سرگیجه جیست

سرگیجه جیست؟

سرگیجه کلمه ای است که اغلب برای تعریف دو احساس مختلف بیان می ‌شود. تعریف دقیق از سرگیجه بسیار مهم است، چرا که به پزشکتان در شناسایی مشکل کمک بسیاری می ‌نماید. سرگیجه به دو نوع احساس سبکی سر و سرگیجه دوران سر تقسیم می ‌شود. سرگیجه دورانی یا واقعی حالتی است که فرد حس می کند محیط اطرافش به دور سرش در حرکت یا چرخش است و یا اینکه محیط اطراف ثابت است ولی خودش در حال حرکت یا چرخش است.

همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع  گیجی یا سبکی سر متفاوت می‌ کند. در سبکی سر بیمار احساس عدم تعادل می‌کند امـــا احساس حرکت وجود ندارد. بیمار می‌گوید سرم گیج رفت و یا چشمهایم سیاهی رفت.

علت های سبکی سر یا گیجی کدامند؟

 • پایین بودن قند خون
 • خونریزی های شدید اغلب داخلی
 • پایین افتادن ناگهانی فشار خون بعد از بلند شدن
 • مصرف برخی از داروها
 • استرس و اضطراب
 • بیماری هایی که موجب از دست رفتن آب بدن می شود

 دلایل سرگیجه کدامند؟

 • سرگیجه وضعیتی خوش خیم حمله ای: رایج ترین شکل سرگیجه است. در این حالت با حرکت ناگهانی در یک جهت خاص بیمار دچار سرگیجه شدیدی می‌شود که چندین ثانیه طول می ‌کشد و با بی حرکت ماندن بیمار مشکل در مدت کوتاهی برطرف می ‌شود. علت این سرگیجه کنده شدن کریستال هایی است که به طور طبیعی در گوش داخلی ما وجود دارد. این کریستال ها امکان دارد بدلیل ضربه به سر و یا بطور خود به خود از محل خود کنده شوند و در مایعی که گوش داخلی را پر کرده است شناور شوند. شناور شدن آنها موجب سرگیجه می ‌شود. این ذرات شناور در حین گردش خود بطور تصادفی و به تدریج به محلی که کنده شده ‌اند می ‌چسبند و در نتیجه علائم بیمار به تدریج بهتر می‌شود تا اینکه تمام این ذرات به جای خود بچسبند و علائم کاملاً بهبود یابند. امــا باید توجه داشت چسبیدن آنها به جای خود به سفتی و محکمی حالت اولیه خود نیست لذا با ضربات و حرکات فیزیکی نه چندان شدید باز هم این ذرات ممکن است کنده شوند و مجدداً بیمار دچار سرگیجه شود. برای پیشگیری از عود سرگیجه، مبتلایان به سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش خیم باید از حرکات فیزیکی شدید اجتناب نمایند.
سرگیجه
سرگیجه

 

 • سردرد های میگرنی: میگرن بیشتر از یک بیماری سردرد است. بیماران میگرنی ممکن است سرگیجه را حتی زمانی که سردرد شدید ندارند، تجربه کنند. سرگیجه ممکن است چند ساعت یا چند روز طول کشیده و ممکن است با سردرد و همچنین حساسیت به نور و صدا مرتبط باشد.
 • بیماری منییر: این بیماری با سه علامت حمله سرگیجه، وزوز گوش و کم شنوایی مشخص می ‌شود. مبتلایان به این بیماری بطور ناگهانی دچار سرگیجه شدید، کم شنوایی و وزوز گوش می‌ شوند. با گذشت چندین روز علائم برطرف می ‌شود و مبتلایان برای مدتی هیچ علامتی ندارند. با گذشت مدت زمان دیگری مجدداً علائم فوق الذکر ظاهر می‌ شوند. علت منییر افزایش فشار مایع گوش داخلی است.
بخوانید   دوره پیری و میانسالی و کنار آمدن با افزایش سن

نوروم‌آکوستیک. یک تومور بافت عصبی است که می‌تواند باعث سرگیجه شود. علاوه بر سرگیجه مبتلایان به نورینوم آکوستیک احساس وزوز گوش و کاهش شنوایی یک طرفه نیز دارند.

 برقراری تعادل به عهده کدام سیستم های حسی می باشد؟

 • مخچه که پیام هایی را درباره حرکات و حالات بدن به مغز می فرستند.
 • چشم ها، که به شما کمک می کند تا محل قرارگیری بدن در فضا و چگونگی حرکت آن را تعیین کنید.
 • گوش داخلی، که دارای حسگرهایی است که به تشخیص ثقل و حرکت عقب و جلو کمک می کند.

احساس سرگیجه یا عدم تعادل از جمله اختلالات ناتوان کننده ای است که انجام فعالیت های روزمره را برای بیمار بسیار دشوار ساخته و در اغلب موارد درمان دارویی قادر به رفع کامل مشکل نیست. نتایج تحقیقات مختلف نشان می دهد که ۶۰ تا۷۰ درصد سرگیجه ها ناشی از وجود مشکلات در سیستم شنوایی است که بعد از تشخیص دقیق میتوان آنها را براحتی و به روش غیر دارویی و غیر جراحی درمان کرد.

در نتیجه تشخیص به موقع و انجام اقدامات توانبخشی جهت جلوگیری از مزمن شدن بیماری اهمیت ویژه ای دارد. در کلینیک تخصصی ارزیابی و توانبخشی سرگیجه پلی کلینیک  فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان مهر، آزمون ویدیونیستاگموگرافی برای بیمارانی انجام می شود که از سرگیجه رنج می برند.

بخوانید   روده بزرگ و عملکرد مهم آن در گوارش

ویدیو نیستاگموگرافی تکنیکی غیر تهاجمی برای ارزیابی گوش داخلی و عملکرد های حرکتی مرکزی است، و شامل استفاده از عینک های مخصوص حفاظدار مادون قرمز به منظور دنبال کردن حرکات چشمی حین تحریک بینایی و تغییرات وضعیتی است. با این آزمون می توان تعیین کرد که آیا سرگیجه در اثر بیماری گوش داخلی ایجاد شده، یا علت های دیگری از قبیل فشار خون پایین یا مشکلات وروان شناختی از قبیل اضطراب و عصبانیت دارد

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش دوم)

بیماری دوبینی چشم چیست

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)