شقاق (Fissure) مقعدی

از شقاق مقعدی چه می دانید؟

ایجاد زخم، پارگی یا ترک بر روی پوشش انتهای ناحیه­ ی نشیمنگاهی را شقاق مقعدی یا فیشر مقعدی می نامند. این مشکل چه در زنان و چه در مردان در هر سنی شایع بوده و بدلیل وجود حسگرهای فراوان این ناحیه، وضعیت بسیار دردناک با احتمال خون­ریزی را برای مبتلایان بجا خواهد گذاشت.

دسته­ بندی شقاق معقدی

شقاقی که زیر ۱۲ هفته طول کشیده باشد را حاد و عدم بهبود و گسترش پارگی در اثر کم­ شدن جریان خون در ناحیه مربوطه منجر به شقاق مزمن خواهد شد.

علائم ابتلا به فیشر نشیمنگاهی

وجود خون همراه با مدفوع، خونریزی از ناحیه­ ی مقعد، احساس درد و سوزش بسیار مقعد و ایجاد زائده­ ی پوستی از نشانه­ های بیماری است.

دلایل زمینه­ ساز انواع شقاق 

عبور مدفوع سفت، اسهال بمدت طولانی، سابقه­ ی جراحی مقعد، زایمان، یبوست و رابطه جنسی مکرر از ناحیه­ ی مقعد بدون استفاده از مواد نرم کننده­ ی مخصوص می­توانند از دلایل ایجاد این زخم­ها به شمار روند.

درمان دارویی شقاق مقعدی

بی­حس کننده ­های موضعی برای کاهش درد و سوزش، پمادهای زینک اکساید و وازلین برای رفع سوزش و ترمیم زخم، پماد لیدوکائین، پماد نیتروگلیسیرین برای افزایش خون­رسانی به ناحیه ضماد شده و سایر موارد مشابه از روش­های ضمادی درمان شقاق­ اند و توجه داشته باشید این روش برای زخم­های مزمن به هیچ وجه جوابگو نخواهد بود.

بخوانید   دوران بلوغ و پیچیدگی های آن

جراحی و لیزر شقاق مقعدی

درصورت عدم پاسخگویی از طریق دارو درمانی و یا روش­های خانگی مانند نشستن درون آب ولرم، مشکل شما از نوع مزمن بوده و باید حتماً جراحی یا لیزر شود.

شقاق مقعدی
شقاق مقعدی

در روش جراحی، قسمتی از اسفنکتر داخلی برداشته شده و این به کاهش فشار وارد بر اسفنکتر حین استراحت و ترمیم زخم بسیار کمک خواهد کرد. بی­ اختیاری در مدفوع و گاز در اغلب موارد بدلیل برداشته شدن اسفنکتر از عوارض انجان این جراحی می­باشند.

لیزر درمانی برای هر دو نوع فیشر حاد و مزمن در انواع توان بالا و توان پایین بسته به نوع شقاق انجام خواهد شد. در این روش زخم شقاق برداشته خواهد شد بدون آنکه آسیبی به اسفنکتر برسد و در نتیجه فرد دچار بی اختیاری مدفوع و گاز نخواهد شد. این عمل بصورت سرپایی بوده و نیاز به بی هوشی در آن نمی­باشد. از مزایای دیگر لیزر درمانی این است که سایر بیماری­های مربوط به مقعد نیز درصورت وجود داشتن درمان خواهند شد. درد پس از انجام آن نیز بسیار کمتر از درد جراحی است.

اقدام­هایی جهت پیشگیری و مراقبت

درکل می­توان گفت رعایت نکاتی و داشتن سبک زندگی سالم از بروز این مشکل جلوگیری خواهد نمود. رژیم غذایی سرشار از فیبر، مصرف مایعات به مقدار کافی، تحرک داشتن و زندگی بدون استرس شما را از خطرات ابتلاء به فیشر مقعدی حفظ خواهند نمود.

بخوانید   کج شدن پاهای نوزادان - دلایل و درمان

درمان تهوع و استفراغ کودکان با روش های خانگی

بیماری فشار خون پایین و دانستنی های آن

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)