دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست

دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست ؟

باید بدانید که نوزادان دفع ادرار زیادی دارند که کاملاً طبیعی است. به این ترتیب این سؤال وجود دارد که نوزاد شما در صورت دریافت اندازه کافی شیر چند مرتبه در روز باید ادرار کند؟ و دلایل ادرار نکردن نوزاد در چیست که در این مطلب سعی کردیم بتوانیم توضیحات لازم را در این خصوص ارائه کنیم.

روز اول: نوزاد شما احیانا در روز نخست بعد از تولد تنها یک یا دو دفعه ادرار خواهد کرد که کاملاً طبیعی است.

روز دوم: در روز دوم بعد از تولد نوزاد در طی ۲۴ ساعت دو دفعه ادرار می کند که رنگ ادرار وی از نارنجی تا زرد متغیر می باشد .

روز سوم: در این روز نوزاد شما سه پوشک را با ادرار خود مرطوب خواهد کرد و رنگ ادرار وی هم چنان رنگ زرد و نارنجی می باشد .

روز چهارم: در روز چهارم بعد از تولد، نوزادتان ۴ دفعه در ۲۴ ساعت ادرار می کند که رنگ آن زرد لیمویی خواهد بود.

روز پنجم: در روز پنجم نوزاد شما ۶ تا ۸ دفعه در روز ادرار می کند و رنگ آن زرد روشن خواهد بود.

عادات دفع ادرار در نوزادان:

نوزادانی که شیر مامان می خورند نباید بیش از ۸ دفعه در روز ادرار کنند در حالیکه این عدد برای نوزادانی که با شیر بی آب تغذیه می شوند ۱۰ دفعه است، برای این که درصورت تغذیه با شیشه شیر نوزاد در هر وعده اندازه بیشتری از مایعات را دریافت خواهد کرد و در نتیجه ادرار بیشتری تولید خواهد شد.

هم نوزادانی که شیر خشک می خورند و هم آنانی که شیر مادر می خورند بعد از گذشت یک هفته نباید کم تر از ۶ دفعه در روز ادرار کنند. درصورتی که دفعات ادرار نوزاد شما کم تر از ۷ بار در ۲۴ ساعت است با پزشک متخصص کودکان مشورت کنید.

بخوانید   درد و سوزش قفسه سینه

چه عواملی باعث ادرار نکردن نوزاد می شود؟

ریفلاکس ادراری (VUR)

بیش تر بچه ها ابتلا به ریفلاکس ادراری با مجرای ادراری متولد می شوند که در زمان رشد در رحم به میزان کافی رشد نکردند. دریچه ای که با فشار دادن مجرای ادرار بر روی دیواره مثانه به وجود می آید بدرستی بسته نمی شود، بدین ترتیب ادرار از مثانه به مجرای ادرار و درنهایت به کلیه باز می گردد. ریفلاکس شدید ممکن است از رشد طبیعی کلیه جلوگیری کند و احتمال اسیب در اثر عفونت ها را پس از تولد افزایش میدهد . VUR معمولاً صرفا در یک حالب و کلیه تأثیر می گذارد، هرچند می تواند بر هردو حالب و کلیه تأثیر بگذارد.

انسداد اتصال حالب به کلیه (UPJ)

اگر هنگام خارج شدن ادرار با مشکل روبرو شدید باعث تورم کلیه می شود که این وضعیت می تواند صرفا در یک کلیه رخ دهد. انسداد UPJ موقع انسداد ادرار در جایی که مجرای ادرار به کلیه وصل میشود رخ می دهد.

انسداد خروجی مثانه (BOO)

انسداد خروجی مثانه به هرگونه انسداد در مجرای ادرار یا موقع باز شدن مثانه گفته می شود. انسداد در دریچه ادرار از شایع ترین شکل BOO می باشد. در نوزادان و موقع معاینات سونوگرافی پیش از تولد، امکان دارد انسداد خروجی مثانه رخ دهد که یک ضایعه غیر طبیعی بافت در مجرای ادرار سبب می شود که ادرار از جریان ازادانه مثانه خارج شود. این نقص امکان دارد باعث تورم در کل دستگاه ادراری من جمله مجرای ادرار، مثانه، مجرای ادرار و کلیه شود.

