روش هایی برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

روش هایی برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

دوره کودکی یکی از دوران های خاص زندگی کودک به حساب می آید که همراه با شادی و خوشحالی و هیجان است. ما قصد داریم در این مطلب به روش های برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان اشاره کنیم.

والدین با رفتار خود باید خوشحالی کودک را کامل کنند.

تقویت خودباوری کودکان

  1. به کودکان زمان برای بازی کردن بدهید:

کودکان از کودکی تا نوجوانی باید خوش بگذارنند و هر کاری را با حمایت و پشتیبانی والدین انجام دهند. وظیفه کودکان بازی کردن و خوش بودن است. کودکان به مرور زمان از بقیه بچه ها درسهای مهم زندگی را یاد می گیرند.

  1. جای دیگر گفت وگوهایتان را انجام دهید:

کودکان در کودکی ذهنشان رشد فوق العاده ای دارد. مثلاً اگر در نوجوانی مشکلی را بشوند که در کودکی هم شنیده باشند می توانند آن را احساس و لمس کنند و این تأثیر منفی روی زندگی آنها می گذارد و باعث می شود حس ناامنی و ناراحتی به آنها دست بدهد. خوشحال بودن کودکان به خوشحالی والدین مربوط می شود.

  1. کودکان را با شخص دیگری مقایسه نکنید:

وقتی کودک را با کس دیگر مقایسه می کنید باعث می شود اعتماد به نفس کودک را پایین بیاورید و کودک سعی می کند خود را فریب دهد و به آن موقعیت برسد. در آینده کودک دچار آسیب شدید می شود.

  1. فایده احساسات منفی را به کودک بیاموزید:

کودکان ممکن است ناراحت و عصبانی شوند، گاهی اوقات بدخلق شود والدین باید به کودک روش مقابله با احساس منفی را یاد بدهند تا کودک بتواند خود را آماده شرایط کند و در آن هنگام بتواند موفق عمل کند.

  1. احترام به سنت های خانوادگی:

باید در خانواده به سنت ها احترام گذاشته شود تا کودک از زمان کودکی بیاموزد که چگونه باید احترام بگذارد. گذاشتن وقت با خانواد را یاد بگیرد. اعضای خانواده باید در کنار هم خوشحال باشند و اوقات را سپری کنند تا کودک احساس عشق و محبت کند. کودک رفتار و اخلاق نوجوانان را ببیند و برعکس. باید تبادل احساس و تفکر کنند تا رابطه بهتری بینشان ایجاد شود.

تقویت خودباوری کودکان
تقویت خودباوری کودکان

 

  1. به کودکان اجازه دهید شانس را امتحان کنند:

وابسته بودن کودک به والدین باعث می شود جلوی پیشرفت کودک گرفته شود. توجه زیادی والدین به کودک مهارت های او را محدود می کند. به کودک باید اجازه ریسک کردن را بدهید تا یاد بگیرد چگونه در آینده با مشکلات مقابله کند و قدرت ریسک پذیری بالایی را پیدا کند.

  1. به کودک مسئولیت بدهید:

به کودک خود مسئولیت بعضی از کارها را بدهید تا بتواند مسئولیت پذیر بشود و بداند هر کاری را که به آن واگذار می کنید باید تا آخر آن را به بهترین نحو انجام دهد. اینکار باعث می شود کودک حس مسئولیت پذیری پیدا کند.

  1. ساختن حافظه ی شاد برای کودک:

نوجوانی که حافظ خوبی دارد، در کودکی راجع به موضوعات اخلاقی صحبت می کنند. مثلا، نوجوانی که یادش است در کودکی والدین آن به شخصی کمک کرده اند حافظه خوبی برای او می باشد و از او یک فرد خیراندیش می سازد.

  1. خوشحال باشید:

کودکان چیزی را می بینند یاد می گیرند اخلاق خوب را برای خود یاد می گیرند ولی کودکان مقابله به مثل می کنند باید از کودکی مراقب رفتار کودکان باشیم. به آنها یاد بدهیم که خوشحال باشند و اخلاق و رفتار خوب داشته باشند.

بخوانید   حصبه چیست

 

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)