رمز بارداری موفق چیست؟

رمز بارداری موفق از نظر شما چیست؟

رمز بارداری موفق سالم و کم خطر در هر سنی، کنار بررسی و مراقبت های پزشکی، در داشتن شیوه زندگی سالم خلاصه می شود که شامل رژیم غذایی مناسب، داشتن تحرکات جسمی متناسب با شرایط بارداری، مصرف نکردن دخانیات، استراحت مرتب و خواب شبانه منظم از سوی مادر است .

شایع ترین مشکلات دوران بارداری کدامند؟

وضعیت بدن خانم ها در زمان بارداری تغییرات زیادی می کند اما بعضی تغییرات جزو شایع ترین مشکلات دوران بارداری در آنهاست .

بهترین فاصله زمانی بین دو بارداری، چند سال است؟

فاصله سنی بین دو بارداری نباید کمتر از ۱۸ ماه و بیشتر از ۵۹ ماه باشد .

نکته دیگر این است که با افزایش سن مادر، بروز بارداری دوقلویی دوتخمکی افزایش پیدا می کند؛ اگرچه در حال حاضر علت اصلی بارداری چندقلویی در سنین بالای مادر، استفاده از روش های کمک باروری (لقاح آزمایشگاهی) عنوان شده، هرچه بارداری بیشتر به تاخیر بیفتد و سن خانم بالاتر برود، احتمال وقوع آن کمتر می شود .

رمز بارداری موفق
رمز بارداری موفق

بزرگ ترین مزیت  بارداری در سن مناسب چیست؟

مزایای بارداری در سن مناسب عبارتند از:

افزایش قدرت باروری

بزرگ ترین مزیت بارداری در سنین مناسب بالا بودن قدرت باروری است. از آنجایی که بیشترین قدرت باروری مربوط به زنان ۱۸ تا ۲۵ سال است، احتمال اختلال در بارداری در این سنین بسیار پایین است . چنانچه تشکیل خانواده برای یک خانم اهمیت داشته باشد، بارداری در سن مناسب بالاترین شانس بارداری موفقیت آمیز را در اختیار او قرار می دهد .

سلامت جسمی

علاوه بر بالا بودن قدرت باروری، مادران جوان به طورمعمول سلامت جسمانی بیشتری نسبت به مادران مسن تر دارند. این موضوع به این معنی است که زنان بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سال با کمترین احتمال بروز عوارض در دوران بارداری مواجه اند. همچنین مادران جوان به طورکلی انرژی جسمانی بیشتری برای پرورش نوزاد خود دارند .

بخوانید   سرطان ریه و راه های پیشگیری از آن

آیا ابتلا به فشارخون بالا در دوران بارداری افزایش می یابد؟

فشارخون بالا که در طول بارداری ایجاد می شود در زنانی که سن بیشتری دارند بیشتر دیده می شود. پزشک فشارخون مادر و رشد و تکامل جنین را به دقت کنترل خواهد کرد. گاهی حتی زایمان قبل از تاریخ مشخص شده اتفاق می افتد .

رمز بارداری موفق
رمز بارداری موفق

آیا سن بالا در بارداری می تواند سقط جنین را افزایش دهد؟

بله، خطر از دست دادن جنین به واسطه سقط جنین و مرده زایی با بالا رفتن سن احتمالا به دلیل بیماری های فعلی یا ناهنجاری های کروموزومی جنینی افزایش می یابد. معمولا کاهش کیفیت تخمک های زن، همراه با افزایش خطر بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا و دیابت می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد .

عوامل موثر بر سقط جنین در سنین بالا

احتمال تولد نوزاد کم وزن و زایمان زودرس نیز بیشتر است. نوزادان نارس، به ویژه نوزادانی که خیلی زود متولدشده اند، اغلب با اختلالات پزشکی پیچیده ای مواجه می شوند .

احتمال زایمان از طریق سزارین هم افزایش می یابد. از طرفی، خطر بروز عوارض بارداری در خانم های مسن تر بیشتر است و ممکن است باعث زایمان سزارین شود. نمونه ای از این عوارض شرایطی است که در آن دهانه رحم با جفت مسدود می شود. (جفت پایین)

خطر بروز ناهنجاری های کروموزومی هم بالاتر است. نوزادان متولدشده از خانم های مسن تر، در معرض خطر بالاتر بروز اختلالات خاص کروموزومی مانند نشانگان داون قرار دارند .

