درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش اول)

درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش اول)

ستون فقرات همه اشخاص در حالت عادی دارای قسمت هایی به سمت داخل و بیرون است. ولی در مواردی ستون فقرات دچار چرخش و انحراف های غیر طبیعی می گردد و در جهت غیر طبیعی قوس پیدا می کند. که برای درمان اسکولیوز  راههایی وجود دارد که کاملا طبیعی است که ستون فقرات در پایین کمر به سمت داخل و در قسمت بالایی، کمی به سمت بیرون خمیده باشد و در واقع ستون فقرات در حالت طبیعی حالتی شبیه به حرف “S” دارد. ولی در برخی موارد ستون فقرات شخص دچار چرخش غیرطبیعی می‌شود و حالت “S” مانند آن به سمت طرفین خواهد بود که به این عارضه اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات گفته می‌ شود.

درمان اسکولیوز

احتمال دارد انحراف ستون فقرات در هر یک از قسمت ‌های مختلف ستون فقرات رخ دهد. گاهی ممکن است این انحراف به طور همزمان هم در قسمت‌های ستون فقرات سینه ‌ای و هم در قسمت ستون فقرات کمری باشد. میزان انحراف نیز در افراد مختلف تفاوت دارد و امکان دارد بسیار خفیف و در حدود ۱۰ درجه و یا در مواردی، بسیار شدید و حتی بیش از ۱۰۰ درجه باشد. به طور معمول انحرافات کمتر از ۴۰ درجه بدون انجام جراحی درمان می ‌شود ولی اصلاح انحرافات شدیدتر ممکن است نیاز به انجام جراحی داشته باشد.

استخوان ران  یک فرو رفتگی به شکل وی (V) در قسمت انتهایی خود دارد تا بتواند با وضعیت حرکت های استخوان کشکک هماهنگ شود. در یک زانوی نرمال، استخوان کشک به خوبی در این فرو رفتگی قرار می گیرد. ولی در صورتی که این حفره نا متقارن بوده یا بسیار کم عمق باشد، استخوان کشکک ممکن است از آن خارج شود و در نتیجه این موضوع دررفتگی جزئی استخوان کشکک و کجی کشکک زانو ایجاد خواهد شد.

درمان اسکولیوز
درمان اسکولیوز

 

بخوانید   سالمند آزاری چیست

در بیشتر موارد انحراف ستون فقرات در کودکان و نوجوانان ایجاد شده و درمان می ‌شود. رایج ترین نوع اسکولیوز، اسکولیوز ایدیوپاتیک نام دارد که در دوران نوجوانی ایجاد می ‌شود. این نوع اسکولیوز در نوجوانان و در سنین رشد و بلوغ رخ می ‌دهد. در صورتی که اسکولیوز در دوران بعد از بلوغ رخ دهد، به آن اسکولیوز بزرگسالی گفته می ‌شود.

بیماری ستون فقرات

علت این دو نامگذاری این است که اسکولیوز رخ داده در طی دوران رشد استخوانی از نوع دیگر اسکولیوز تشخیص داده شود. اسکولیوز بزرگسالی ممکن است در نتیجه‌ عدم درمان اسکولیوز در دوران کودکی و نوجوانی باشد و یا در همان دوران بزرگسالی شکل گرفته باشد. علل بروز انحراف ستون فقرات در دوران بزرگسالی از دلایل بروز انحراف ستون فقرات در دوران کودکی، معمولا کاملا متفاوت است.

احتمال دارد اسکولیوز در بارداری نیز اتفاق بیفتد. اسکولیوز در بارداری بیشتر از حالتی که فرد به تنهایی دچار یکی از این شرایط باشد، می ‌تواند در صورت بروز همزمان برای فرد نگران ‌کننده باشد. به هر حال، مهم است توجه داشته باشید به خاطر ابتلای مادر به اسکولیوز، نوزاد در معرض خطر قرار نمی‌ گیرد.

دلایل بروز اسکولیوز انحراف ستون فقرات

در بیشتر موارد، علت بروز انحراف ستون فقرات در بزرگسالان نامشخص است. در برخی موارد علت بروز اسکولیوز در بزرگسالانفرسایش تدریجی ستون فقرات و تغییرات ناشی از آن است. در ادامه با برخی از علل احتمالی بروز انحراف ستون فقرات یا اسکولیوز آشنا می ‌شویم:

