خروسک یا کروپ بیماری شبیه به سرما خوردگی

خروسک یا کروپ بیماری شبیه به سرما خوردگی

کروپ یا خروسک، بیماری که علائمی شبیه به سرما خوردگی دارد، اما بعد از مدتی سرفه ها تبدیل به سرفه های خشک و گوش خراش می شود. کودک در هنگام خوابیدن به سختی نفس می کشد و بدنش کمی داغ  می شود. این علائم دیگر شامل سرما خوردگی نمی شود بلکه کودک مبتلا به خروسک (کروپ) شده است.

این را بدانید که معمولا این بیماری با درمان های خانگی در عرض یک هفته برطرف و درمان می شود، اما اگر هنوز علائم وجود داشت بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا از بروز مشکلات تنفسی جلوگیری کنید.

در طول درمان، در منزل ماندن کودک بهترین گزینه است؛ زیرا هم نیاز شدید به استراحت دارد و هم باید بدانید که این بیماری یک بیماری واگیردار است مگر در شرایطی که خروسک ناشی از عامل آلرژی زا و یا عوامل تحریک کننده باشد.

تعریف خروسک یا کروپ

خروسک به ورم حنجره و نای گفته شده است. با تنگ شدن این لوله ها نفس کشیدن برای کودک دشوار است. منشأ این ورم ممکن است آلرژی، باکتری، عوامل تحریک کننده بوییدن و در بعضی موارد ناشی از ویروس باشد.

امروزه با انجام واکسیناسیون کردن در نوزادی، خروسک دیگر بیماری خطرناکی نیست بلکه یک بیماری خفیف است.

این بیماری بیشتر در سنین سه ماه تا پنج سال دیده می شود. درفصول سرد سال – بین مهر ماه تا اسفند ماه- کودک بیشتر در معرض ابتلا قرار دارد.

بخوانید   لکنت زبان کودکان چیست

Related image

انواع خروسک یا کروپ و دلایل ابتلا به آن ها

خروسک به طور کلی ممکن است ۲ حالت داشته باشد. خروسک یا کروپ که منشأ ویروسی دارد و خروسکی که آلرژی باعث به وجود آمدن آن می شود که درادامه به توضیح آن می پردازیم:

خروسک یا کروپ ویروسی

ورود ویروس به حنجره و نای و آلوده کردن این دو منطقه باعث به وجود آمدن خروسک یا کروپ ویروسی می شود. در بیشتر موارد ویروس پاراآنفولانزا به وجود آورنده این نوع از خروسک است.

علائم آن در ابتدای دوره بیماری بسیار شبیه به سرما خوردگی است اما رفته رفته کودک دچار سرفه هایی خواهد شد که شبیه به صدای پارس سگ هستند.

همچنین در هنگام تنفس معمولی ممکن است کودک خس خس کند که به تنفس صدادار معروف است. تب خفیف نیز یکی دیگر از علائم این بیماری است.

خروسک اسپاسمی (منشأ آن مواد آلرژی زاست)

وضعیت خر خر کردن و سرفه های شبیه با پارس سگ در اواسط شب علائم این نوع از خروسک است. منشأ این خروسک یک عامل آلرژی زا و یا رفلکس معده (برگشتن محتویات معده کودک تا مری) است. خروسک اسپاسمی معمولا باعث تب در کودک نمی شود. به طور کلی بدانید، زمانی که کودک در هنگام استراحت با مشکلات تنفسی رو به رو بود و یا تنفس صدادار داشت پس مبتلا به خروسک شده است.

بخوانید   بیماری تیروئید در نوزادان و کودکان

علائم این خروسک به طور کلی در شروع بیماری شبیه به سرما خوردگی است. اما اگر سرفه ها به سرفه های خشک و یا صدای شبیه به پارس سگ (در شب ها این سرفه ها حادتر می شود) کودک به خروسک مبتلا شده.

تنفس دشوار و صدادار، تب، قرمزی چشم، تورم غدد لنفاوی، تنفس های تندتر از حد معمول، خاکستری یا آبی شدن، اطراف بینی دهان و یا ناخن ها و یا کم آبی در بدن (خشکی لب و زبان یا ادرار نکردن) از دیگر علائم است، که اگر بیشتر از ۳ تا ۵ روز ادامه پیدا کرد به پزشک مراجعه کنید.

درمان خانگی خروسک

با انجام ۴ مرحله زیر می توانید کودک را درمان کنید:

اول از همه کودک را آرام نگه دارید. به دلیل تنگ شدن راه های تنفسی و ملتهب شدن آن ها کودک نمی تواند به سادگی نفس بکشد و تنفس برایش دشوار است پس حتما شروع به گریه کردن می کند. اما این را بدانید که هرچه او بیشتر گریه کند ممکن است باعث قوی تر شدن علائم شود. پس با بغل کردن و تعریف کردن داستان برای او، او را آرام نگه دارید.

مرطوب نگه داشتن هوا می تواند به درمان کمک کند، پس حتما هوای خشک منزل را با دستگاه بخور مرطوب کنید. در صورت نداشتن دستگاه بخور می توانید دوش داغ حمام را باز گذاشته تا حمام پر از بخار شود سپس به مدت ۱۰ دقیقه با کودک در حمام بمانید. هوای تمیز و خنک نیز می تواند به این علائم تسکین بدهد پس اگر هوای بیرون سرد است می توانید برای چند دقیقه یکی از درها یا پنجره ها را باز نگه دارید.

بخوانید   آشفتگی جنسیتی یکی از مشکلات شخصیتی

مایعات یکی از مهم ترین راه های درمان است. مایعات شفاف و گرم می توانند التهاب لوله های تنفسی را کم کند و باعث شل شدن مخاط (موکوس) شود. اگر کودک بسیار کوچک بود یا از خوردن مایعات سرپیچی می کرد می توانید با قطره چکان این کار را انجام دهید.

سر کودک را بالا نگه دارید. با گذاشتن یک بالش اضافه زیر سر کودک، سر او را بالا نگه دارید. اما برای کودکان زیر ۱۲ ماه از بالش استفاده نکنید. همچنین بهتر است با کودک در یک اتاق بخوابید تا اگر کودک دچار مشکلات تنفسی شد، بلافاصله متوجه شوید.

اگر با انجام دادن مورارد فوق کودک رو به بهبودی نرفت پس حتما به پزشک مراجعه کند.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)