ضربه خوردن به سر کودک

نشانه های  ضربه به سر کودک 

درمان تورم سر کودک بازی و فعالیت‌های بسیار زیاد و سرشار از جنب و جوش کودکان، کاملاً طبیعی و لازم برای سلامت جسمی و روانی می‌باشد، اما گاهی دردسر ساز اند!

آن‌ها بی احتیاط نسبت به خطرهای اطراف خود به سرگرمی‌هایشان مشغول شده و بدون توجه به مفهوم خطر و فعالیت‌های خطرساز و عواقب پس از انجام آن‌ها، خود و والدین خود را متحمل عوارض و هزینه‌های مالی زیادی خواهد نمود. یکی از رایج ترین مشکلات جسمی خطر ساز برای کودکان ضربه خوردن به سر آنهاست.

علائم ضربه‌ای خطرساز به ناحیه سر کودک

جمجمه بافت استخوانی محافظت کننده‌ی سر است، که درصورت افزایش فشار در آن، باعث بروز حالت تهوع و در نتیجه استفراغ خواهد شد.

تشنج کردن نیز از علائم دیگر است، که ممکن است هر زمانی پس از وارد شدن ضربه به سر کودک (حتی تا دو سال پس از ضربه)، برای کودک اتفاق بیفتد. نشانه‌های تشنج عبارت‌اند از: بالا رفتن مردمک چشم‌ها، لرزش دست و پا و عدم توانایی در سخن گفتن.

خواب آلودگی کودک و خارج شدن از الگوی خواب نیز می‌تواند ناشی از ضربه وارد شده بر سر کودک باشد، که در این مواقع والدین باید بتوانند به‌موقع خطر را تشخیص داده و اگر از بروز ضربه اطلاع داشتند، کودکشان را یک الی دو ساعت بیدار نگه داشته تا از خواب آلودگی کودک مطمئن شوند.

بخوانید   بیماری کم خونی چیست ؟ (بخش دوم)

انحراف چشم پس از ضربه نیز ممکن است، از ضربه‌ای هولناک بر سر کودک ناشی شود.

ضربه خوردن به سر کودک 
ضربه خوردن به سر کودک 

پیشنهاد مطالعه: رفتارهای جنسی در کودکان

خطرات پس از ضربه شدید بر سر کودک را جدی بگیرید!

بیهوش شدن خردسال پس از ضربه دیدن سر جدی است و با مشاهده آن باید بلافاصله کودک را نزد پزشک ببرید. بهوش آمدن یک الی دو دقیقه پس از بیهوشی یعنی خطر کمتر! اما باز هم بهتر است برای جلوگیری از خطرات تهدید آمیز آینده، مراجعه به پزشک را فراموش نکنید.

اگر جمجمه‌ی فرزند بازیگوشتان بر اثر ضربه دچار شکستگی شده باشد، زیر چشم و پشت گوش او دچار کبودی خواهد شد و شما موظف هستید به دلیل احتمال خون ریزی مغزی و خطرات آن، کودک را به مراکز درمانی برسانید.

خروج مایع مغزی-نخاعی از گوش یا سوراخ‌های بینی هم از خطرات احتمالی پس از فشار بر جمجمه سر می‌باشد که اگر درمان نشود، سبب عفونت و منژیت مغزی خواهد شد.

برای اطمینان از وضعیت سلامتی سر کودکمان، نزد چه کسی برویم؟

اورژانس و متخصصین مغز و اعصاب آماده‌ی تشخیص ضربه سر کودک و خطرات پس از آن هستند، لذا لازم است پس از حداکثر ۲۴ ساعت از بروز حادثه، درصورت مشاهده‌ی علائمی چون بیهوشی، خونریزی بدون بند آمدن، تشنج، شکستگی، آسیب‌هایی که احتمال می‌دهید به مغز کودک رسیده باشد و گریه‌های شدید و بی پایان او با اورژانس ارتباط برقرار کرده و یا به متخصص مراجعه کنید.

بخوانید   ترتیب واکسن های نوزادان

درمان ضربه به سر در کودکان 

با استفاده از تکه یخی پیچانده شده در حوله‌ی نازک و گذاشتن آن بر روی ورم به مدت یک ساعت، می‌توانید ورم را به طرز چشمگیری کاهش دهید. استامینوفن و ایبوپروفن نیز برای کاهش درد سر کودک مؤثر اند.

alt-img-1010

 

اقدامات جلوگیری کننده از ضربه‌های خطرساز بر سر کودکان

  • دور نگه داشتن کودک از ارتفاع
  • کاهش وسایل دارای گوشه‌های تیز در خانه
  • فرش یا موکت کردن خانه
  • استفاده از محافظ پنجره برای جلوگیری از افتادن کودک
  • قرار دادن پدهای ضد ضربه فرش

و…

پرستار کودک

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)