خودارضایی در مردان

اختلال خودارضایی در مردان

انجام عمل خود ارضایی در مردان و زنان از دیرباز تاکنون در نقاطی از دنیا از جمله کشور ما، عملی زشت، ناپسند، مایه انحراف، حرام (از نظر شرع) و بسیار مضر برای جسم تعریف شده است. اما می‌خواهیم با بررسی مواردی به این نتیجه برسیم: آیا این عمل بدنام واقعاً به این وحشتناکی و از کارهای حیوانی است؟ آیا قابل درمان است و یا کاملاً طبیعی و دارای دلایل خود؟!

خود ارضایی در مردان چیست؟!

استمناء و یا خودارضایی، انجام مجموعه عملیاتی برای برانگیختگی و ارضای جنسی در زن و یا مرد است. به بیان ساده‌تر خود ارضایی، تجربه لذت و ارگاسم بدون شریک جنسی می‌باشد. این روش از تحریک جنسی شامل مالش اندام تناسلی، مالش و فشار دادن نقاط تحریک آمیز بدن شامل نوک پستان‌ها، فرو بردن اجسام در واژن یا مهبل و … می‌شود. معمولاً در حین انجام آن، فرد از ساخته‌ها و فانتزی‌های جنسی ذهن خود و یا فیلم‌های پورن برای به اوج رساندن لذت استفاده می‌کند. بسیاری از محققان معتقدند به دلیل نبود شریک جنسی، خود ارضایی در مردان را نمی‌توان به عنوان رابطه‌ی جنسی کامل، یا سکس در نظر گرفت. حال سؤال این است که «چگونه بسیاری آقایان متأهل نیز با وجود همسر، باز هم از این کار دریغ نکرده و این فعالیت پس از دوران مجردی نیز ادامه می‌یابد؟!»

خودارضایی در مردان
خودارضایی در مردان

 

بخوانید   نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش اول)

فرهنگ بهداشت جنسی در خانواده‌های ایرانی

طبق آمار جهانی، به طور تقریبی ۹۰ درصد مردان و ۷۰ درصد زنان در دورانی از زندگی خود، خود ارضایی را تجربه نموده‌اند و تقریباً همه‌ی انسان‌ها برای تخلیه جنسی خود، از این روش بهره برده‌اند. آمار دیگری نشان می‌دهد که ۷۵ درصد از اولیایی که فرزند خود را به کلینیک‌های مشاوره اطفال برده‌اند، کودکان خود را نسبت به استمناء تهدید نموده و آن ها را دچار رعب و وحشت کرده‌اند. احساس گناه تنفر نسبت به خود و توبه‌های مکرر، حاصل همین سرزنش‌های جنسی است که سیستم تربیت فرزند خانواده‌ها به روان کودکان تزریق نموده‌اند.

سن شروع خودارضایی در مردان و زنان 

به طور معمول، پسران از دوران بلوغ تا ۲۱ سالگی (و پس از آن نسبت به شرایط ارتباطی آنان) و دختران از ۱۵ سالگی (و یا پس از اولین دوران قاعدگی) نیاز به تخلیه‌های جنسی از راه‌های مالشی و یا فروبردن پیدا می‌کنند. همچنین معمولاً دفعات انجام آن در پسران بیشتر از دختران است. میانگین خودارضایی پسران در این سن هفته‌ای ۱ الی ۴ بار، و در دختران هر ماه و یا هر دو ماه یکبار است. ادامه و یا توقف انجام این فرآیند ارگاسمیک نیز به خود شخص و ارتباط‌های او بستگی دارد.

خودارضایی در مردان
خودارضایی در مردان

 

علل احتمالی خودارضایی در مردان متأهل

عدم توانایی زن در رابطه جنسی در دوران حاملگی، عدم توانایی زن در رابطه جنسی در دوران قاعدگی، بیماری‌های مختلف در زن که مانع انجام رابطه جنسی شود، عدم رضایت کامل از سکس، پایین بودن روابط عاطفی همسر، سردی زن هنگام رابطه جنسی، مشکل زود انزالی و عدم درمان آن، کافی نبودن لذت حاصل از روابط زناشویی برای مرد، اعتیاد به فیلم‌های فانتزی پورن، عادت و یا روتین شدن خودارضایی و تماشای فیلم‌های تحریک آمیز برای مرد.

بخوانید   شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

عوارض استمناء آقایان چیست؟!

حال بگذارید به شرح عوارضی که خودارضایی ممکن است برای فرد و همسرش داشته باشد، بپردازیم. همیشه به گوشمان خورده که عوارض جسمی خودارضایی زیاد و جبران ناپذیر اند و فرهنگ سنتی، انجام آن را منشأ خیلی از بیماری‌ها دانسته است. اما بهتر است بدانید که هنوز هیچ مدرک معتبر و علمی مبنی بر ضررهای جسمی این روش از تخلیه جنسی، ثبت نشده است! ساده بگوییم، ضرر جسمی خودارضایی فقط یک تفکر اشتباه است که در ذهن همگان جای گرفته است.

از جهتی دیگر، طبق گفته‌های بالا، خودارضایی می‌تواند دلایل و تأثیرات خاص روحی و روانی خود را در زندگی فردی، اجتماعی و زناشویی داشته باشد، اما بازهم عامل صددرصد نیست!

عوارض استمناء غلط در آقایان

طبق نقد و بررسی عوارض خودارضایی، اگر عارضه‌ای به‌صورت جسمی بر فرد وارد شود، این آسیب‌ها ناشی از استمناء نادرست و عدم اطلاع کافی است. برای مثال، مالش اندام تناسلی با صابون که موجب زخم شدن و آسیب دیدن پوست آن ناحیه می‌شود، و یا عفونت‌های ناشی از فرو بردن اجسام غیر تمیز و حفاظت نشده در واژن یا مقعد. قطع ناگهانی مالش آلت تناسلی مرد و محکم گرفتن آن پیش از انزال برای جلوگیری از خروج مایع منی نیز می‌تواند آسیب رسان به پروستات باشد.

بخوانید   گره خوردگی زبان در کودکان

فواید خود ارضایی در مردان!

  • شناخت بیشتر و بهتر بدنی و روانی خود نسبت به سکس و ارتقاء کیفیت رابطه‌ی جنسی با همسر در آینده
  • تخلیه جنسی در افراد مجردی که شرایط ازدواج ندارند
  • تخلیه جنسی در مردان متأهلی که همسران آنها شرایط رابطه جنسی را ندارند
  • کاهش ریسک ابتلاء به بیماری‌های آمیزشی

نتیجه گیری پایانی

خودارضایی تحت مسائل مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی، همیشه سرکوب و زشت و مایه ضرر واقع شده است. اما طبق آمارها و تحقیقات مختلف علمی، این کار در صورت داشتن اطلاعات لازم در زمینه‌ی بهداشت جنسی، نه تنها مشکلی در سلامت ایجاد نمی‌نماید، بلکه می‌تواند مفید هم باشد. اگر از خودارضایی همسر خود رضایت ندارید، بهتر است با او در این زمینه صحبت کنید و مشکلات جنسی خود را رفع نمایید. برای نتیجه گیری بهتر می‌توانید به روانشناس و یا متخصصان در زمینه‌ی مشاوره جنسی نیز مراجعه کنید.

رفتارهای جنسی در کودکان، شب ادراری بزرگسالان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)