دیابت بارداری

دیابت بارداری

۵ راهکار طبیعی برای درمان دیابت بارداری

بیماری دیابت بارداری را می شود به سادگی و با استفاده از روش های مختلف درمانی کنترل کرد. در این بخش از مقاله قصد داریم چند روش برای مدیریت دیابت بارداری در دوران بارداری زنان را بیان کنیم.

۱-  کنترل میزان قند خون مادر مبتلا به دیابت بارداری :

مهم ترین مرحله از کنترل این بیماری نظارت کامل بر میزان قند خون در زنان باردار است. این نظارت باید چند بار در روز انجام بگیرد انجام این کار می تواند سطح قند خون خود را در حد طبیعی نگه دارد.

همچنین از پزشک خود بخواهید تا نظارت دقیقی بر روی سطح قند خون شما در طی کل دوران بارداری داشته و میزان آن را در حد طبیعی نگه دارد. کنترل مکرر قند خون توسط خود شما و پزشک معالجتان باعث خواهد شد که در هنگام انجام عمل سزارین هم پزشک متخصص زنان و زایمان با دقت بیشتری مراقب سطح قند خون شما و سلامتی فرزندتان باشد، چون اگر در زمان تولد، سطح قند خون مادر بالا باشد، پانکراس کودک داخل رحم او ممکن است انسولین زیادی آزاد کرده و منجر به افت سطح قند خون شدید نوزاد پس از تولد گردد.

در دوران بارداری چگونه مراقبت کنیم ؟

زمانی که نوزاد سالم متولد شد، نباید فکر کرد که مادر و نوزاد  دیگر در معرض خطر نمی باشند در واقع، این نکته بسیار حائز اهمیت است  که هر هم مادر و هم نوزاد  پس از اتمام روند زایمان، برای مدتی تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرند. نکته ای که قبلا هم به آن اشاره کرده بودیم همانطور که قبلا هم اشاره شد نوزادانی که از مادران مبتلا به بیماری دیابت بارداری متولد می شوند، بیشتر از دیگر نوزادان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ خواهند بود. در نتیجه، این افراد  نیاز دارند تا همیشه در تماس با دکتر معالج خود بوده و میزان قند خون بدن خود را کنترل نمایند.

بخوانید   حساسیت و زود رنجی چیست - علائم و درمان آن

 ۲ – رژیم غذایی سالم در مادران مبتلا به دیابت بارداری:

همانطور که می دانید غذایی که مادران باردار مصرف می کنند  تاثیر زیادی بر سلامت بدن دارد. این امر در زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری بیشتر وجود دارد، چون اگر  در دوران بارداری به بیماری دیابت بارداری مبتلا شوند ، حق خوردن برخی مواد غذایی را ندارند. پس فراموش نکنید که استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند راه طولانی مدیریت سطح قند خون بالا در طی دوران بارداری را برای مادر و نوزاد کوتاه کند. برای این منظور، مادران باردار باید سعی کنند تا در دوران بارداری افزایش وزن پیدا نکنند.

رژیم غذایی مناسب زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری باید استفاده از میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار باشد، چون تغذیه با مواد غذایی دارای فیبر بالا، کم چرب و کم کالری نیاز به هضم یک ساعته در بدن زنان باردار دارد. با این حال، همه زنان باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری باید برای حفظ سلامت خود و فرزند داخل رحمشان با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنند.

۳- ورزش کردن زنان باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری:

بارداری به معنای عدم ورزش نمی باشد.در واقع، هنگامی که زنی باردار است، نیاز به انجام فعالیت های بدنی منظم برای داشتن تناسب اندام و سلامت بدنی خود و فرزند داخل رحمش دارد. همچنین، زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری نیاز به ورزش کردن بیشتر برای مدیریت و کنترل بیماری خود دارند، چون هنگامی که فرد ورزش می کند، بدن او قند را از خون گرفته و به سلول های بدن می-رساند. این کار سطح قند را در خون مادران مبتلا به دیابت بارداری کنترل کرده و آن را در میزان طبیعی خود کنترل می کند. علاوه بر آن، ورزش کردن بدن مادر باردار را تشویق به تولید انسولین کمتر می کند و قند کمتری را توسط خون جابه جا می کند.

