شب ادراری بزرگسالان

شب ادراری بزرگسالان 

شب ادراری و یا بی اختیاری در ادرار، به نام علمی Nocturnal Enuresis، از مشکلات تقریباً رایج بین کودکان و نادر بین بزرگسالان است و همیشه موجب احساس شرم و خجالت در خود افراد و اطرافیان وی بوده است. فرد مبتلا به انوروسیس توانایی کنترل ادرار و خارج نشدن آن از مثانه را در هنگام خواب ندارد.

این بی اختیاری در کودکان امری طبیعی است و دلیل آن، رشد و تکامل نیافتن کامل مرکز کنترل تخلیه ادرار در مغز و همچنین عدم رشد کامل مثانه است. این تکامل در پسران تا ۶ سالگی و در دختران تا ۷ سالگی باید تکمیل گردد. در مجموع ۹۵ درصد کودکان تا ۱۰ سالگی نباید به مشکلات تخلیه ادرار دچار باشند.

شب ادراری در افراد بزرگسال و مسن بسیار مسئله‌ی مهم و خطرناکی است، زیرا این مشکل در اکثر مواقع ناشی از اختلال در سلامت و بیماری‌ای درمان نشده می‌باشد. در ادامه به بررسی انواع علل و تشخیص، درمان و تأثیرات مخرب آن می‌پردازیم.

انواع شب ادراری

نوع اولیه بی اختیاری ادراری (pne)، از نوع دوم شایع‌تر است و در واقع از ابتدا در فرد وجود داشته است. اگر فرد دارای سن کافی برای کنترل ادرار خود باشد، حداقل هفته‌ای دوبار خود را خیس کند و نتواند به مدت طولانی خود را خشک نگه داشته و بدون کمک دیگران به توالت برود، به نوع ۱ این عارضه مبتلا اند.

بخوانید   تشنج در کودکان چیست؟ (بخش اول)

در نوع ثانویه (sne)، فرد از ابتدا در دفع ادرار بی اختیار نبوده و بعدها دچار آن می‌شود، دو نشانه اول نوع pne را داراست، اما در بسیاری از مواقع توانسته است بدون کمک دیگران و با خشک نگه داشتن خود به دستشویی بروند.

شب ادراری بزرگسالان
شب ادراری بزرگسالان

 

علل انوروسیس بزرگسالان

تأخیرات رشد عصبی از اصلی‌ترین دلایل ابتلاء به ناتوانی در کنترل دفع ادرار می‌باشد و متأسفانه در حال حاضر هیچ دستگاه و یا آزمایشی برای تشخیص آن وجود ندارد.

ژنتیک نیز نقش چشمگیری در میزان ابتلاء به شب ادراری بزرگسالان دارد و در واقع باید جستجو کنید تا بفهمید که چه کسی در خانواده شما در دوران کودکی‌اش سابقه آن را داشته است. طبق بررسی‌های علمی، داشتن یک والد شب ادرار در دوران کودکی، ۴۴ درصد، و دو والد شب ادرار در دوران کودکی، ۷۷ درصد شانس ابتلای فرزند به انوروسیس را بیشتر می‌نماید!

افراد مبتلا به بیماری بیش فعالی مثانه، ۳ برابر دیگران بیشتر شانس دچار شدن به شب ادراری را دارا می‌باشند.

عقب ماندگی ذهنی

اختلال‌های عصبی مانند اسپینابیفیدا

اختلال‌های روانی و ناشی از استرس و ترس

بخوانید   مزایا و معایب بارداری در سن پایین

مثانه کوچک

کمبود ترشح هورمون ضد ادرار که موجب دفع آب بسیار زیاد از راه کلیه و شب ادراری خواهد شد.

وجود عفونت در مجاری ادرار

بزرگی پروستات در مردان و جراحی نکردن نوع خوش خیم آن

تشخیص بی اختیاری ادراری

  • تست اورودینامیک یا نوار مثانه که بهترین روش تشخیص مشکلات مربوط به مثانه مانند حجم غیر نرمال، خاصیت کشسانی کم و یا بیماری‌های مثانه همچون بیش فعالی آن می‌باشد.
  • آزمایش کشت ادرار که وجود عفونت در ادرار را مشخص می‌سازد.
  • معاینه فیزیکی و عکسی نخاع برای یافتن ضایعه‌ای در آن
  • سونوگرافی کلیه‌ها
  • آزمایش خون برای بررسی عملکرد کلیه‌ها

انواع درمان شب ادراری

روش‌های اصلی «دارویی» و «سبک زندگی» و دیگر موارد بسته به تشخیص و مصلحت پزشک و یا روانشناس و روانپزشک، برای درمان مبتلایان مورد تجویز قرار می‌گیرند.

  • سبک زندگی: روش بدون نیاز به دارو با رعایت نکاتی در استایل روزانه زندگی همچون محدودیت یا قطع مصرف مایعاتی همچون الکل و کافئین دارها، دفع ادرار طبق برنامه ریزی برای مثال هر دو ساعت یکبار، استفاده از پوشک محافظ بزرگسالان، رفتن به دستشویی قبل از خواب حتی درصورت عدم داشتن ادرار و …
  • درمان دارویی: برای رفع عفونت از آنتی بیوتیک ها، کاهش میزان تولید ادرار در شب از داروی دسموپرسین استات، آرام کردن مثانه و جلوگیری از تحریک آن از داروهای ضد انعقادی، کاهش ورم پروستات از مسدود کننده‌ها و کاهش اختلالات عصبی از داروهای مربوط به اعصاب در تجویز پزشکی استفاده می‌گردد.
  • هورمون درمانی (هورمون ضد ادرار) که در صورت قطع شدن دوره آن، این مشکل باز خواهد گشت.
  • رفتار درمانی
  • طب سوزنی
بخوانید   بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان

تأثیرات نامطلوب شب ادراری بر روی افراد مبتلاء به آن

اضطراب، شرمساری و خجالت در شرایط نابهنجار ایجاد شده برای شب ادراران، از همراهان همیشگی آن‌هاست. ترس از تمسخر اطرافیان و گله، شکایت و حتی تنبیه توسط افراد نگه دارنده نیز، باعث می‌شود که هیچوقت به مدت طولانی خارج از خانه و یا به مسافرت نروند. میزان درگیری‌های ذهنی و روانی و مشکلاتی از قبیل افسردگی نیز به دلیل طرد شدن‌ها و احساس پوچی و بی کسی در این افراد بسیار شایع و هائز اهمیت است.

همیشه به یاد داشته باشید که تمامی این رفتارهای نامناسب نسبت به مبتلایان، فقط مشکل آن‌ها را بدتر و شدیدتر خواهد کرد و پروسه درمانی آن‌ها را مشکل‌تر!

شب ادراری بزرگسالان
شب ادراری بزرگسالان

 

برای استفاده از خدمات مرکز کلیک کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)