سرطان دهانه رحم

از سرطان دهانه رحم چه می دانید؟

دهانه­ ی رحم، لوله­ ی باریکی در پایین ­ترین قسمت رحم زنان می­باشد که به سمت واژن ادامه پیدا می­کند. رشد غیر عادی سلول­ها در این ناحیه منجر به ایجاد سرطان خواهد شد. این سلول­های غیر عادی را تومور می­ نامند. سرطان دهانه رحم در حال حاضر دومین سرطان از لحاظ شایع بودن در جهان و چهارمین عامل سرطانی منجر به مرگ در زنان است.

عوامل ایجاد سرطان دهانه ­ی رحم

عفونت­های ویروسی مانند زگیل تناسلی (پاپیلومای انسانی یا همان HPV) در صورتی که تا چند سال بدون درمان در بدن باقی بمانند، می­ توانند با گسترش و پیشرفت خود به تومورهای سرطانی تبدیل شوند. سیستم ایمنی ضعیف بدن و مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی نیز این عامل را تشدید خواهد نمود. ممکن است بدلیل عدم بروز علائم اچ پی وی، شما تا چند سال متوجه ویروس در بدن خود نشوید. به همین علت انجام آزمایش­های پاپ اسمیر بصورت منظم در تشخیص به موقع ویروس بسیار مفید است. در کل علت اصلی این سرطان هنوز ناشناخته است اما افراد زیر بیشترین احتمال مبتلاء شدن به آن را دارا می­باشند:

 • افرادی که دخانیات استعمال می­کنند.
 • زنانی که بارداری و زایمان­های متعددی داشته­ اند.
 • دخترانی که در سنین پایین رابطه­ ی جنسی داشته­ اند.
 • زنانی که قرص ضد بارداری بالای ۵ سال مصرف کرده­ اند.
 • افرادی که خود یا همسر خود دارای شرکای جنسی متعدد می­باشند.
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف از جمله مبتلایان به HIV.
 • افرادی که چاقی مفرط دارند.
سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم

علائم ابتلاء به سرطان دهانه رحم چیست؟

خون­ریزی­های غیر طبیعی و زیاد از واژن و احساس درد در هنگام انجام رابطه­ ی جنسی، خروج ترشحات غیر معمول و زیاد از واژن، درد و بی­ اختیاری حین ادرار کردن، درد در لگن، تغییرات دوران قاعدگی و احساس خستگی بطور مکرر از اصلی­ ترین علائم وجود سرطان دهانه­­ ی رحم­ اند. پا درد و کمر درد و خروج ادرار و مدفوع از واژن نیز از نشانه­ های هشدار دهنده ­اند.

بخوانید   Online dating Guide On line

تشخیص سرطان گردن رحم به چه صورت است؟

آزمایش­های متنوعی جهت تشخیص درست این نوع سرطان وجود دارند که شناخته شده­ ترین آنها تست پاپ اسمیر می­باشد. در این تست سلول­های دهانه­ ی رحم فرد آزمایش دهنده را بدون هیچ دردی برای بررسی، نمونه برداری می­کنند. درصورتی که تست پاپ اسمیر شما غیر عادی اعلام شود، باید برای آزمایش دیگری به نام HPV DNA اقدام نمایید. کولپوسکوپی نیز درصورتی انجام می­شود که آزمایش پاپ اسمیر شما مشکوک اعلام شود. کورتاژ دهانه­ ی رحم نیز از دیگر راه­های تشخیص سرطان است که در آن دهانه­ ی رحم را خراش داده و نمونه­ ای از سلول­های رحم برداشته می­شود.

درمان تومورهای خطرناک دهانه رحم

انواع روش­های درمانی شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتو درمانی (رادیوتراپی) می­باشد. در صورت تشخیص به هنگام و پیشرفت نکردن غده­ ها، پروسه درمانی آسان­تری خواهید داشت. در ضمن نوع درمان به شرایط و مرحله­ی پیشرفت بیماری بستگی دارد. مکان دقیق سرطان، سن و تمایل یا عدم تمایل به فرزنددار شدن از دیگر عوامل تأثیرگذار به حساب می­آیند.

از سرطان دهانه­ ی رحم پیشگیری کنید!

 • خانم­ها پس از اولین رابطه­ ی جنسی خود سعی کنند سالی یک بار و در صورت دو بار نتیجه­ ی منفی آزمایش، هر سه سال یک بار تست پاپ اسمیر بدهند.
 • واکسن گارداسیل که از انواع ویروس HPV شما را حفاظت می­نماید، می­توان قبل از ۲۶ سالگی در سه نوبت تزریق نمود. بهترین زمان تزریق آن نیز قبل از شروع هرگونه رابطه­ ی جنسی و قبل از ۲۰ سالگی است.
 • رابطه­ ی جنسی حفاظت شده گزینه­ ی آسان و ارزان پیشگیری از هرگونه بیماری قابل انتقال از راه تماس جنسی است. پس استفاده از کاندوم فراموش نشود.
 • عدم مصرف دخانیات
بخوانید   انواع بیماری های کلیه

سخن پایانی

ابتلاء به سرطان­ از هر نوع قطعاً خوشایند هیچ فرد و نزدیکان آن فرد نمی­باشد و ممکن است احساس ترس، استرس، خشم و نفرت را در مبتلایان ایجاد نماید. صحبت کردن با دیگر افراد سرطانی و پیدا کردن ان جی اوهای شهر خود از طریق پزشک یا اینترنت و ارتباط با آنها می­تواند این احساسات را تا مقدار قابل توجهی کاهش داده و اعتماد به نفس برای پروسه­ ی درمان را ایجاد کند، چرا که مهم­ترین عامل درمان نیز همین اعتماد به نفس ­می­باشد.

سرطان دهانه رحم
سرطان دهانه رحم

سالمند آزاری چیست

سندرم دیسترس تنفسی نوزادان چیست

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)