مشکلات رفتاری در کودکان

انواع مشکلات رفتاری در کودکان

سلامت روانی در کودکان و نوجوانان از مواردی است که والدین باید توجه بیشتری به آن داشته باشند، چرا که این دوران از زندگی بسیار مهم و حیاتی برای زندگی آینده است. شاید خیلی­ ها فکر کنند که کودکان کمتر به مشکلات رفتاری و روانی دچار می­شوند، اما بهتر است بدانید این تفکر در حقیقت کاملاً برعکس می­باشد. در ادامه به بررسی انواع اختلالات رفتاری کودک، دلایل، علائم، اثرات منفی آنها در زندگی آینده و نقش حیاتی والدین می­پردازیم.

انواع مشکل­ های رفتاری در اطفال

اختلال اوتیسم

اوتیسم را از لحاظ اجتماعی بودن کودک می­توان به سه دسته­ی کناره­ گیر، منفعل و فعال تقسیم نمود. چهار نشانه تأکید کننده اختلال اوتیسم شامل انزوای اجتماعی، عقب‌ماندگی ذهنی، نقایص زبانی و رفتارهای کلیشه‌ای است.

مشکلات رفتاری در کودکان
مشکلات رفتاری در کودکان

 

اختلال بیش فعالی

جزو شایع­ترین مشکلات رفتاری در کودکان دبستانی می­باشد. این افراد در درس خواندن و پایان رساندن تکالیف درسی خود با مشکل روبرو می­شوند. بی­قراری­های افراطی و فراموشی در انجام وظایف از نشانه­ های دیگر بیش فعالی به شمار میآیند.

اختلال لجبازی

در این اختلال، کودک پرخاشگرانه و خصمانه به مخالفت و نافرمانی در برابر دستورات و وظایف خود و در کل مخالفت با تمامی اشکال قدرت می­پردازد، با بزرگسالان بحث می­کند و نسبت به فرمان­ها بی اعتنا عمل می­کند.

بخوانید   سرطان گلو چیست؟

بیشتر بدانید: فلج مغزی نوع آتتوز چیست

اختلال سلوک

پیامدهای آن بسیار جدی­تر از هرگونه نافرمانی است. در این اختلال، کودکان هنجارهای فردی و اجتماعی مختص سن خود را شکانده و نسبت به آن بی­ اعتنا می­باشند. پرخاشگری افراطی، درگیری و نزاع، دروغ گفتن، دزدی اموال خانه و دیگران، تهدید کردن، فرار از خانه و مدرسه، از بین بردن اموال دیگران، درگیر مسائل جنسی شدن و عدم داشتن دوست از ویژگی­های بیشتر این کودکان حساب می­آیند.

اختلال تیک

به حرکت یا صوت ناگهانی، غیر موزون و سریعی گویند و برای افراد مبتلاء به آن تقریباً غیرقابل مقاومت است و تبدیل به عادت شده است. انجام فعالیت­های مورد علاقه باعث کاهش و افزایش فشارهای روانی سبب افزایش تیک­ها خواهند شد. پلک زدن، شانه به بالا انداختن، بالا پریدن، پا به زمین کوبیدن، تولید اصواتی شامل خرخر کردن، صاف کردن گلو و پارس کردن، انجام اشکال و حالاتی با صورت و دهان، ناسزاگویی، مکررگویی و پژواک­گویی به مقدار زیاد و غیر عادی را می­توان از انواع تیک­ها نام برد.

فوبیاها

ترس­های افراطی و غیر معمول نسبت به اشیا، افراد، حیوانات، تاریکی، محیط بسته و … که ارتباط تنگاتنگی با شرایط محیطی و روانی فرد در دوران کودکی دارد.

بخوانید   بیماری قلبی کودکان

دلیل رفتارهای نامطلوب کودک من چیست؟

عدم صلاحیت والدین در داشتن فرزند از مهم­ترین دلایل بروز مشکلات رفتاری در کودکان می­باشد. متأسفانه بسیاری از پدران و مادران فاقد اطلاعات و تجارب لازم در زمینه تربیت و آموزش صحیح به فرزندان خود بوده و سیستم تربیتی را دچار اختلال نموده­اند، از اینرو در تشخیص به موقع مشکلات فرزند خود نیز ناتوان ­اند. مشکلات ژنتیکی، فرهنگی و اجتماعی محیط زندگی کودک نیز بسیار حیاتی و تأثیرگذار در سلامت روان آنها می­باشد. تجارب و شکست­های مختلف نامطلوب در زندگی کودک نیز می­توانند امنیت روانی آنها را تهدید نمایند.

نشانه ­های مشکلات رفتاری در کودکان

تغییرات خلق­وخویی و رفتاری بمدت طولانی و عدم رفع آن، احساسات افراطی غیر قابل کنترل مانند ترس که با افزایش ضربان قلب و افزایش سرعت تنفس همراه است، عدم تمرکز کافی در مدرسه، هنگام درس خواندن و انجام تکالیف و کاهش وزن ناگهانی و بی­دلیل از علائم هشداردهنده نسبت به رفتار کودکان می­باشند.

مشکلات رفتاری در کودکان
مشکلات رفتاری در کودکان

 اثرات منفی اختلالات رفتاری بر کودکان و خردسالان

اگر بیماری­های رفتاری مشاهده شده در کودکان به موقع تشخیص و رفع نشوند، مشکلات دیگری بر آن اضافه خواهد شد. پسرفت هوش و نمرات درسی، درون­گرایی و یا برون­گرایی افراطی بصورت کتک­کاری و دعوا در جامعه، مشکل در پیدا کردن همسر و طلاق ناشی از اختلاف، نقص قوانین جامعه و به خطر انداختن جان و اموال مردم، اختلالات لکنت زبانی و… تنها معدود مشکلاتی است که در زندگی یک فرد که در کودکی خود دچار مشکلات رفتاری بوده و درمان نشده است وجود خواهد داشت.

بخوانید   three or more Ways You Can Make use of a Reliable Over the internet Trading System For Your Purchases

چگونه کودکم به لحاظ رفتاری، سالم نگه دارم؟

تأمین سلامت روانی کودکان در جامعه­ ی امروزی بسیار هائز اهمیت است، بنابراین ابتدا لازم است والدین نسبت به روش­های تربیتی درست فرزند خود مطلع شوند و محیط زندگی فرزند را برای او امن گردانند. مدارس و مهد کودک­ها نیز نقش بسیار مهمی در امنیت روانی بچه ­ها دارند و باید اهداف آموزشی را متناسب با بهبود رفتارهای کودکان پیش ببرند. والیدن عزیز، مراجعه به روانشناس کودک درصورت مشاهداتی علائم مشکلات رفتاری نیز فراموش نشود.

آشنایی با درد دوران رشد در کودکان

چند نکته جالب درباره بدن انسان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)