نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش دوم)

نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش دوم)

عوارض سرماخوردگی در نوزادان

عفونت حاد گوش: عفونت حاد گوش یکی از شایع ترین نشانه های سرما خوردگی نوزاد و عوارض سرماخوردگی ‌های معمولی است. عفونت گوش زمانی بوجود می آید که باکتری یا ویروس وارد فضای پشت پرده گوش شود.

خس خس سینه نوزاد: حتی در صورتی که نوزاد آسم نداشته باشد، سرماخوردگی احتمال دارد موجب خس خس سینه نوزاد شود. اگر نوزاد آسم داشته باشد، سرماخوردگی علائم آسم را شدیدتر می‌کند.

سینوزیت: در صورتی که سرماخوردگی معمولی درمان نشود، موجب عفونت سینوس ‌ها می ‌شود.

عفونت‌ های دیگر: عفونت‌ های دیگری که در اثر سرماخوردگی به وجود می ‌آیند شامل پنومونی، برونشیت، و خروسک است. این عفونت ‌ها باید توسط پزشک معاینه و ارزیابی شوند.

درمان سرماخوردگی در نوزاد

درمان سرماخوردگی های شایع در نوزادان ، انجام دادن کارهایی است که با کمک آنها بتوان به نوزاد کمک کرد تا این دوران را راحت تر سپری کند.

  • سعی کنید که آب بدن نوزاد را به مقدار کافی نگه دارید. تا جایی که ممکن است به نوزاد مایعات بدهید برای نوزادانی که زیر ۴ ماه می باشند، بهترین نوشیدنی شیر مادر و یا شیر خشک است. نوزادانی که در سن ۴ ماهگی بسر می برند علاوه بر شیر می توانند مقداری آب هم بنوشند و نوزادانی که در ۶ ماهگی هستند می توانند نوشیدن آبمیوه را با مخلوط کمی از آب شروع کنند.
  • بینی نوزاد را با قطره های مخصوص چرب کنید. و ترشحات آن را با سرنگ های پلاستیکی خارج کنید. انجام این کار چند دقیقه قبل از شیر خوردن، کمک بزرگی به نوزاد در هنگام شیر خوردن می کند.
  • سعی بر این داشته باشید که هوای داخل منزل را مرطوب نگه دارید. برای این کار می توانید از یک دستگاه بخور استفاده کنید.
  • سعی کنید تا جایی که می توانید نوزاد را بخوابانید تا استراحت کند. سر نوزاد را به هنگام خوابیدن کمی بالاتر از سطح بدنش نگه دارید. این کار به تخلیه ترشحات بینی و تنفس او کمک می کند.
  • برای نوزادان زیر ۶ ماه نباید از داروهای سرماخوردگی و سرفه بدون نسخه پزشک به علت خطر اثرات احتمالی استفاده شود.
  • بلافاصله بعد از مشاهده کردن اولین علائم سرماخوردگی در نوزادان بسیار کوچک، به دکتر متخصص مراجعه کنید. نوزادان تازه متولد شده بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماریهایی مثل ذات الریه هستند.
  • سرماخوردگی معمولی هیچ درمانی ندارد. آنتی بیوتیک نیز برای درمان سرماخوردگی موثر نیست. از داروهایی که بدون نسخه به فروش می ‌رسند نیز نباید برای نوزادان استفاده کرد. داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی برای نوزادان و کودکان مناسب نیستند.
بخوانید   کج شدن پاهای نوزادان - دلایل و درمان

داروهای کاهش تب

داروهای تسکین دهنده‌ درد، از قبیل استامینوفن ، تایلنول و دیگر داروها امکان دارد تب را پائین آورند. ولی این داروها، ویروس سرماخوردگی را از بین نمی ‌برند. در صورتی که نوزاد کمی تب با درجه پائین داشته باشد در واقع به بدن کمک می ‌کند تا با ویروس بجنگد. به کودکان کمتر از سه ماه، استامینوفن ندهید و در هنگام دادن استامینوفن به کودکان بیشتر از سه ماه نیز مراقب باشید زیرا راهنمای مقدار مصرف دارو ممکن است شما را گیج کند.

اگر در مورد مقدار صحیح مصرف دارو سوال داشتید با پزشک تماس بگیرید. ایبوپروفن و دیگر داروها نیز خوب هستند ولی باید فقط برای نوزادان شش ماهه و بیشتر مصرف شوند. اگر نوزادتان همیشه دچار بی آبی و حالت تهوع و استفراغ است از این داروها به او ندهید. کودکان و نوجوانانی که بیماری آنفلوانزا یا آبله مرغان داشته و اخیرا بهبودی یافته ‌اند هرگز نباید آسپرین مصرف کنند برای اینکه آسپرین موجب ایجاد سندرم ری در چنین افرادی می ‌شود که بیماری نادر اما کشنده است.

داروهای سرماخوردگی و سرفه

داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی که بدون نسخه به فروش می ‌رسند نمی ‌توانند علت سرماخوردگی را برطرف کنند و بیماری را زودتر بهبود بخشند و برای نوزاد خطرناک هستند.

بخوانید   بررسی اندازه دور سر نوزادان در حین تولد

درمان خانگی

از محلول نمک و عمل مکش استفاده کنید. سر نوزاد را به سمت عقب بگیرید و قطره نمک منظور آب نمک را در سوراخ‌ های بینی‌ نوزاد بریزید تا خلط‌ ها را نرم و شل کند. سپس چند دقیه بعد به وسیله یک مکنده بینی یا سرنگ لاستیکی محلول و خلط ‌ها را به بیرون بکشید.

هوا را مرطوب کنید. از یک دستگاه بخور برای مرطوب کردن هوای اتاق نوزاد استفاده کنید. یا نوزاد را با خود به حمام ببرید، آب گرم را باز کنید، در را ببندید و ۱۵ دقیقه در بخار حمام بمانید. یک حمام گرم نیز برای نوزاد مفید است.

به نوزاد مایعات زیاد بدهید. مصرف مایعات برای جلوگیری از کم آبی ضروری است. مایعات اضافی نیاز نیست. در صورتی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می ‌کند، دفعات شیر دادن به نوزاد را افزایش دهید. شیر مادر از نوزاد در برابر میکروب سرماخوردگی محافظت می ‌کند.

پیشگیری از سرماخوردگی در نوزادان

نوزاد را از افراد بیمار دور نگهدارید. در صورتی که نوزاد تازه متولد شده دارید، اجازه ندهید افراد بیمار او را ملاقات کنند. در صورت امکان، از حمل و نقل عمومی و حضور در تجمعات عمومی با نوزاد تازه متولد شده اجتناب کنید.

بخوانید   فشار خون در سالمندان

قبل از غذا دادن یا لمس کردن نوزاد، دست ‌های خود را بشوئید. اگر آب و صابون در دسترس نبود، از ژل ‌ها یا پاک کننده‌ های دست که دارای الکل هستند، استفاده کنید.

مرتب اسباب بازی‌ ها و پستانک ‌های نوزاد را تمیز کنید.

به تمام افراد خانه یاد بدهید که در دستمال کاغذی عطسه و سرفه کنند و سپس دستمال را دور بیندازند. در صورتی که دسترسی به دستمال کاغذی ندارید، در داخل آرنجتان عطسه یا سرفه کنید.

سرما خوردگی
سرما خوردگی

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)