روماتیسم پوستی

از روماتیسم پوستی چه میدانید؟

روماتیسم نوعی بیماری خود ایمنی است، به این معنا که بافت‌های خودی بدن انسان توسط سیستم ایمنی مورد هدف و حمله قرار خواهند گرفت. روماتیسم انواع متفاوتی دارد و شامل قلبی، عضلانی، پوستی و مفصلی (شایع‌ترین آن‌ها) می‌شود.

علائم ابتلاء به روماتیسم

بروز نشانه‌های زیر، خبر از وجود رماتیسم در بدن شما می‌دهند که درصورت مشاهده، حتماً باید به پزشک متخصص (روموتولوژیست) برای آغاز دوره درمان مراجعه فرمایید:

 • التهاب اندام‌های حرکتی و عدم توانایی در ایستادن و حرکت درست و بدون درد.
 • تنگی عروق خونی و ماهیچه‌های قلب که موجب تنگی نفس می‌شوند (هر چند از علائم عفونت ریه نیز می‌باشد).
 • خشکی در اندام‌ها و مفاصل به هنگام بیدار شدن و احساس درد هنگام حرکت دادن آن‌ها.
 • خشکی و سوزش دهان و گلو.
 • مشکل در تکلم.
 • مشکل در خوردن، بلعیدن و جویدن.
 • خستگی مفرط.
 • تب.
 • کاهش وزن.
روماتیسم پوستی
روماتیسم پوستی

چه کسانی بیشتر در معرض روماتیسم قرار دارند؟

افرادی که سابقه‌ی خانوادگی در زمینه‌ی این بیماری دارند و زنان (در بیشتر مواقع) با سابقه‌ی بیماری‌های لوپوس، اسکلرودرمی، آرتریت روماتوئید و دیگر بیماری‌های خود ایمنی بسیار مستعد ابتلاء به هرگونه روماتیسم هستند. بازه‌ی سنی برخلاف تصور عموم در کاهش یا افزایش روماتیسم نقش خاصی نداشته و در همه‌ی سنین ممکن است رخ دهد، اما در موارد دیگر مانند لوپوس که معمولاً از دهه‌ی بیست سالگی آغاز می‌شود، حائز اهمیت است.

بخوانید   درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش اول)

روماتیسم پسوریازیسی (پوستی)

اندام‌هایی که در روماتیسم پسوریازیس مورد هدف قرار گرفته می‌شوند شامل پوست، ناخن‌ها، مفاصل بزرگ و لگن، استخوان‌ها و محل اتصال تاندون‌ها می‌شوند. در حال حاضر روماتیسم پوستی جزء کمترین و شایع‌ترین انواع آن به شمار می‌رود.

علائم پسوریازیس

 • تست فاکتور روماتوئید و آنتیCCP که از تست‌های تشخیص وجود روماتیسم‌ها هستند، منفی واقع شوند.
 • ظاهر شدن ضایعات پوستی به مدت چند سال و پس از آن درگیر شدن مفاصل و استخوان‌ها (که در ۷۰ درصد مواقع به اینگونه است و در مواقعی ممکن است این ترتیب جابجا شود یا هردو باهم رخ دهند).
 • داکتیلیت: فرم انگشتان دست به علت نرمی مفاصل ناحیه، به‌صورت سوسیس مانند در می‌آید.
 • تاری چشم؛
 • التهاب تاندون‌های پشت پا، مخصوصاً آشیل؛
 • چاقی؛
 • دیابت؛
 • افزایش قند خون؛

درمان التهاب روماتیسم پوستی

پروسه‌ی زمانی درمان بیمار، بسته به مراجعه به موقع به روموتولوژیست و پیگیری‌های وی نسبت به درمان متغیر است. در ادامه به معمول‌ترین داروهای مورد تجویز در زمینه‌ی درمان روماتیسم پسوریازیس اشاره خواهیم کرد.

روماتیسم پوستی
روماتیسم پوستی

 

اولین گام در درمان دارویی، استفاده از یک یا چند داروی زمینه‌ای است که متوترکسات یکی از آنهاست. کرتن ها نوعی از استروئیدها هستند و تنها زمانی تجویز خواهند شد که بیماری، دستگاه‌های حیاتی شامل قلب، عروق، کلیه، ریه‌ها و… را هنوز درگیر نکرده باشد. در این صورت با دوز پایین (۵ تا ۱۵ میلی گرم) تجویز خواهد شد. برای کنترل علائم در مفاصل، لگن‌ها و ستون فقرات داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی که برخلاف کرتن ها گاهی لازم‌اند که با دوز های بالا مصرف شوند، تجویز خواهد شد. مصرف بیش از حد آنها ممکن است اثر سوء بر کلیه‌ها و کبد داشته باشند.

بخوانید   بیماری میوپاتی چیست

تشخیص انواع روماتیسم

تشخیص ابتلاء به روماتیسم ممکن است برای پزشک مشکل باشد، خصوصاً اگر علائم پوستی آن قابل مشاهده نباشد. در این صورت معمولاً پزشک نیاز به نتایج آزمایش‌های خون، تصویربرداری با اشعه ایکس و سونوگرافی از شما دارد.

آیا روماتیسم هم دارای درمان خانگی و گیاهی می‌باشد؟

لازم به ذکر است این روش‌های محبوب و ارزان خانگی هیچوقت به اندازه دارو درمانی اثر بخش نیستند و بیشتر برای پیشگیری می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. به هرحال متخصصان بر این باورند که روش‌های طبیعی همزمان با مصرف دارو در پروسه درمان بسیار کمک کننده واقع شده‌اند!

 1. موم عسل، سیاه دانه، روغن کافوری و روغن زیتون را باهم ترکیب نموده و شب قبل از خواب بر روی محل درد ضماد کنید و محل را با پارچه ببندید.
 2. روزی یک قاشق عسل به همراه روغن سیاه دانه میل کنید تا متوجه کاهش درد خود شوید.
 3. پنج قاشق چای خوری پودر زنجبیل، دو قاشق چای خوری فلفل سیاه و پنج قاشق چای خوری پودر دانه زیره سیاه را با آب ترکیب نموده و هرروز به تعداد سه دفعه نصف قاشق چایخوری از آن را استفاده نمایید.
بخوانید   آناتومی قلب و عروق

سخن آخر

روماتیسم‌ها از بیماری‌های هستند که قرار نیست با صبر و درمان‌های خانگی آن را سرکوب نمایید، بلکه این بیماری بسیار پیش رونده است و در صورت عدم مراجعه‌ی به موقع به متخصص و شروع درمان با داروهای مورد نیاز، زمان و هزینه‌ی بیشتری برای درمان آن متحمل خواهید شد و سلامت دیگر اعضای بدن به خصوص اعضای حیاتی را به خطر خواهید انداخت. سعی کنید اطلاعات لازم در خصوص این بیماری را از راه‌های مختلف کسب نمایید، زیرا آموزش خود و افراد دیگر نقش به سزایی در موفقیت در پیشگیری و درمان ایفا خواهد نمود.

پیشنهادات برای مطالعه: بیماری پدوفیلی، خود ارضایی در مردان

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)