درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش دوم)

درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش دوم)

درمان اسکولیوز انحراف ستون فقرات

روش‌های درمانی مختلفی برای اسکولیوز وجود دارد. متخصص طب فیزیکی در ابتدا تا جایی که امکان داشته باشد، روشهای درمانی غیرجراحی را تجویز می ‌کند و انجام عمل جراحی اسکولیوز را به خاطر خطرات و عوارضی که به همراه دارد به تاخیر می‌ اندازد. انجام جراحی همیشه آخرین گزینه‌ درمانی است که پزشک مد نظر قرار می ‌دهد.

روش ‌های درمان غیر جراحی که اغلب به کار می‌ روند عبارتند از:

 • بریس

استفاده از کمربند طبی مخصوص می‌ تواند تا حدودی درد کمر را کاهش دهد. ولی این روش در افراد بزرگسال نمی ‌تواند باعث اصلاح شکل ستون فقرات و صاف شدن آن شود. زمانی که اسکللت و استخوان بندی فرد به طور کامل شکل گرفته باشد و رشد آن متوقف شده باشد، بریس دیگر تاثیری بر صاف کردن آن ندارد و تنها به کاهش درد بیمار کمک می‌ کند. در صورتی که طول پاهای شما متفاوت باشد، پزشک متخصص، کفش ‌های مخصوص برای شما تجویز می ‌کند که به آن کفش زبی یا کفش با کفی طبی گفته می‌ شود و می ‌تواند علاوه بر اصلاح تفاوت طول پاها، کمر درد را نیز تسکین دهد.

 • فیزیوتراپی

انجام فیزیوتراپی، ورزش و حرکات اصلاحی، بخش بسیار مهمی از برنامه درمانی اسکولیوز است. یک برنامه‌ ورزشی که به خوبی طراحی شده باشد می ‌تواند موجب تسکین و برطرف شدن درد برای بسیاری از بیماران شود. متخصص طب فیزیکی و توان بخشی می ‌تواند یک برنامه‌ ورزشی اختصاصی و مناسب برای شما تنظیم کند. بسیار مهم است که شما به دقت برنامه‌ ورزشی خود را دنبال کنید و انجام دهید.

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش دوم)
توصیه‌های ورزشی شما می ‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 • داشتن سطح فعالیت بالا به صورت مداوم
 • یادگیری روش های صحیح حرکت دادن بدن و قرار داردن بدن در حالت صحیح به نحوی که با تاثیرات اسکولیوز مقابله شود.
 • انجام منظم ورزش‌های سبک و کم ‌فشار مانند شنا کردن
 • انجام تمرینات کششی به صورت روزانه و کشیدن نفس عمیق درهنگام انجام تمرینات برای بزرگ شدن ریه ‌ها

توصیه‌ های ورزشی

 • درمان ‌های کایروپراکتیک: ماساژ و درمان دستی از جمله روش ‌های درمانی بسیار بحث برانگیز هستند که به نظر می ‌رسد بیشترین تاثیر را بر درمان دردهای حاد و کوتاه مدت دارند. به نظر می ‌رسد که انجام دوره‌ های بلند مدت درمان با کایروپراکتیک، در برطرف کردن دردهای مزمن تاثیر کمتری دارد. انجام ماساژ به افراد مبتلا به کمردرد کمک می ‌کند.
 • EMS : همراه با جریان سینوسی متناوب به کاهش اسپاسم عضلانی کمک می ‌کند. این روش در کودکان زیر ۱۲ سال نتایج بسیار مطلوبی به همراه دارد و می‌ تواند روند پیشروی انحراف ستون فقرات را متوقف کند و ممکن است تاثیرات آن بر انحراف ستون فقرات با روش بریس یکسان باشد. این روش در مقایسه با استفاده از بریس، رضایت بیشتری برای بیمار به همراه دارد.
 • TENS: انجام الکتروتراپی با دستگاه TENS موجب آسودگی و رفع درد بیمار می ‌شود.
بخوانید   بی اختیاری ادرار در سالمندان

دارو درمانی

علاوه بر درمان ‌های فیزیکی می ‌توان با مصرف مکمل ‌های غذایی، به تقویت استخوان ‌های بیمار کمک کرد.

درصورتی که شخص به  پوکی استخوان مبتلا باشد، درمان پوکی استخوان به کنترل روند پیشروی اسکولیوز کمک می‌ کند. این کار را می‌ توان با روش‌ های مختلفی انجام داد. روش‌ هایی که در حال حاضر اغلب پزشکان اتخاذ می‌ کنند عبارتند از:  افزایش میزان کلسیم و ویتامین D مصرفی، درمان جایگزینی هورمونی و انجام ورزش با وزنه.

جراحی

احتمال دارد انجام جراحی در موارد زیر توصیه شود:
 • درد شدید: در حدود ۸۵ درصد از جراحی‌ های اصلاح اسکولیوز در بزرگسالان با هدف برطرف کردن درد شدید بیمار انجام می ‌شود. با این حال در صورتی که بتوان با روش‌ های غیر جراحی درد بیمار را کنترل نمود، معمولا انجام جراحی پیشنهاد نمی ‌شود.
 • جراحی به دلایل زیبایی (بهبود فرم بدن): در اغلب موارد، انجام جراحی صرفا برای اصلاح ظاهر بیمار، توصیه نمی ‌شود.
 • پیشروی شدت یافتن انحراف: در صورتی که انحراف ستون فقرات در حال بیشتر شدن باشد و از مرز ۴۰ درجه بگذرد، احتمالا انجام جراحی توصیه می‌ شود.
ستون فقرات
ستون فقرات

 

بخوانید   حصبه چیست
۰/۵ (۰ نقد و بررسی)