 • ژنتیک: تصور می شود که حداقل یک ژن در ابتلا به اسکولیوز نقش داشته باشد.
 • اختلالات عصبی- عضلانی : این اختلالات، عضلات و عصب‌ها را درگیر می ‌کند. فلج مغزی و دیستروفی عضلانی از این دست بیماری‌ ها هستند.
 • طول پاها: در صورتی که یکی از پاها از پای دیگر بلند‌تر باشد ممکن است، شخص به تدریج دچار انحراف ستون فقرات شود.
 • اسکولیوز مادرزادی (از بدو تولد) : این مورد به ندرت رخ می ‌دهد و علت آن شکل گیری غیر عادی ستون فقرات در دوران جنینی است.
 • دیگرعلل: قرارگیری بدن در وضعیت ناصحیح در هنگام نشستن و ایستادن، گرفتن کیف در یک دست یا استفاده‌ ناصحیح از کوله پشتی و برخی آسیب دیدگی‌ ها
بخوانید   آشفتگی جنسیتی یکی از مشکلات شخصیتی

علائم

بسیاری از بیماران مبتلا به اسکولیوز به خاطر این که شکل کمر آن‌ ها غیرعادی به نظر می ‌رسد، به متخصص ستون فقرات مراجعه می‌ کنند. در اغلب موارد انحراف ستون فقرات  موجب بروز درد در بیمار نمی ‌شود. بیماران مبتلا به اسکولیوز ممکن است متوجه علائم زیر شوند:

 • احتمال دارد یکی از شانه ‌ها یا یک طرف لگن از طرف دیگر بالاتر باشد.
 • یکی از دست‌ ها بلند‌تر از دست دیگر به نظر می ‌آید چرا که قسمت بالایی بدن کمی چرخش دارد.
 • یکی از استخوان‌ های کتف در بالای کمر ممکن است بالاتر از استخوان دیگر باشد و کمی به سمت بیرون آمده باشد.
 • احتمال دارد انحراف ستون فقرات باعث چرخش قفسه سینه و ایجاد برآمدگی دنده‌ ای شود. در این حالت وقتی شخص خم می ‌شود، یک طرف قفسه‌ سینه بیش از طرف دیگر به سمت بیرون حرکت می ‌کند و در نتیجه در بالای کمر بیمار یک برآمدگی ایجاد می ‌شود.

انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات به مرور زمان باعث کمر درد می ‌شود. این بدشکلی ستون فقرات همچنین می ‌تواند باعث فشار بر روی برخی شاخه ‌های عصبی و حتی تمامی مهره ‌های ستون فقرات شود. فشار به شاخه‌های عصبی می ‌تواند باعث احساس ضعف رفتن، بی‌ حسی و درد در پاها شود. در برخی موارد فشار به نخاع می ‌تواند باعث عدم هماهنگی بین عضلات پاشده و بنابراین شخص نتواند به صورت نرمال راه برود. در نهایت در صورتی که انحراف ستون فقرات باعث بدشکلی قفسه‌ سینه شود، ریه ‌ها و قلب تحت فشار قرار می‌ گیرند و شخص دچار مشکلاتی مانند تنگی نفس، خستگی مفرط و حتی نارسایی قلبی می ‌شود. خوشبختانه این علائم پیشرفته در موارد نادری مشاهده می‌ شود.

بخوانید   رمز بارداری موفق از نظر شما چیست

تشخیص

در صورتی که شخص بزرگسالی دچار اسکولیوز شود، لازم است قبل از اقدام به درمان، وضعیت انحراف ستون فقرات او به دقت ارزیابی شود و علل احتمالی بروز اسکولیوز نیز تشخیص داده شوند.

اولین قدم برای ارزیابی وضعیت بیمار، علت ابتلای او به اسکولیوز و بررسی سایر مشکلات احتمالی، گرفتن شرح حال از بیمار و بررسی سوابق پزشکی او است. متخصص طب فیزیکی ممکن است در مورد موارد زیر از شما سوال کند:

 • داشتن درد
 • سوابق خانوادگی در ابتلا به این عارضه
 • عملکرد و کارایی عضلات
 • اختلال در دفع مدفوع و ادرار
 • زمان بروز یا شدت گرفتن ستون فقرات
 • سابقه انجام جراحی در گذشته
 • نحوه‌ پیشروی انحراف و شدیدتر شدن آن

به طور معمول بعد از ارزیابی ‌های اولیه، انجام رادیوگرافی با اشعه ایکس تجویز می‌ شود تا متخصص طب فیزیکی بتواند ساختار و شکل ستون فقرات را ببیند و میزان انحراف آن را اندازه گیری کند. بسته به نتایج به دست آمده از معاینات اولیه و رادیوگرافی، ممکن است انجام تستهای بیشتری مانند اسکن MRI و CT SCAN و تست نوار عصب و عضله تجویز شوند تا ارزیابی ‌های بیشتری بر روی ستون فقرات انجام شود.

«ادامه دارد….»

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)