دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش سوم)

دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش سوم)

عوارض دندان ناشی از دندان‌ قروچه

علاوه بر این دندان ‌قروچه می‌ تواند باعث ایجاد مجموعه متنوعی از مشکلات دندان همچون موارد زیر برای بیمار شود:

–  ترک خوردن مینای دندان

–  سایش و خوردگی شدید دندان ‌ها

–  شکستگی دندان یا وارد شدن آسیب به ترمیم آن

–  وارد شدن فشار به مفاصل و بافت‌های نرم در محل مفصل فک

علائم و نشانه ‌های درمان دندان قروچه کودکان در خواب

علائم و نشانه ‌های دندان ‌قروچه به شرح زیر هستند:

  • درد دندان خصوصا بعد از بیدار شدن از خواب
  • حساس شدن دندان ها
  • شنیدن صدا از دهان شخص در هنگام خوابیدن او
  • ترک خوردگی یا تراشیدگی مینای دندان
  • درد یا سفتی در قسمت های مختلف صورت و شقیقه ها بعد از بیدار شدن از خواب
  • لق شدن دندان ها
  • سردرد، درد فک یا درد در ناحیه گوش
  • بوجود آمدن برآمدگی در بافت گونه در اثر گاز گرفتن
  • درد یا سفتی در قسمت فک در زمان جویدن غذا خصوصا در موقع خوردن صبحانه
  • فشار دادن دندان ها به یکدیگر موقع عصبانیت، تشویش یا ناراحتی

روش ‌های کنترل و درمان دندان قروچه کودکان در خواب

در صورتی که کودک شما دچار مشکل دندان ‌قروچه است، دندان‌ پزشک می ‌تواند روش ‌های مناسب برای رفع مشکل به شما پیشنهاد کرده و از وارد شدن آسیب به دندان ‌ها به خاطر فشار دادن یا سایش آن ‌ها جلوگیری کند. به این ترتیب استفاده از روش ‌های مناسب دندانپزشکی می ‌تواند مانع از وارد شدن آسیب به دندان ‌ها شود، هر چند با استفاده از این روش‌ ها امکان درمان مشکل به صورت کامل وجود ندارد. روش ‌های درمان قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

بخوانید   روش هایی برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

رفع نامرتبی دندان‌ها قرارگیری نامناسب دندان‌های فک بالا و پایین بر روی هم

امروزه از دو استراتژی مختلف برای کنترل نامرتبی دندان ‌ها استفاده می‌ شود که عبارت از روش ‌های مداخله و استفاده از ابزارهای محافظ است. برای مداخله در شرایط دندان ‌ها به طور معمول از روش‌ های دندانپزشکی و توان‌ بخشی استفاده می‌ شود. رایج ‌ترین و موثرترین روش‌ های قابل استفاده به این منظور عبارت از حفاظت از دندان ‌ها با اسپیلینت ‌های مخصوص است. این اسپیلینت ‌ها نام‌های مختلف داشته محافظ دهان، محافظ دندان ‌قروچه، سینی محافظ، و محافظ شبانه و با توجه به ظاهر و ماهیت عملکرد مختلف می ‌باشند. با این وجود همه اسپیلینت‌ ها به صورتی طراحی شده ‌اند که از حرکت غیرعمدی دندان ‌ها جلوگیری کنند.

ابزارهای محافظ یک روش درمانی است که برای کاهش صدای ناشی از دندان‌ قروچه و حفاظت از دندان‌ ها در برابر فرسایش بیش از حد و جلوگیری از تاثیرات بد ناشی از این شرایط استفاده می شود. در حقیقت ابزارهای محافظ باعث ایجاد محدودیت در حرکت عضلات تاثیرگذار بر دندان ‌قروچه در طول خواب می‌ شود، ولی باید توجه داشته باشید استفاده از این ابزارها همچون ابزارهای رفع خروپف و وقفه تنفسی در خواب، فقط می‌ توانند این مشکل را کنترل کنند و تاثیر مناسب برای درمان آن ندارند.

بخوانید   اهمیت کیسه صفرا در بدن

ابزارهای پیشرفته آرواره

ابزارهای پیشرفته آرواره برای کنترل خروپف و وقفه تنفسی در خواب استفاده می‌ شوند، ولی امکان استفاده از آن ‌ها برای جلوگیری از دندان ‌قروچه در طول خواب نیز وجود دارد. این ابزارها در عمل تاثیر بسیار خوبی در کاهش دندان ‌قروچه در خواب دارند، ولی ممکن است عوارض جانبی نامطلوب برای بیمار به همراه داشته باشند. با استفاده از این ابزارها امکان کاهش درد و دندان ‌قروچه وجود خواهد داشت.

دندان قروچه کودک در خواب، علت چیست؟

اصلاح وضعیت دندان‌ها و درمان دندان قروچه کودکان در خواب

نامرتبی دندان‌ ها می ‌بایست به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به خاطر دندان ‌قروچه و سایش دندان‌ ها به یکدیگر در اسرع وقت تحت درمان قرار گیرد. به این ترتیب روش‌های درمان ارتودنسی می‌ تواند کمک موثر به برخی افراد در این رابطه باشد.

روش ‌های فیزیوتراپی برای کنترل دندان ‌قروچه

روش‌ های فیزیوتراپی قابل استفاده برای کنترل دندان ‌قروچه به شرح زیر هستند:

کنترل استرس: کنترل استرس برای مدیریت دندان‌ قروچه بسیار مهم است. به خاطر اینکه افراد دچار این مشکل گرایش به فشار دادن دندان ‌ها به یکدیگر را در شرایط استرس‌ زا دارند، کنترل استرس می‌تواند نقش موثر در کاهش شدت دندان‌ قروچه داشته باشد.

بخوانید   تنظیم خواب نوزاد

بیوفیدبک: در مواردی که کودک شما در ارتباط با ترک عادت‌های مضر خود به خصوص در ارتباط با دندان‌ قروچه سرسختی و ناراحتی از خود نشان می‌ دهد، روش بیوفیدبک می‌تواند برای رفع این مشکل مفید و مناسب باشد.

رفتار درمانی: در صورتی که شما دچار مشکل دندان ‌قروچه هستید، ممکن است بتوانید از دندان ‌پزشک خود بخواهید روش درست فعالیت دهان و فک را به شما آموزش دهد. به این ترتیب آشنایی مناسب با این شرایط می ‌تواند خطر عوارض ناشی از دندان ‌قروچه را کاهش دهد.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)