نفخ معده در نوزادان

آشنایی با بیماری نفخ معده در نوزادان

تجمع گاز ناشی از فعالیت گوارشی در شکم نوزادان (خصوصاً نوزادان ۱ تا ۴ ماهه) به علت نابالغ بودن دستگاه گوارشی بسیار آزار دهنده تر از هر سن دیگری است. نفخ معده در نوزادان چه در آن هایی که از شیر مادر استفاده می کنند و چه در آن دسته که با شیر خشک تغذیه می شوند می تواند شایع و مشکل ساز باشد.

نوزادان چهار تا دوازده ماهه بیشتر از دیگران دچار نفخ شده و این نفخ در هشت ماهگی به اوج خود می رسد. پس از گذشت سه ماه از متولد شدن آن ها نفخ معده در آنها  خودبخود بطور کامل برطرف خواهد شد.

نشانه های نفخ در نوزاد

مشاهده ی علائم زیر می تواند به این معنا باشد که نوزاد شما نفخ دارد و باید به او کمک کنید تا بتواند به راحتی نفخ را خارج نماید، برای مثال از طریق آروغ زدن:

 • گریه و نا آرامی قبل و بعد شیر دادن
 • قرمزی صورت
 • سکسکه
 • خالی کردن باد معده
 • جمع کردن پاها به سمت شکم
 • عدم توانایی در خوابیدن
 • مشت کردن دست
 • قوس کردن کمر
 • تف کردن شیر مادر

علل ایجاد نفخ در نوزاد

نقطه ی مشترک بیشتر علل نفخ، ورود هوای اضافی به بدن نوزاد است و دیگر دلایل می توانند ناشی از مشکلات گوارشی باشند و شامل موارد زیر می شوند:

 • شیر خوردن به مقدار زیاد و با عجله
 • عدم تحمل لاکتوز
 • مواد غذایی گازدار
 • شیر خشک
 • رفلاکس معده
 • وجود حباب های محلول در آب
 • گریه ی زیاد
بخوانید   حصبه چیست

نفخ را با این بیماری ها اشتباه نگیرید!

یبوست، رفلاکس معده و یا کولیک از مشکلاتی اند که ممکن است با نفخ در نوزاد اشتباه گرفته شوند و علائم آن نیز به هم مشابه اند.

بهتر است بدانید معده ی نوزاد مبتلاء به رفلاکس، نیم ساعت پس از خوردن شیر شروع به ترش کردن می کند و، علائم مشکل نیز پس از آروغ زدن رفع نخواهد شد.

در یبوست باید توجه کنید که نوزاد در دفع مدفوع سفت خود با مشکل روبرو شده و در واقع این یبوست است که در معده نفخ ایجاد کرده است.

حتی در مواردی ممکن است نفخ معده ی شیرخوارگان ناشی از دیسکینزی (انقباضات شدید و غیرقابل کنترل و حرکات تشنجی ماهیچه های روده) باشد.

نفخ معده در نوزادان
نفخ معده در نوزادان

 

تشخیص نفخ هنگام گریه ی نوزاد شیرخوار

پزشکان به این نتیجه رسیده اند نوزادی که هر سه روز در هفته به مدت سه ساعت متوالی گریه و بی قراری می کند، کولیک یا قلنج دارد و گریه ی زیاد نیز با وارد شدن هوا به داخل معده، نفخ می سازد.

بنابراین اگر پس از انجام رسیدگی های لازم به کودک مانند آروغ گرفتن، تعویض پوشک، غذا دادن و … گریه ها پابرجا ماند پس برای راه حل و رفع کولیک به پزشک مراجعه کنید.

بخوانید   نشانه های درد ناف در نوزادان

درمان نفخ اطفال ۴ تا ۱۲ ماهه

کودک را به شکم بخوابانید. برای آرام نمودن و رفع مشکل نفخ فرزند خود او را قنداق نمایید. این کار تداعی گر رحم مادر برای نوزاد است و او را آرام می کند.

استفاده از پستانک نیز موجب آزاد سازی اندورفین و ایجاد آرامش در کودکتان خواهد شد. راه حل دیگر برای کمک به رفع نفخ توسط والدین، ماساژ بدن نوزاد مخصوصاً ناحیه ی شکم اوست. این کار سیگنال های عصبی روده را آرام می نماید و خروج نفخ را راحت تر!

ورزش دادن نوزاد و انجام کارهایی مانند تکان دادن پاهای کودک بصورت رکاب زدن در صورت همکاری و احساس راحتی کودک نیز در اکثر موارد مفید و مؤثر واقع شده است.

اضافه کردن پروبیوتیک اطفال به غذای نوزاد و خوراندن داروی سایمتیکون از روش های درمان دارویی است، اما به شما هشدار می دهیم که این داروها که اغلب برای نوزادان نیز توصیه نمی شوند را خودسرانه تجویز ننمایید، و در صورتی که علائم نفخ برای مدت طولانی و پس از انجام اعمال بالا رفع نشد، به پزشک مراجعه کرده و درمان دارویی را تحت کنترل، در نوزاد آغاز نمایید.

بخوانید   فلج مغزی نوع آتتوز چیست

اقدامات پیشگیری کننده از باد معده ی شیرخوارگان

برای جلوگیری از ورود گاز اضافی به معده، هنگام شیر دادن نوزاد او را به حالتی قرار دهید که سرش کمی بالاتر از بدنش باشد. شیشه شیری را انتخاب نمایید که سوراخ کوچکتری دارد. سوراخ کوچکتر باعث کاهش حجم و سرعت در خوردن شیر و در نتیجه کاهش ورود هوای همراه با آن می شود.

پس از خوردن شیر مادر و یا شیر خشک وقت آن است که نوزاد را روی شانه خود یا دست خود (از ناحیه ی شکم نوزاد) قرار داده و آرام به پشتش ضربه بزنید تا آروغ بزند.

تغییر رژیم غذایی مادر نیز تأثیر به سزایی در کاهش احتمال نفخ نوزاد داراست. ممکن است نوزاد به مواد غذایی از قبیل لبنیات، سبزیجات، آجیل و … حساسیت داشته باشد، لذا ایجاد تحولی اساسی در سبک غذایی مادر می تواند نوزاد را از خطر ایجاد حساسیت ها دور نماید. لابد از خود می پرسید چگونه وجود حساسیت غذایی نوزاد را تشخیص دهیم؟ کافیست موارد مشکوک را به مدت دو تا سه هفته از سبد غذایی خود حذف نموده و ببینید آیا نفخ نوزاد رفع شده است یا خیر.

مطالب مشابه : ضربه خوردن به سر کودک

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)