بخوانید   بیماری هموروئید در کودکان

اگر خانمی پس از ۳۵ سالگی باردار شد، چه باید بکند؟

  • قبل از بارداری باید نزد پزشک مربوط برود و در مورد سلامت عمومی خود و تغییرات در شیوه زندگی که ممکن است احتمال برخورداری از بارداری و نوزاد سالم را افزایش دهد، با او صحبت کند و هرگونه نگرانی در مورد باروری یا بارداری را با پزشک در میان بگذارد. در مورد چگونگی افزایش احتمال باروری و راه حل های موجود در صورت مواجهه با اختلالات باروری هم اطلاعاتی به دست بیاورد .
  • ملاقات های منظم قبل از زایمان به پزشک کمک می کند بر سلامت مادر و کودک نظارت داشته باشد. هرگونه علائم یا نشانه های نگران کننده را با پزشک در میان بگذارید. صحبت کردن با پزشک موجب آسودگی خاطر می شود.

رمز بارداری موفق

  • در دوران بارداری، مادر به میزان بیشتری اسیدفولیک، کلسیم، آهن، ویتامین D و دیگر مواد مغذی ضروری نیاز دارد . چنانچه در حال حاضر از رژیم غذایی سالمی برخوردار هستید، آن را حفظ کنید . مصرف روزانه ویتامین قبل از زایمان که بهتر است چند ماه قبل از بارداری شروع شود می تواند نیازهای ضروری بدن را تامین کند .
  • افزایش وزن مناسب می تواند تضمینی برای سلامت کودک باشد و کم کردن وزن اضافه پس از زایمان را راحت تر می کند. برای آگاهی از میزان مناسب افزایش وزن با پزشک خود مشورت کنید .
  • فعالیت بدنی منظم به کاهش یا پیشگیری از ناراحتی کمک می کند، سطح انرژی مادر را افزایش می دهد و سلامت کلی او را بهبود می بخشد. همچنین با افزایش استقامت و قدرت عضلانی، او را برای زایمان و تولد نوزاد آماده خواهد کرد. قبل از شروع یا ادامه برنامه ورزشی، حتما با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر دچار بیماری زمینه ای هستید. در مورد آزمایش های مربوط به ناهنجاری های کروموزومی قبل از زایمان اطلاعات به دست بیاورید .
بخوانید   بیماری نورون حرکتی

چطور در سن بالا بارداری طبیعی داشته باشید

باردار شدن در سنین بالا این احتمال را دارد که دیابت یا فشار خون حاصل از بارداری، پس از زایمان برای مادر باقی بماند یا اینکه ممکن است اختلالات مربوط به وریدها باعث لخته شدن خون و ترومبوزهای وریدی شود. البته این احتمال در افراد چاق و کم تحرک بیشتر است حتی احتمال آمبولی ریه نیز وجود دارد. با این حال اگر مادر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به طور مرتب ورزش کند و اضافه وزن نداشته باشد می تواند در سنین بالاتر نیز بارداری سالم و بی خطری داشته باشد .

برای مثال یک خانم ۴۰ ساله که از سلامت کامل برخوردار است و مرتب ورزش می کند، نسبت به یک خانم ۲۷ ساله که چاقی مفرط دارد و وزنش بالای ۱۰۰ کیلوگرم است، بارداری بسیار بهتری را خواهد گذراند. علاوه بر این متاسفانه در فرهنگ ما این تفکر وجود دارد که یک خانم باردار باید ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم وزن اضافه کند درحالی که این موضوع می تواند سلامت بارداری را به خطر بیندازد و باعث دیابت و فشار خون شود بنابراین نحوه زندگی حتی می تواند سن را تحت تاثیر قرار دهد .

رمز بارداری موفق
رمز بارداری موفق

 

کج شدن پاهای نوزادان – دلایل و درمان

بیماری تنبلی چشم کودکان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)