مشکلات و بیماری های شایع در دوران نوزادی

مشکلات و بیماری های شایع در دوران نوزادی

طی تحقیقات بعمل آمده در این مطلب به ۱۵ مورد از مشکلات و بیماری های رایج در نوزادان اشاره می کنیم و در مطالب بعدی هر کدام را توضیح می دهیم تا مادران و پرستاران نوزاد بتوانند استفاده های لازم را ببرند.

بیماری های شایع بعد ازتولد نوزادان

نوزادان اغلب پس از تولد آسیب پذیر هستند. آن ها به سادگی مبتلا به عفونت می شوند و یا احتمال دارد با مشکلات خاص مادرزادی دنیا بیایند. هر زنی که برای بار اول مادر می شود لازم است بداند که باید مراقب چه چیزهایی باشد و اینکه چه زمانی شرایط بچه جدی است.

در ادامه مطلب یک لیست ساده از بیماری های شایع نوزادان تازه بدنیا آمده که امکان دارد دقیقا پس از تولد نوزاد با آن روبرو شوند تهیه شده است. در این لیست جزییات وارد نشده و به مشکلاتی که در نوزادان شایع است ارتباط دارد. هنگامی که در مورد بیماری شک دارید بهترین پیشنهاد این می باشد که به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات و بیماری های شایع نوزادان تازه متولد شده و کودکان زیر هفت سال

نوزادان پس از تولد زمانی که از محیط امن رحم به این دنیا وارد می شوند بسیار آسیب پذیر هستند. این زمان سخت ترین اوقات برای آنها می باشد تا یاد بگیرند نفس بکشند، غذا بخورند و غیره. همچنین زمانی است برای رشد شش ها، قلب، مغز، کلیه ها، کبد و غیره و یادگیری هماهنگی بین این ارگان ها. بدترین بخش این است که ارتباط برقرار کردن کودکان با دیگران محدود است، و سرپرست آن ها باید علائم و نشانه های خطر و بیماری را بشناسد.

این لیست از بیماری های شایع نوزادان تازه متولد شده می تواند زیاد باشد. ولی بهتر است روشن بین باشید. بیشتر این بیماری ها خیلی زود با وفق دادن نوزاد با محیط جدیدش ناپدید خواهد شد. ۱۵ تا از مشکلات و بیماری های شایع بین نوزادان و کودکان تازه متولد شده در قسمت زیر آمده است.

۱-  پوست آبی و کبود رنگ و آپنه

به طور طبیعی نوزادان تازه متولد شده دست و پاهای کبود رنگی دارند. با بهتر شدن جریان خون این کبودی کمرنگ تر می شود. ولی رنگ کبودی اطراف لب و رنگ کبودی پوست که برطرف نشده است می تواند به این معنا باشد که لازم است به یک متخصص اطفال مراجعه کنید. آپنه قطع تنفس برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به همراه کبودی رنگ پوست است. این بیماری شامل مشکلات قلب می شود که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد.

بخوانید   Where you can Meet Woman That You Want to be in his campany

۲-  یرقان یا زردی

بیماری زردی به دلیل بالا رفتن بیلی روبین خون باعث زرد شدن رنگ پوست می شود. این بیماری اغلب در نوزادانی وجود دارد که با زردی دوران نوزادی دنیا می آیند. زردی نوزادی به طور طبیعی پس از مدتی از بین می رود. در صورتی که جدی باشد بهتر است به پزشک مراجعه شود و درمان شود چون کبد کامل رشد نکرده و قادر نیست تا بیلی روبین خون را از کیسه صفرا خارج کند.

۳- درد تنفسی

این بیماری به خاطر بسته شدن مسیر بینی هنگامی بوجود می آید که :

اکسیژن ناکافی به بچه برسد. چندین ساعت طول می کشد تا یک نوزاد تازه متولد شده یاد بگیرد چگونه به طور طبیعی نفس بکشد. زمانی که تنفس نرمال ثابت است نباید هیچ کبودی در نوزاد دیده شود. در صورتی که نوزاد با صدا نفس می کشد، خر خر می کند، یا سوراخ بینی اش قرمز شده یا کبود رنگی پوستش ادامه دارد باید به او دارو داده شود.

