مزایا و معایب بارداری در سن پایین

آشنایی با عوارض بارداری در سن پایین

در این مطلب قصد داریم در مورد مزایا و معایب بارداری در سن پایین و سن مناسب برای بارداری مادر و عوارض آن در سن پایین و بالا صحبت کنیم. همانطور که می دانید تاثیر سن مناسب برای بارداری بر سلامت مادر و جنین انکارناپذیر است.

مزایا و معایب بارداری در سن زیر ۲۴ سال

بارداری زنان در سن کمتر از ۲۰ سال و بالاتر از ۳۵ سال به صلاح نیست، چون امکان تولد فرزند نارس یا بچه کم وزن در این نوع از بارداری ها زیاد است. ما در این مطلب شما را با معایب بارداری در سن کم و بارداری در سنین بالا آشنا می کنیم و مناسب ترین سن بارداری را برای شما بازگو می کنیم پس با ما همراه شوید.

مناسب ترین سن بارداری

امروزه سن ازدواج و به تبع آن بارداری در کشور ما بالا رفته و خانم های زیادی هستند که پس از ۳۰ سالگی باردار می شوند. از طرفی، در برخی روستاها و شهرهای کوچک هم بعضی دختران کم سن و سال زود باردار می شوند و در نوجوانی خانواده تشکیل می دهند. در این گفت وگو یک پزشک متخصص زنان و زایمان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره بارداری زودهنگام و دیرهنگام توضیح داده که در ادامه می خوانید .

امروزه با توجه به اینکه سن ازدواج بالا رفته و از طرفی زنان هم در جامعه کار می کنند، سن بارداری بالا رفته است. به نظر شما بهترین سن برای بارداری چه زمانی است؟

بارداری در سن پایین
بارداری در سن پایین

رابطه سن و بارداری

تاثیر سن مناسب برای بارداری بر سلامت مادر و جنین انکارناپذیر است. به نظر من، سنین ۲۴ تا ۲۵ سالگی بهترین سن بارداری و سنین زیر ۲۰ سالگی و بالای ۳۵ سالگی، نامناسب ترین سنین برای بارداری است

بخوانید   بیماری آتاکسی چیست

چرا ۲۴سالگی برای بارداری مناسب است؟

علت تاکید بر سن ۲۴ سالگی، کمتر بودن چرخه های بدون تخمک گذاری و بالا بودن قابلیت باروری در یک خانم است . همچنین به نظر می رسد جدای از مسائل فیزیولوژیک، آمادگی روانی، عاطفی و اجتماعی کافی در این سن برای مادر شدن پیدا کرده است.

بارداری در سن کمتر از ۲۰ سال چه خطراتی دارد؟

بارداری در سنین زیر ۲۰ سال مادر را با خطر زایمان زودرس، وزن گیری ناقص نوزاد و سقط جنین روبرو می کند. همچنین خانم ها در این سنین از نظر روانی و عاطفی آمادگی لازم را برای پذیرش مسوولیت مادرشدن ندارند که بی شک این مساله آنها را با چالش های خاصی پس از زایمان روبرو می کند .

بارداری های زیر۲۰ سال خطرات حین بارداری را برای خانم های بسیارجوان شامل زایمان زودرس، فشارخون بالای مادر، بروز کم خونی در مادر، مرگ مادر، مرگ جنین و رشد ناکافی جنین داخل رحم افزایش می دهند و بر احتمال بروز عوارضی مانند پیشرفت نکردن زایمان به دلیل تکامل ناکافی لگن، پارگی های نسج کانال زایمانی، خونریزی های حین و پس از زایمان ناشی از کم خونی مادر و درنهایت جمع نشدن رحم نیز تاکید می کنند. گرچه نباید از خطرات بروز عفونت و خونریزی پس از بارداری نیز در بارداری های زیر ۲۰ سالگی غافل شد .

بخوانید   three or more Ways You Can Make use of a Reliable Over the internet Trading System For Your Purchases

آیا مشاوره های قبل از بارداری می تواند به خانم هایی که قصد بارداری دارند، کمک کند؟

بله، بی شک مشاوره قبل از بارداری نقشی اساسی در پیشگیری از عوارض بارداری در سن بالا دارد که شامل تست های غربالگری پیش از بارداری و انجام آزمایش های کم خونی، بررسی عفونت ویروسی، بررسی های لازم از حیث نداشتن بیماری های غدد و متابولیک و اتخاذ روش درمانی و کنترلی در صورت نیاز می شود .

بهترین زمان برای انجام تست غربال گری

نه، آزمایش های غربالگری ۳ ماهه اول و دوم بارداری در همه سنین با هدف اطمینان یافتن از سلامت جنین انجام می شود که بر این اساس در ۳ ماهه اول بارداری با انجام سونوگرافی و آزمایش تخصصی خونی می توان میزان احتمال ناهنجاری های کروموزومی جنین را تشخیص داد و اگر در این نوع آزمایش، تشخیص احتمال وجود ناهنجاری کروموزومی بالاتر از حد قابل تعریف باشد، با برداشت مقداری از مایع اطراف جنین یعنی مایع آمنیوتیک می توان به طور قطعی از سالم بودن جنین در ۳ ماهه دوم بارداری اطمینان یافت .

چرا خطرات بارداری پس از ۳۵ سالگی جدی است؟

با افزایش سن بارداری خطر سقط جنین، کنده شدن جفت، افزایش فشارخون و دیابت بارداری و مرگ های غیرقابل توجیه داخل رحمی افزایش می یابد. بر این اساس توصیه می شود خانم ها در صورت امکان پیش از ۳۵ سالگی اقدام به بارداری کنند چون خطراتی مثل افزایش ناباروری و درنتیجه تقاضای بیشتر برای لقاح آزمایشگاهی (IVF) و افزایش غم انگیز مشکلات مربوط به جنین، سقط، بارداری خارج رحمی، فشارخون، دیابت بارداری، اختلالات ژنتیکی، اسکیزوفرنی، بارداری دوقلویی دوتخمکی، جداشدن زودرس جفت، جفت سرراهی و سزارین از جمله عوارضی هستند که در صورت بارداری در سنین بالا می توانند گریبان مادر یا جنین را بگیرند .

مزایا و معایب بارداری در سن پایین
مزایا و معایب بارداری در سن پایین

مادرانی که در سن بالا باردار می شوند باید از لحاظ دیابت نیز مورد آزمایش قرار بگیرند و اگر مشکلی دارند، رژیم غذایی خاصی برای آنها تجویز شود، گرچه در مشاوره قبل از بارداری وضعیت مادر از نظر قند، چربی، فشارخون و تیروئید بررسی و بر رعایت رژیم غذایی مناسب و کنترل وزن مادر نیز تاکید می شود. در ادامه نیز خانم باردار طی ۷ ماه اول بارداری هر ماه و از ۷ تا ۹ ماهگی هر ۲ هفته یکبار و در ماه ۹ هر هفته از لحاظ فشارخون مورد بررسی قرار می گیرد و میزان پروتئین موجود در ادرار و ورم اندام او کنترل می شود .

بخوانید   برفک دهان نوزاد چیست؟

مشکلات و بیماری های شایع در دوران نوزادی

بیماری فنیل کتونوری

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)