دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش دوم)

دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش دوم)

درمان دندان قروچه کودکان در خواب

بسیاری از کودکان دندان‌ های خود را در مراحل خاص از زندگی خود به یکدیگر فشار می ‌دهند. به این ترتیب برخی کودکان دندان‌ های خود را محکم بر روی فک‌ ها به یکدیگر فشار داده و حتی احتمال دارد در بعضی شرایط شدت فشار وارد شده به دندان ‌ها در هنگام دندان ‌قروچه به قدری زیاد باشد که در نتیجه آن صدا شنیده شود. همچنین کودک معمولاً به خاطر صدای دندان ‌قروچه خود از خواب بیدار نمی‌ شود، ولی ممکن است کودکان دیگر به خاطر این شرایط از خواب بیدار شده و احساس ناراحتی داشته باشند.

در بیشتر موارد، کودکانی که دندان‌ های خود را به یکدیگر فشار می ‌دهند به دندان‌ های خود در نتیجه این کار آسیب وارد نمی ‌کنند. در حقیقت در موارد بسیار نادر و هنگامی که دندان ‌قروچه مداوم انجام شود، این شرایط می ‌تواند باعث وارد شدن آسیب به دندان ‌های فرد شود.

 دلایل و درمان دندان قروچه کودکان در خواب

بعضی از عوامل مربوط به دندان ‌قروچه به شرح زیر هستند:

 • درگیری های ذهنی
 • مصرف نامناسب دارو خصوصا آمفتامین
 • استرس احساسی مثل عصبانیت یا تشویش
 • وجود آلرژی
 • بی نظمی و نامرتبی دندان ها
 • سعی یا فشارهای فیزیکی مثل مبتلا شدن به بیماری، سوء تغذیه یا از دست دادن آب بدن
 • بیماری های انگلی
 • درآوردن دندان
بخوانید   بیماری قلبی کودکان

خطرات و عوارض جانبی دندان ‌قروچه و درمان دندان قروچه کودکان در خواب

دندان ‌قروچه مداوم موجب می ‌شود مینای دندان از بین رفته و در نتیجه این شرایط عاج دندان در معرض محیط خارجی قرار گیرد. عاج دندان لایه داخلی دندان است که زیر مینای دندان قرار گرفته و نرم می ‌باشد. به این ترتیب فرسایش این ناحیه از دندان سریع ‌تر از مینای سخت دندان انجام شده و در نهایت ناحیه پالپ دندان دچار عفونت می ‌شود. بی ‌توجهی به این شرایط در مراحل اولیه آن گاهی اوقات می ‌تواند موجب ایجاد عوارض جدی و مشکلات حاد در این رابطه شود.

دندون قروچه کودک در خواب
دندون قروچه کودک در خواب

 

بعضی از عوارض جانبی معمول دندان ‌قروچه در صورت درمان نشدن به نحو مناسب به شرح زیر هستند:

 • سردرد و میگرن در هنگام بیدار شدن از خواب: دندان ‌قروچه می‌ تواند از دلایل احتمالی ایجاد سردرد و میگرن بوده و این ریسک در بین افراد بزرگ‌سال نیز به‌ طور مشابه وجود دارد.
 • وارد شدن آسیب به دندان ‌ها در نتیجه فشار: دندان ‌قروچه باعث وارد شدن فشار بیش از حد به دندان ‌ها می‌شود. به این ترتیب سایش مداوم دندان‌ ها به یکدیگر فشار زیاد به آن‌ ها وارد کرده و باعث فرسایش سطح دندان و صاف شدن آن می‌ شود. در نهایت این شرایط می‌ تواند با افتادن زودتر از موعد دندان ‌ها همراه شود. از دست دادن دندان‌ ها به خاطر فشار ناشی از دندان ‌قروچه و شل شدن آن‌ ها، نامرتبی دندان‌ ها را به دنبال دارد. دندان‌ های دچار پوسیدگی ممکن است فرو ریخته و بی ‌نظمی دندان‌ ها در دهان و عقب رفتگی یا تحلیل لثه را به همراه داشته باشند. این شرایط در خفیف‌ ترین وضعیت باعث فرسایش شدید.
 • درد ناشی از نامرتبی دندان ‌ها: این شرایط زمانی بوجود می آید که بین دندان ‌های روی فک بالا و پایین در موقع غذا خوردن، صحبت کردن و استراحت کردن تماس مناسب برقرار نشده و این شرایط باعث درد، ناراحتی و حتی لق شدن دندان‌ ها شود.
 • مشکلات هاضمه: در صورتی که فرسایش دندان ‌ها شدید بوده یا دندان‌ ها به خاطر دندان ‌قروچه دچار حساسیت شوند، این شرایط بر نحوه مناسب جویدن غذا در دهان تاثیر منفی می ‌گذارد و احتمال دارد برای بیمار مشکلات هضم غذا ایجاد شود زیرا جویده نشدن مناسب مواد غذایی می‌تواند برای عملکرد معده و سیستم گوارشی مشکل ایجاد کند. این شرایط می ‌تواند در نتیجه مشکلات مربوط به رعایت نکردن مناسب بهداشت دهان و دندان و نیز درد دندان نیز ایجاد شود.
 • ناراحتی و درد در ناحیه مفصل گیجگاهی: سایش غیر ضروری دندان ‌ها به یکدیگر به معنی سایش دندان‌ ها و فشار دادن آن ‌ها به هم به غیر از زمان غذا خوردن و صحبت کردن می ‌تواند موجب ایجاد درد و ناراحتی در محل مفصل گیجگاهی شود.
 • مشکلات غذا خوردن و تغذیه: ممکن است تغذیه و غذا خوردن به خاطر مشکلات ناشی از دندان ‌قروچه برای کودک مشکل شده و این شرایط می ‌تواند موجب پایین آمدن وزن و سوء تغذیه در موارد خاص شود.
بخوانید   آسیب های جنسی کودکان

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)