درد و سوزش قفسه سینه

نشانه های درد و سوزش قفسه سینه

احساس سوزش قفسه سینه ، از مشکلات تقریباً رایجی است که سن و سال نمی­شناسد. این نوع از دردها می­تواند خبر از مشکلاتی چون حملات قلبی دهند و یا اصلاً ربطی به قلب نداشته باشند، نیاز به مراجعه به پزشک و مصرف دارو داشته و یا اصلاً نداشته باشند. همچنین منشأ و علائم آن­ها نیز متفاوت­ اند. در ادامه به بررسی کامل این موضوع می­پردازیم.

حمله قلبی

خوشبختانه تنها درصد پایینی از سوزش و دردهای سینه می­تواند نشانه بروز حمله قلبی باشد. و آن زمانی رخ می­دهد که رگ خون آورنده به قلب مسدود شده و عدم رسانده شدن خون اکسیژن­دار موجب مرگ سلول­های قلب شود، درنتیجه احساس درد در سمت چپ و وسط قفسه سینه احساس خواهد شد. علائم حمله قلبی شامل تنگی نفس، عرق سرد، حالت تهوع و سرگیجه بوده و درصورت مشاهده باید مورد سریع به اورژانس اطلاع داده شود.

 سوزش قفسه سینه
سوزش قفسه سینه

علل دچار شدن به درد قفسه سینه

بیماری­ها و مشکلاتی که در آن­ها درد و سوزش ناحیه قفسه سینه مشترک می­باشد و صرفاً ربطی به مشکلات و حملات قلبی ندارند را می­توان علل دچار شدن به این عارضه دانست. در ادامه به معرفی و بررسی شایع­ترین آن­ها خواهیم پرداخت.

بخوانید   Are you able to Find A Partner Online?

سوزش سر معده

موردی است که بسیار با دردهای ناشی از بیماری­های قلبی اشتباه گرفته ­می­شود و درواقع بیشتر بدلیل بیماری آنفولوانزا رخ می­دهد (طبق آمار گزارشات). دلیل علمی آن اسیدی است که در اثر عدم انقباض دریچه انتهایی مری
(لوله اتصال‌دهنده دهان به معده) از معده به درون مری وارد می‌شود که معمولاً دلیل آن انجام ورزش یا خوردن غذای زیاد می­تواند باشد. درد اغلب شب هنگام شروع شده و طعم ترش در دهان حس می­شود.

رفلاکس معده

درصورتی که اسفنکتر لوله­ی مری هنگام حرکات دودی و انتقال غذا به معده به درستی عمل نکند، غذا به مری بازگردانده شده و احساس سوزش ایجاد می­شود.

زخم معده

این مشکل ناشی از اسیدهای موجود در دیواره معده است که معمولاً از باکتری‌های H. pylori و استفاده بیش از حد از داروهای ضد درد (OTC)ایجاد می­شود.

فتق هیاتال

در صورت ورود قسمتی از معده به حفره قفسه سینه از طریق سوراخ دیافراگم (پرده ای که قفسه سینه را از شکم جدا می­نماید) فتق هیاتال با احساس سوزش در قفسه سینه و علائم دیگری چون نفخ، باد گلو و احساس تلخی در گلو رخ خواهد داد.

بخوانید   رفتارهای کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم

ذات الریه

بیماری عفونتی که موجب ورم ریه­ها می­شود و در هنگام تنفس، احساس سوزش در قلب خود حس خواهید کرد. علائم دیگر آن سرفه، خلط چرکی، تب و لرز و تنگی نفس می­باشد. استرس، آسم، پلورزی، آنژین، آمبولی ریه، گاستروپارزی، سنگ­های صفراوی، پریکاردیت و عفونت­های غضروفی از دیگر بیماری­های با علامت احساس سوزش و درد در ناحیه قفسه سینه می­باشند.

تشخیص نوع درد

درصورت تداوم بروز علائم زیاد که نشانه خطر است، باید به پزشک مراجعه شود و یا با اورژانس تماس گرفته شود. اورژانس و یا پزشک با بررسی حالت درد بیمار (تیر کشیدگی، سوزش، له شدگی و…) و با انجام آزمایشات مختف همچون الکتروکاردیوگرام، خون، اشعه ایکس، آنژیوگرام، سی تی اسکن، ام آر آی و… می­تواند به منشأ درد پی ببرد.

درمان درد قفسه سینه به چه صورت است؟

پروسه درمانی کاملاً به علت بروز درد بستگی دارد و با تجویز داروهای خاص، انجام روش­های غیر تهاجمی و یا انجام عمل جراحی به عنوان گزینه آخر، فرد درمان خواهد شد.

کاتتریزاسیون قلب با بالن و یا استنت نیز از روش­هایی برایباز کردن عروق قلبی می­باشد. تجویز و مصرف داروهای گشاد کننده عروقی مانند نیتروگلیسرین، داروهای متلاشی کننده لخته و رقیق کننده­های خون می­توانند به درمان کمک کنند. توجه داشته باشید خودسرانه و ناآگاهانه به مصرف دارویی نپردازید و با پزشک خود هماهنگ کنید.

سوزش قفسه سینه
سوزش قفسه سینه

 

بخوانید   روماتیسم پوستی

فلج مغزی نوع آتتوز چیست

مزایا و معایب بارداری در سن پایین

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)