بخوانید   سرطان ریه و راه های پیشگیری از آن

ورزش کردن زنان در دوران بارداری، آن ها را از مبتلا شدن به کمر درد، گرفتگی عضلانی، تورم، یبوست و بی خوابینجات خواهد داد . اما زنان حامله باید قبل از شروع به ورزش حتما با یک دکتر متخصص زنان و زایمان مشورت کنند. یادتان باشد که انجام هر نوع تمرینات ورزشی در دوران بارداری بسیار خوب است، به شرطی که احتیاط کنند. برخی از گزینه های ورزشی که برای مدیریت بیماری دیابت بارداری در دوران بارداری زنان مفید هستند، عبارتند از:

– دوچرخه سواری

دوچرخه سواری کردن ورزش بسیار مناسبی برای دوران بارداری زنان، به ویژه مادران مبتلا به بیماری دیابت بارداری می باشد. آن ها می توانند این ورزش مفرح را در داخل خانه و با استفاده از یک دوچرخه ثابت و به راحتی انجام دهند.

– پیاده روی کردن

انجام یک پیاده روی کوتاه مدت در طی روز، در پارک اطراف محل زندگی زن حامله می تواند شگفتی زیادی در سلامتی او و فرزند داخل رحمش ایجاد کند. اما اگر شما به عنوان زن باردار وقت رفتن به پارک را ندارید، سعی کنید تا راه خانه به ایستگاه اتوبوس و یا راه خانه به فروشگاه را پیاده طی کنید.

– شنا کردن

آیا افزایش وزن در دوران بارداری توان حرکت طبیعی را از شما گرفته است؟ این امر طبیعی است که احساس کنید با آغاز دوران بارداری سنگین و دست و پا چلفتی شده اید! اما شنا کردن ورزش بسیار خوبی برای از بین بردن این مشکل در بدن مادران باردار، به ویژه زنان مبتلا به بیماری دیابت بارداری است. در واقع، شنا کردن نه میزان وزن مادران باردار مبتلا به بیماری دیابت بارداری را در حد متعادل نگه می دارد، بلکه احساسی سرشار از شادی و انرژی را به این افراد هدیه خواهد داد.

انجام کارهای خانگی: اگر به عنوان یک زن حامله نمی توانید هیچ کدام از این ورزش ها را انجام دهید، با انجام کارهای معمولی و سبک خانه، فعالیت بدنی خود را افزایش داده و با تمیز کردن منزلتان احساس شادی نمایید.

بخوانید   علت زردی در نوزادان چیست

 ۴ – کنترل دیابت با مصرف دارو:

برخی از زنان باردار ممکن است برای درمان بیماری دیابت بارداری در بدن خود نیاز به مصرف دارو داشته باشند. اما اگر مصرف دارو هم جواب نداد، فرد برای درمان خود نیاز به تزریق انسولین خواهد داشت. در چنین مواردی دکتر متخصص زنان و زایمان ممکن است تزریق انسولین برای را کاهش سطح قند خون به بیمار خود توصیه کند. البته، بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان داروی خوراکی را برای درمان بیماری دیابت بارداری به بیمار خود تجویز می کنند. با این حال، به عنوان یک مادر جوان و بی تجربه به خاطر داشته باشید که با قرار گرفتن در چنین مواضعی نباید نگران شوید، چون داروهای درمان بیماری دیابت بارداری برای سلامتی خود شما و نوزاد داخل رحمتان کاملا امن است.

 ۵- نظارت کامل خود مادر باردار مبتلا به دیابت بارداری و دکتر متخصص بر روند رشد جنین:

هنگامی که زنی حامله شود، مهمترین نکته در زندگی او رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت خود و کودک داخل رحمش است. بنابراین، این فرد باید با رعایت مراقبت های بهداشتی، همواره بر روند رشد کودک خود نظارت داشته و سلامت او را حفظ کند. این کار با انجام عکس برداری با استفاده از فراصوت های متعدد و انجام آزمایش های دیگر امکان پذیر است. همچنین، از آنجایی که اندازه رشد جنین در داخل رحم مادران مبتلا به بیماری دیابت دوران حاملگی کمی نگران کننده است، بنابراین دکتر معالج ممکن است برای موفقیت مادر در این امر خطیر مراجعه در موعد مقرر و استفاده بیشتر از امکانات پزشکی مانند سونوگرافی و انواع آزمایش ها را توصیه کند.

در دوران بارداری چگونه مراقبت کنیم ؟
در دوران بارداری چگونه مراقبت کنیم ؟

بررسی اندازه دور سر نوزادان در حین تولد

دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)