شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

از مشکلات بسیار شایع در سالمندان شکستگی استخوان مفصل ران است. خطر این شکستگی در سنین ۵۰ سالگی، ۱۵ درصد تخمین زده می شود. شکستگی هیپ در سالمندان موجب افزایش مرگ و میر و کاهش عملکرد می ‌گردد، از همین رو این افراد نیاز بسیار جدی به نگهداری و مراقبت دارند که تنها یک پرستار سالمند در منزل می‌ تواند آن را ارائه دهد.

شکستگی در اثر سقوط و افتادن در میان سالمندان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر دیده می شود و اغلب موجب اختلال در راه رفتن و بستری شدن سالمند در بیمارستان می ‌گردد. البته علاوه بر پوکی استخوان در سالمند، عوامل دیگری نظیر ضعف عضلات چهار سر ران، ضعف عمومی ناشی از سن و شرایطی که باعث کاهش خون‌رسانی به مغز شده مانند: کم خونی، بیماری‌های قلبی عروقی و … در زمین خوردن نقش دارند.

تظاهرات بالینی شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

علائم با توجه به اینکه شکستگی در چه بخشی از مفصل ران اتفاق افتاده، می تواند متفاوت باشد:

  • چرخش پا به طرف خارج
  • کوتاه شدن پا
  • خون مردگی وسیع
  • نزدیک شدن پا به خط وسط بدن
  • درد در قسمت هیپ و کشاله ران یا سطح داخل زانو

درمان شکستگی استخوان مفصل ران

هدف از درمان شکستگی های هیپ ثابت کردن شکستگی، راه افتادن هر چه سریع تر بیمار و کاهش عوارض جانبی ناشی از بی تحرکی است. شکستگی های گردنِ استخوان ران به طور معمول در طول ۲۴ ساعت اول به صورت اورژانسی تحت درمان و جااندازی قرار می گیرند، چرا که قطع طولانی مدت خون رسانی به سر استخوان فمور باعث از بین رفتن استخوان و نیاز به یک پروتز جایگزین می شود. بعد از بیهوشی به صورت عمومی یا بی حسی نخاعی، شکستگی هیپ جا انداخته می شود. این کار به وسیله ی میخ، میخ و پلاک، پین های متعدد یا وسایل پیچشی فشارنده ثابت و فیکس می گردد.

بخوانید   بیماری تنبلی چشم کودکان

قسمت عمده ای از بهبودی و بازیابی توان حرکتی در سالمندان دچار شکستگی هیپ، مربوط به مراقبت های علمی و تخصصی بعد از عمل جراحی است. پرستار سالمند در منزل می تواند کمک بزرگی در جهت بهبود سالمند و بازگشت عملکرد های فیزیکی حرکتی وی داشته باشد.

مراقبت های بعد از جراحی استخوان مفصل ران

  • تغییر وضعیت بیمار

پس از عمل، مفصل ران باید در وضعیت خنثی قرار بگیرد تا از وارد آمدن فشار به محل فیکساسیون جلوگیری گردد. بیمار بهتر است بر روی پای غیر مبتلا سالم چرخانده شود. هنگام چرخاندن بیمار، پرستار سالمند برای جلوگیری از چرخش پا به سمت داخل و حفظ پا در وضعیت طبیعی، یک بالش را بین دو پای بیمار قرار می دهد.

  • ارتقای ورزش در سالمندان

سالمند دچارِ شکستگی استخوان مفصل ران تا مدتی بعد از عمل جراحی، محدودیت در تحمل وزن بر روی پای مبتلا غیرسالم دارد. برای کم شدن عوارض بی حرکتی، بیمار باید به صورت مداوم همه مفاصل خود را به غیر از مفصل هیپ و زانو، حرکت دهد. پرستار سالمند بیمار را تشویق می کند که با استفاده از دستگیره های بالای تخت خود را بالا بکشد و از این طریق عضلات بازو و شانه را تقویت کند. این کار راه رفتن با وسایل کمک حرکتی را نیز آسان می‌ نماید.

  • خطر عفونت

محل برش جراحی مکانی برای ورود میکروارگانیسمها است. طبق دستور پزشک، پانسمان باید به صورت مرتب تعویض گردد. رعایت کردن نکات استریل در جلوگیری از عفونت، نقش به سزایی دارد و باعث شده که زخم زودتر جوش بخورد و بهبود یابد. علائمی چون قرمزی، ترشح و التهاب نشان دهنده ی عفونت در محل زخم است که نیازمند مراجعه به پزشک می باشد.

بخوانید   برفک دهان نوزاد چیست؟

کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی استخوان ران در سالمندان

سالمندان مبتلا به پوکی استخوان که سابقه شکستگی در اثر سقوط را دارند، به علت استرس ناشی از یک حادثه دیگر بی حرکتی را در پیش می گیرند. بی حرکتی در این گونه بیماران باعث بروز عوارض ثانویه چون زخم بستر، عفونت ریوی، تشکیل لخته (DVT) و کاهش توانایی تطابق با سایر مشکلات بهداشتی می شود.

بیماران مبتلا به شکستگی هیپ تمایل دارند که در یک وضعیت باقی بمانند که این خود باعث ایجاد زخم بستر می گردد. پرستار سالمند برای جلوگیری از این زخم ها هر دو ساعت وضعیت سالمند را تغییر می ‌دهد و با استفاده از تشکهای مواج سعی می ‌کند تا امکان این عارضه را کاهش دهد.

پرستار برای جلوگیری از آمبولی  (DVT)، بیمار را به استفاده از مایعات و انجام ورزش های مچ پا و پا تشویق می نماید. پوشیدن جوراب های ضد آمبولی نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از این مشکل دارند.

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان
شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

پرستار با آموزش ورزش های تنفسی و سرفه ی موثر، به بیمار در جهت پیشگیری از عفونت و دیگر مشکلات تنفسی کمک می کند.

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش سوم)

موسسه طنین بر آنست که با کمک پرستار سالمند در منزل، بزرگان و عزیزانمان را به زندگی عادی و عاری از نیاز به دیگران برگردانیم.

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان

علائم اختلال در گردش خون

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)