“با تشخیص سریع و اقدام هوشمندانه، بیماری های رایج نوزادان را تحت کنترل داشته باشید”

۴-  جراحی های تولد

جراحی های تولد می تواند در نتیجه استفاده از پنس جراحی برای بیرون آوردن نوزاد از کانال رحم باشد. بیشتر نوزادان خیلی زود از آسیب های هنگام تولد خوب خواهند شد. در زایمان های سخت و زایمان های بریچ زایمانی که نوزاد سر و ته در رحم می باشد یعنی وضعیتی که ابتدا پاها و شانه ها بیرون می آید امکان دارد به خاطرنازک بودن استخوان و به علت فشاری که هنگام تولد به نوزاد می آید و یا استفاده از ابزارهای مختلف موجب شکستگی استخوان شود. پزشکان وضعیت نوزاد را بررسی و در صورتی که این آسیب ها شدید باشد نوزاد را درمان خواهند کرد.

۵- قولنج

قولنج برای وقتی است که نوزاد بدون هیچ دلیلی در ظاهر به طور دائم گریه می کند. به طور طبیعی نوزاد احساس ناراحتی می کند و نمی تواند تا آن را بیان کند. این مشکل باید تا سه ماهگی نوزاد برطرف شود. در صورتی که قولنج ادامه داشته باشد باید مشکل شیر خوردن نوزاد برطرف شود و تشخیص درستی برای این شرایط گرفته شود.

۶-  سرفه کردن

به طور معمول نوزاد زمان تغذیه در صورتی که جریان شیر مادر خیلی زیاد باشد سرفه می کند. سرفه های شدید و بسته شدن دهان بعد غذا خوردن می تواند نشان دهنده مشکلی در ریه یا سیستم گوارشی باشد. سرفه مداوم در شب می تواند نشان دهنده سیاه سرفه یا مشکلات تنفسی باشد.

بخوانید   تبخال چیست ؟ علت – علائم - پیشگیری

۷- عفونت گوش

از دیگر بیماری های شایع میان نوزادان عفونت گوش است. نوزادان با گوش هایشان خیلی بازی می کنند و هنگامی دچار عفونت می شوند گوش هایشان بسیار کثیف است. عفونت های ویروسی بسیار شایع هستند و برطرف شدن این عفونت چندین روز طول می کشد. اگر چه عفونت های باکتریایی نیز می تواند منجر به از دست دادن شنوایی شود و نیاز به آنتی بیوتیک دارد.از خطرناک ترین بیماری های رایج نوزادان عفونت های مختلف از جمله عفونت گوش ها می باشد.

۸-  نفخ معده

نوزادان تازه به دنیا آمده شکم های نرم و باد کرده دارند. نیاز است مادران به شکم نوزادشان توجه کنند. زمانی که شکم موقع لمس کردن سفت و باد کرده به نظر می آید ممکن است دلیلش گاز معده یا یبوست می باشد. زمانی که نوزاد شروع به تغذیه کند در واقع مشکل بر طرف شده است. اگر نوزاد بیشتر کبود می شود و معده اش ورم دارد به این معنا است که او مشکلات جدی ای در ارگان های داخلی اش دارد.

در صورتی که همین بیماری های شایع نوزادان به موقع رسیدگی نشود امکان بوجود آمدن مشکلات طولانی مدت و خطرناک تری در پی دارد.

۹- برفک دهان

برفک دهان یک عفونت قارچی است که به خاطر مخمری در دهان کودکان به وجود می آید. در صورتی که مشکل جدی بود حتما با پزشک مشورت کنید تا داروی ضد قارچی برای کودک تجویز کند.