بخوانید   نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش دوم)

سندروم پرون بلی

سندروم پرون بلی یک ناهنجاری مادرزادی نادر است که شیوع آن تقریبا یک در هر ۴۰۰۰۰ تولد است. تقریبا ۹۷ درصد موردهای نوزادان پسر هستند. این بیماری یک ناهنجاری سیستم ادراری است که با تریاد شل بودن جدار شکم، کریپتورکیدیسم دو طرفه و اتساع سیستم ادراری بالاخص حالب ها معلوم می گردد. این سندروم در موقع تولد آغاز به رشد می کند و سبب تضعیف ماهیچه های شکمی و بزرگ شدن مجرای ادرای و مثانه می شود و باعث می شود پوست شکم چروکیده شود، این پیشامد همان طور که گفته شد معمولاً در پسران رخ می دهد.

بن بست مری یا آترزی مری

گونه ای از ناهنجاری مادرزادی در دستگاه گوارش می باشد که در آن مری در دورهٔ جنینی رشد و نمو نیافته و پیوستگی مسیر مری تا معده در میانهٔ راه، کور و بن بسته شده و مانند بادکنکی آویزان در پشت نای قرار می گیرد. آترزی مری، حاوی اقسام مختلفی از نواقص آناتومیکی مادرزادی با ریشه در عدم توسعه یافتگی جنینی در مِری می باشد. این عوارض با مشاهده عدم پیوستگی ساختار دیواره مری تشخیص داده می شود . نوزادان متولد شده آترزی مری امکان دارد در ستون فقرات، دستگاه گوارش، قلب و مجاری ادراری خود مشکل داشته باشند.

سؤال و جواب هایی در مورد ادرار نکردن نوزاد:

سؤال: نوزادم دوشب بود که تب اش خیلی شدیده اول دوهفته بود بیماری اسهال بود اکنون با بیماری اسهال تب هم داره دو شب بود خیلی بالا رفت تب اش دکتر بردم واسش استامینفومن نوشت ولی اصلاً فایده نداشت آخرش مجبورشدم شیاف بزنم شب گذشته تا صبح ادرارش درنیومده اینقد اذیت بوده میتونه این از همین شیاف ها باشه ؟؟

بخوانید   تنظیم خواب نوزاد

پاسخ پزشک: بهتر است تعداد مراتب شیردهی به نوزاد را بیش تر کنید، بنا به میل نوزاد به وی آب دهید و مایعات و غذاهای کمکی رقیق تری به نوزاد بدهید. به علت اینکه سابقاً هم تب داشته است کشت ادرار بگیرید از نوزاد تا از نظر عفونت های ادراری بررسی شود.

ادرار نکردن نوزاد
ادرار نکردن نوزاد

سؤال: دخترم سه ماه و نیمه است. ادرارش خیلی کمه. یک هفته اول که ادرار نکرد الان هم شاید هر یک ساعت یا بیش تر یک دفعه ادرار بکند ازمایش دادم گفته سالمه. در طی دندان داره در میاره.

پاسخ پزشک: بنظر می رسد جای نوزاد گرم باشد و عرق کردن نوزاد زیاد باشد از آنجا که ازمایش ادرار طبیعی بوده بهتر است متوجه تشنگی نوزاد باشید و درصورتی که تشنه بود با آب جوشیده او را سیراب کنید. مشکلی وجود ندارد.

راه های پیش‌گیری از عفونت های ادراری نوزاد چیست؟

در نوزادان و شیرخواران که کنترل ادراری ندارند، رعایت بهداشت مهم است. هروقت نوزاد دفع ادرار و مدفوع دارد، پوشک تعویض شده و کودک شسته و خشک شود. به استفاده مایعات کافی توجه شود. کم ادرار کردن، ادرار غلیظ و رسوب ادرار بر اثر خوب استفاده نکردن مایعات به وجود می آید.

ترتیب واکسن های نوزادان

بررسی اندازه دور سر نوزادان در حین تولد

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)