فشار خون در سالمندان

فشار خون در سالمندان

شروع شدن دوران سالمندی همراه است با کم شدن احساس لامسه، بینایی و طعم، بویایی. ولی کم شدن حواس فقط به این موردها ختم نمی گردد و کم شدن حواس چشایی و بویایی در سالمندان نسبت به سایر موارد بسیار رایج تر است. کم شدن حواس در سالمندان دلایل گوناگونی دارد که این دلایل می توانند داروها، آلزایمر، عوامل محیطی و مداخلات جراحی باشد.

کاهش حواس فقط باعث کم شدن اشتها و یا لذت نبردن از غذا نخواهد شد و عواقب سنگین ‌تری مثل مسمومیت غذایی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خطرناک را در پی خواهد داشت. رعایت کردن اصول تغذیه ‌ای در سنین پایین ‌تر موجب می شود اشخاص در سنین بالا زندگی آسوده تری را تجربه کرده و کمتر دچار بیماری ‌های مختلفی همچون فشارخون بالا، چربی خون بالا، دیابت و شوند.

فشارخون بالا یکی از بیماری‌ هایی است که در بین سالمندان به ‌شدت شایع بوده و افراد زیادی را درگیر خود کرده است. ما در این مطلب سعی داریم برخی از نکات مربوط به این بیماری را برای شما بازگو کنیم تا با رعایت آن ‌ها اشخاص کمتری مبتلا به این بیماری شوند.

فشارخون، قاتل خاموش

در بسیاری از منابع و کتابهای علمی که به بحث فشارخون پرداخته ‌اند از آن به‌ عنوان قاتل خاموش یاد کرده‌ اند. خون برای گردش در تمام بدن باید نیرو و فشاری را داشته باشد که این نیرو و فشار را فشارخون تلقی می ‌کنند. فشارخون به‌خودی ‌خود بیماری محسوب نخواهد شد و این افزایش غیرعادی فشار آن است که به‌عنوان بیماری شناخته می ‌شود. افزایش غیرعادی فشارخون می‌ تواند اندام ‌های زیادی ازجمله قلب، کلیه‌ها ، مغز و … را تحت تأثیر قرار داده و برای آن ‌ها مشکلاتی را به وجود آورد.

بخوانید   Filipina Women and Their Culture

چه کسانی به فشار مبتلا می ‌شوند؟

بیماری فشارخون بالا در افراد سالمند بسیار شایع است به صورتی که تقریباً ۲۵ درصد این افراد به این بیماری  مبتلا هستند. همچنین در سنین جوانی و میانسالی این بیماری شایع است ولی بیشتر در آقایان قابل‌ مشاهده خواهد بود. هرچه سن افراد بالاتر برود خطر مبتلا شدن به بیماری فشارخون هم بیشتر می شود ولی این بالا رفتن در خانم‌ ها بیشتر است تا در آقایان.

عوامل مؤثر در فشار

بعضی از عوامل هستند که در این بیماری مؤثر بوده و باعث تشدید آن خواهند شد که در زیر به برخی از آن ‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • نژاد: نژاد یکی دیگر از مواردی است که در بیماری فشارخون مؤثر و معمولاً افراد سفید پوست، هندی و اروپایی به این بیماری دچار هستند.
 • سن: بیماری فشارخون با افزایش سن رابطه ‌ای مستقیم داشته و افراد در سنین بالاتر بیشتر به این بیماری دچار خواهند شد.
 • عوامل محیطی: عوامل زیادی همچون مصرف الکل، چاقی، نمک زیاد و استرس در بیماری فشارخون دخالت دارند.
 • عوامل ژنتیکی: طبق تحقیقات صورت گرفته توسط دانشمندان بر روی ژنتیک افراد این نتیجه به اثبات رسید که فشارخون از طریق ژن قابل ‌انتقال است و دسته ‌ای از اشخاص هستند که این بیماری را به ارث دارند.
 • بیماری های کلیوی: تجمع آب و نمک در بدن باعث بالا رفتن فشارخون خواهد شد که این تجمع به دلیل بیماری ‌های کلیوی رخ خواهد داد.
 • داروها و سموم: بالا رفتن فشار را می شود از عوارض جانبی مصرف استروئیدها، الکل، کوکائین، سیکلوسپورین و اریتروپوئیتین باشد. همچنین خطر ابتلا به بیماری فشار در خانم‌ هایی که از قرص ‌های ضد بارداری استفاده می ‌کنند نیز زیاد خواهد بود.
بخوانید   روماتیسم پوستی

دلیل کنترل فشار بالا

وقتی که فشار در افراد افزایش پیدا می کند نارسایی قلبی بیشتر می شود. همچنین در بروز بیماری ‌های دیگری همچون عروق شبکیه چشم، سکته مغزی و حمله قلبی مؤثر است. پس پیشگیری از افزایش این بیماری بسیار مؤثرتر است تا درمان آن. در صورتی که در مواردی فشارخون از حد معمول عبور کرد و به حدود ۱۳۰/۲۰۰ رسید به آن فشارخون بدخیم گفته می ‌شود که بسیار خطر آفرین بوده و در مواردی باعث مرگ افراد خواهد شد.

درمان فشار بالا

درمان این بیماری در افراد به این معنی است که فشار در افراد معمولی به کمتر از ۹۰/۱۴۰ و در افراد مبتلابه دیابت و بیماری ‌های کلیوی به ۸۵/۱۳۰ برسد. برای درمان فشارخون بالا نکات متعددی وجود دارد که رعایت آنها موجب می گردد اشخاص کمتری به این بیماری دچار شده و از این بیماری در امان باشند. در ادامه برخی از این نکات را برای شما آورده ‌ایم که عبارت است از:

 • رژیم غذایی و ورزش را به منظور کم کردن وزن خود در نظر بگیرید.
 • کشیدن سیگار را تا حد ممکن کم کرده تا در پی آن آسیب عروقی کمتر شود.
 • از غذاهایی که دارای شوری بالا هستند خودداری نموده و مصرف نمک را به حداقل برسانید.
بخوانید   تنظیم خواب نوزاد

توصیه‌هایی برای کاهش فشار

 • مصرف قند و شکر و مواد تهیه شده از آن ها مثل انواع نوشابه ها، ژله، کیک ها، مربا، شکلات و … را کم یا حذف کنید.
 • از مصرف چای و شکلات تا حد ممکن دوری کرده و به جای آن ها از چای ها و دم نوش های خانگی استفاده کنید.
 • مصرف آب سالم در طی روز را بیشتر کنید.
 • مصرف ماهی در طی هفته را بالا برده و سعی کنید به جای گوشت قرمز از گوشت سفید استفاده کنید.
 • تا حد ممکن غذا را جویده و سعی کنید آن را در محیطی دور از استرس میل کنید.
 • در طی روز برای مدتی چشم ها را بسته و استراحت کنید.
 • از مصرف غذاهای خیلی داغ و یا خیلی سرد خودداری کنید.
فشار خون در سالمندان
فشار خون در سالمندان

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)