رفتارهای جنسی در کودکان

انواع رفتارهای جنسی در کودکان

کودکان در طول رشد و تکامل احساسی، اجتماعی و بدنی رشد و تکامل جنسی نیز دارند. زمانی که کودک اقدام به لمس قمستهای خصوصی بدن و یا استفاده از کلمات رکیک را میکند، به نوعی رفتارهای جنسی را بروز میدهد. در صورت جلوگیری از تکرار این رفتارها خطراتی قویتر و حادتر در آینده به وجود می آید. به تکامل رسیدن کودکان، معمولا به تدریج اتفاق می افتد اما نکته حائز اهمیت این است که به دلیل تفاوت در نوع ارزشها و مبانی مختلف رشدی در هر خانواده شخصیت و خلق و خوی کودکان با یکدیگر متفاوت است. قبل از رفتن کودک به مدرسه او کنجکاو است که در مورد بدن خود چیزهای بیشتری بداند.

نشانه های رفتار جنسی در کودکان

این کنجکاوی در حد معمول و نرمال خود را به صورت دست زدن و بازی با اندامهای جنسی نشان میدهد. اما ممکن است این کنجکاوی رفته رفته زیاد شده و اقدام به دست زدن و لمس اندامهای بزرگسالان خود نیز شود مثلا ممکن است کودک سعی کند به پستانهای مادرش دست بزند. یا ممکن است در این سن در مورد دستشویی رفتن با یکدیگر صحبت کنند و یا نگاه دستشویی رفتن دیگران کنند. در سن چهار و پنج سالگی این رفتارها را در هنگام بازی نیز نشان می دهند مثلا در بازیهایی مثل دکتر بازی کودک ممکن است به نگاه کردن و یا لمس اندامهای جنسی همسن و سالان خود بپردازد.

بخوانید   سرگیجه جیست

همچنین ممکن است در رابطه با اینکه «بچه از کجا می آید» و یا «تفاوتهای فیزیکی بین پسرها و دخترها و اندامهای بدن و کارکرد آنها چیست» کنجکاوی کند.

بعد از رفتن به دبستان هم کودک به این کنجکاویها ادامه میدهد، اما در این سن به دلیل تجربه ای که کسب کرده آگاهی بیشتری نسبت به این دارند که چه چیزی ممنوع است و یا بد شمرده میشود و همچنین عواقب و عکس العمل دیگران را نیز میدانند.

همچنین ممکن است کودک در این سن حس شرم و حیا در آنها شکل بگیرد و به برهنه دیده شدن و یا حمام کردن در حضور والدین حساسیت نشان دهند. به همین دلیل این رفتارهای جنسی را زمانی نشان می دهند که والدین حضور ندارند.

همچنین ممکن است برخی از اصطلاحات جنسی و نام های مختلف بدن را شنیده باشند و از استفاده کردن این کلمات رکیک لذت ببرند یا  ممکن است به بازی های جنسی و لمس جنسی دیگران و یا خود ارضایی روی بیاورند.

Related image

رفتارهای جنسی مشکل زا

این رفتار زمانی ممکن است پر خطر شود که به کودکان کم سن و سال تر زور بگویند و آنها را وادار به انجام رفتار های جنسی کنند. همچنین ممکن است این رفتار در مکان های عمومی نیز رخ دهد و موجب آزار و ناراحتی دیگر کودکان شود.

اصرار به بازی کردن همراه با لمس یا رفتار جنسی با دیگر کودکان، باز با اندام های جنسی خود و یا مالیدن اشیا به آنها، ادای عمل سکس و یا رفتارهای جنسی را با استفاده از اشیا، کودکان دیگر و یا حیوانات خانگی در می آورند و یا وادار کردن دیگران به انجام کارهای جنسی تعدادی از این رفتارهای جنسی مشکل زاست که برای حل آن باید اقدام کنید.

بخوانید   بیماری‌های دهان و دندان کودکان

دلایل به وجود آمدن این رفتارهای جنسی چیست؟

به یاد داشته باشید که همیشه این رفتار های جنسی به این دلیل است که یا کودک آن را دیده و یا به صورتی آن را تجربه کرده. این رفتار را ممکن است از جانب والدین، بچه های بزرگتر، پرستار و یا دیدن صحنه ای از فیلم و یا مجلات سکسی دیده باشد. یا در بعضی موارد ممکن است مورد آزار جنسی قرار گرفته شده باشد.

این رفتار ممکن است در دراز مدت، از کنترل کودک (و مربی و والدین) خارج شود. گاهی ممکن است برای پرت کردن حواس خود و یا آرام شدن و لذت بردن اقدام به این کار کند به گونه ای که ممکن است هنگام تماشا کردن تلویزیون یا زمانی که عصبانی می شود بدون توجه به دیگران اقدام به انجام این عمل را کند.

در بعضی شرایط نیز  برای جلب توجه دیگران این عمل را انجام میدهد.

کنترل رفتارهای ناپسند کودکان

عکس العمل مناسب والدین در این شرایط (رفتارهای جنسی در کودک را مشاهده کنند)

والدین به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در بیشتر موارد این رفتار جنسی را نتیجه ی یک سو استفاده جنسی میداند و به سادگی از کنار این موضوع رد شوند. اما اگر عکس این قضیه بود چه باید کرد؟ درست است که یکی از دلایل بوجود آمدن این رفتار های جنسی،سو استفاده جنسی است اما همیشه این طور نیست و دلیل آن حتما سو استفاده جنسی نبوده است.

بخوانید   درد و سوزش قفسه سینه

برای عکس العمل بهتر در وهله اول مواظبت از کودک خود بسیار واجب است. تخت نظر گرفتن او در هنگام بازی با هم سن و سالانش تا زمانی که این رفتارجنسی را کنار بگذارد.

در مرحله بعدی باید بدانید که دقیقا کودک چه رفتاری را انجام میدهد و یا چه زمانی اقدام به این رفتار میکند (هرچند وقت یکبار و در چه حالتی (زمانی که عصبانی است، زمان دیدن تلویزیون، زمانی که با جنس مخالف بازی میکند.))

در مرحله سوم تشویق و تمجید از کودک زمانی که کارهای مثبت انجام میدهد.

و هنگام انجام کارهای نادرستش او را تنبیه کنید و تنبیه مناسبی برای او در نظر بگیرید و در این تنبیه کردن همیشه پیگیر باشید.

و در آخر این را بدانید که خانواده مکانی امن است برای کودک و والدین آینه ی کودک خود هستند. هر کاری که والدین انجام دهند کودک نیز اقدام به انجام آن میکند. بهتر است کودک را در معرض رفتارها و روابط جنسی، کلمات جنسی یا مطالب جنسی (فیلم، ویدئو و بازی) قرار ندهید.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)