۱۰-  استفراغ کردن

استفراغ غذا یکی از بیماری های شایع در بین نوزادان است. مادران اغلب آروغ بچه را می گیرند تا از بالا آوردن غذای نوزاد جلوگیری کنند. هنگامی موضوع جدی است که رنگ استفراغ متمایل به سبز باشد و وقتی این استفراغ کردن ها ادامه دار باشد. بچه ها می توانند خیلی زود غذایشان را پس بزنند که این احتیاج به درمان و دارو دارد. عدم تحمل لاکتوز و شیر مادر یکی دیگر از مشکلات شایع است که احتیاج به مراقبت های پزشکی دارد. استفراغ مکرر و بالا آوردن شیر می تواند به خاطر عفونت و یا مشکلات گوارشی باشد.

۱۱- اسهال

اسهال واکنش شایع بدن به آنتی بیوتیک ها و عفونت ها در کودکان است. به کودکان مقدار مناسبی آب و سرم خوراکی بدهید. تغییر در رنگ و شکل مدفوع نوزاد همیشه باید مورد توجه قرار بگیرد. در صورتی که در این مورد تردید دارید، با پزشک مشورت کنید. هم چنین یبوست هم در نوزادان و کودکان تازه متولد شده خیلی شایع است.

وقتی که نوزاد در حال یادگیری تطابق خود با محیط اطرافش است، اغلب بیماری های رایج نوزادان و مشکلات آنها بر طرف می شود. ولی کوچک بودن کودک و داشتن سیستم ایمنی ای که هنوز کامل رشد نیافته، باعث می شود سعی کنند با گریه و بی قراری کردن بخواهند ارتباط برقرار کنند. بیماری های متداول می تواند نشان دهنده و پیدایش مشکلات اساسی باشد. به مادران توصیه می شود به طور منظم کودکان شان را برای معاینه کردن پیش متخصص اطفال ببرند، به او مقدار مناسب آب و مایعات بدهند، و مهم تر از همه  ذهن آرام و روشنی داشته باشند. از بودن با نوزادتان لذت ببرید و خودتان را با مرحله ای که او در آن است سازگار کنید. هر سرفه یا عطسه ای جدی نیست.

بخوانید   بیماری فنیل کتونوری

۱۲- کم خونی

کم خونی به خاطر کمبود هموگلوبین است که سطح اکسیژن در خون پایین می آید و خون رقیق می شود. بچه هایی که از مادرانی که کم خونی دارند دنیا می آید کم خونی خواهند داشت. در صورتی که بیماری کم خونی درمان نشود می تواند بسیار جدی و مرگبار باشد.

۱۳-  تب

تب نشان دهنده این است که بدن در حال مبارزه با عفونت است. اگرچه، تب های شدید و ادامه دار بالای ۱۰۱ درجه در نوزادان تازه متولد شده و کودکان می تواند منجر به حملات جدی یا کشنده و آسیب مغزی شود. در این وضعیت درمان دارویی برای عفونت باید فورا انجام شود.

۱۴- مشکلات پوستی

مشکلاتی مثل بثورات پوشک یا بیماری کرادل کپ یا کلاه گهواره نوعی بیماری که باعث پوسته های ضخیم سفید یا زرد رنگی در پوست سر می شود که به آسانی کنده نمی شوند مشکلات شایعی هستند که برای نوزاد دردناک است. این بیماری واکنش پوست به پوشک و رنگ و یا مواد درون پوشک می باشد. عوض کردن زود به زود پوشک و استفاده از یک کرم خوب توصیه می شود. هم چنین در صورتی که کودک مبتلا به بیماری کرادل کپ است باید موهای کودک با یک شامپوی ملایم به طور روتین شسته شود.

۱۵-  سرما خوردگی و آنفولانزا

این بیماری ها بر تمامی کودکان و نوزادان تازه متولد شده زمانی که سعی می کنند خودشان را با دنیای بیرون وفق دهند تاثیر می گذارد. اگرچه این بیماری بسیار بی اهمیت به نظر می رسد ولی همیشه بهتر است تا توصیه های پزشک را دنبال کنید. ذات الریه و مشکلات جدی دیگر خیلی سریع در نوزادان تازه متولد شده شدت می گیرند.

 

 

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)