماتیسم این ورم میان مفاصل و اطراف مچ دست. در نقرص نیز این ورم همراه با گرمی، درد و رنگ سرخ پوست همراه است و در نهایت در اسکلرودرمی سخت و سفت شدن پوست و بافت‌های پیوندی باعث ورم دست یا پا می‌شود.

 • اختلال در کلیه و کبد: می‌توان یکی دیگر از دلایل ورم دست را به اختلال در این دو عضو نسبت داد زیرا با توجه به وظیفه آنها که فیلتر کردن مایعات بدن است، اختلال در این عضوها باعث تجمع مایعات و آب‌ها در بافت دست و در نهایت باعث ورم دست می‌شود.
 • آلرژی: گاهی ورم دست می‌تواند ناشی از برخورد مواد آلرژی زا با پوست شود در این هنگام هیستامین و سایر مواد شیمیایی داخل جریان خون آزاد می‌شود. که ممکن است به طور موقت باشد و یا به خودی خود از بین برود و یا در صورت لزوم از داروهای آنتی هیستامین استفاده کرده و یا به پزشک مراجعه کنید.
 • فعالیت زیاد یا عدم فعالیت: شغلی که در آن کار می‌کنید نیز باعث ورم می‌شود. حرکات تکراری باعث تجمع بیش از حد آب و مایعات در دست‌ها یا پاها می‌شود که در نهایت باعث ورم می‌شود. عدم فعالیت دست و پاها نیز می‌تواند باعث این ورم شود.
 • عفونت‌های پوستی: یکی دیگر از دلایل ورم در دست و پاها عفونت‌های پوستی، باکتریایی و قارچی، بیماری‌های استخوانی، سلولیت و عفونت ناخن است که برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید.
بخوانید   علائم بیماری جذام

درمان ورم دست

به طور کلی ورم دست موجب اختلال در مشکلات سلامتی برای مدت طولانی نمی‌شود اما ناخوشایند است. درمان ورم دست می‌تواند بسیار ساده و خانگی باشد و ورم را کاهش دهد اما اگر این روش مؤثر واقع نشد باید به پزشک مراجعه کنید. برای درمان ساده و خانگی می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 • مصرف ۸ لیوان آب در طول روز؛
 • قرار دادن دست‌ها به مدت ۳ تا ۵ دقیقه روی سر؛
 • ماساژ دست؛
 • تمرینات عضلانی دست؛
 • استفاده از کمپرس آب سرد؛
 • اجتناب از خوردن غذاهای شور و سرخ کرده؛
 • در صورت لزوم مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای ضد التهاب؛
 • ورزش کردن؛

برای استفاده از خدمات سایت کلیک کنید

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)