مشکلات رفتاری در کودکان

مشکلات رفتاری در کودکان

سلامت روانی در کودکان و نوجوانان از مواردی است که والدین باید توجه بیشتری به آن داشته باشند، چرا که این دوران از زندگی بسیار مهم و حیاتی برای زندگی آینده است. شاید خیلی­ ها فکر کنند که کودکان کمتر به مشکلات رفتاری و روانی دچار می­شوند، اما بهتر است بدانید این تفکر در حقیقت کاملاً برعکس می­باشد. در ادامه به بررسی انواع اختلالات رفتاری کودک، دلایل، علائم، اثرات منفی آنها در زندگی آینده و نقش حیاتی والدین می­پردازیم.

انواع مشکل­ های رفتاری در اطفال

  • اختلال اوتیسم: اوتیسم را از لحاظ اجتماعی بودن کودک می­توان به سه دسته­ی کناره­ گیر، منفعل و فعال تقسیم نمود. چهار نشانه تأکید کننده اختلال اوتیسم شامل انزوای اجتماعی، عقب‌ماندگی ذهنی، نقایص زبانی و رفتارهای کلیشه‌ای است.
  • اختلال بیش فعالی: جزو شایع­ترین مشکلات رفتاری در کودکان دبستانی می­باشد. این افراد در درس خواندن و پایان رساندن تکالیف درسی خود با مشکل روبرو می­شوند. بی­قراری­های افراطی و فراموشی در انجام وظایف از نشانه­های دیگر بیش فعالی ب شمار می­آیند.
  • اختلال لجبازی: در این اختلال، کودک پرخاشگرانه و خصمانه به مخالفت و نافرمانی در برابر دستورات و وظایف خود و در کل مخالفت با تمامی اشکال قدرت می­پردازد، با بزرگسالان بحث می­کند و نسبت به فرمان­ها بی اعتنا عمل می­کند.
بخوانید   شخصیت پارانوئید و عدم اعتماد به دیگران

بیشتر بدانید: فلج مغزی نوع آتتوز چیست

  • اختلال سلوک: پیامدهای آن بسیار جدی­تر از هرگونه نافرمانی است. در این اختلال، کودکان هنجارهای فردی و اجتماعی مختص سن خود را شکانده و نسبت به آن بی­اعتنا می­باشند. پرخاشگری افراطی، درگیری و نزاع، دروغ گفتن، دزدی اموال خانه و دیگران، تهدید کردن، فرار از خانه و مدرسه، از بین بردن اموال دیگران، درگیر مسائل جنسی شدن و عدم داشتن دوست از ویژگی­های بیشتر این کودکان حساب می­آیند.
  • اختلال تیک: به حرکت یا صوت ناگهانی، غیر موزون و سریعی گویند و برای افراد مبتلاء به آن تقریباً غیر قابل مقاومت است و تبدیل به عادت شده است. انجام فعالیت­های مورد علاقه باعث کاهش و افزایش فشارهای روانی سبب افزایش تیک­ها خواهند شد. پلک زدن، شانه به بالا انداختن، بالا پریدن، پا به زمین کوبیدن، تولید اصواتی شامل خرخر کردن، صاف کردن گلو و پارس کردن، انجام اشکال و حالاتی با صورت و دهان، ناسزاگویی، مکررگویی و پژواک­گویی به مقدار زیاد و غیر عادی را می­توان از انواع تیک­ها نام برد.
  • فوبیاها: ترس­های افراطی و غیر معمول نسبت به اشیا، افراد، حیوانات، تاریکی، محیط بسته و … که ارتباط تنگاتنگی با شرایط محیطی و روانی فرد در دوران کودکی دارد.
بخوانید   درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش دوم)

دلیل رفتارهای نامطلوب کودک من چیست؟

عدم صلاحیت والدین در داشتن فرزند از مهم­ترین دلایل بروز مشکلات رفتاری در کودکان می­باشد. متأسفانه بسیاری از پدران و مادران فاقد اطلاعات و تجارب لازم در زمینه تربیت و آموزش صحیح به فرزندان خود بوده و سیستم تربیتی را دچار اختلال نموده­اند، از اینرو در تشخیص به موقع مشکلات فرزند خود نیز ناتوان­اند.

مشکلات ژنتیکی، فرهنگی و اجتماعی محیط زندگی کودک نیز بسیار حیاتی و تأثیرگذار در سلامت روان آنها می­باشد. تجارب و
شکست­های مختلف نامطلوب در زندگی کودک نیز می­توانند امنیت روانی آنها را تهدید نمایند.

نشانه ­های مشکلات رفتاری در کودکان

تغییرات خلق­وخویی و رفتاری بمدت طولانی و عدم رفع آن، احساسات افراطی غیر قابل کنترل مانند ترس که با افزایش ضربان قلب و افزایش سرعت تنفس همراه است، عدم تمرکز کافی در مدرسه، هنگام درس خواندن و انجام تکالیف و کاهش وزن ناگهانی و بی­دلیل از علائم هشداردهنده نسبت به رفتار کودکان می­باشند.

مشکلات رفتاری در کودکان
مشکلات رفتاری در کودکان

 

 اثرات منفی اختلالات رفتاری بر کودکان و خردسالان

اگر بیماری­های رفتاری مشاهده شده در کودکان به موقع تشخیص و رفع نشوند، مشکلات دیگری بر آن اضافه خواهد شد. پسرفت هوش و نمرات درسی، درون­گرایی و یا برون­گرایی افراطی بصورت کتک­کاری و دعوا در جامعه، مشکل در پیدا کردن همسر و طلاق ناشی از اختلاف، نقص قوانین جامعه و به خطر انداختن جان و اموال مردم، اختلالات لکنت زبانی و… تنها معدود مشکلاتی است که در زندگی یک فرد که در کودکی خود دچار مشکلات رفتاری بوده و درمان نشده است وجود خواهد داشت.

بخوانید   روماتیسم پوستی

چگونه کودکم به لحاظ رفتاری، سالم نگه دارم؟

تأمین سلامت روانی کودکان در جامعه­ی امروزی بسیار هائز اهمیت است، بنابراین ابتدا لازم است والدین نسبت به روش­های تربیتی درست فرزند خود مطلع شوند و محیط زندگی فرزند را برای او امن گردانند. مدارس و مهد کودک­ها نیز نقش بسیار مهمی در امنیت روانی بچه­ها دارند و باید اهداف آموزشی را متناسب با بهبود رفتارهای کودکان پیش ببرند. والیدن عزیز، مراجعه به روانشناس کودک درصورت مشاهده­ی علائم مشکلات رفتاری نیز فراموش نشود.

آشنایی با درد دوران رشد در کودکان

چند نکته جالب درباره بدن انسان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)