حساسیت و زود رنجی چیست – علائم و درمان آن

حساسیت و زود رنجی چیست؟

کلمه حساسیت و زود رنجی در فرهنگ لغات فارسی به معنی کسی که زود برنجد و آزرده شود و نازک دل بکار  باشد ، برده می شود. اما از این منظر می توان فرد زودرنج را کسی برشمرد که زود آزرده می شود و یا به کسی گفته می شود که بر اثر کنشی منطقی ویا غیر منطقی ازرده خاطر می شود و یا می توان گفت فرد زود رنج کسی است که در مقابل یکسری رفتارو برخوردها که با روحیات و شخصیت آن سازگار نیستند،آزرده خاطر می شود .

علت زودرنج بودن:

بعضی از افراد زود رنج و حساس هستند. افراد در برابر مشکل و ناراحتی واکنشهای مختلفی را بروز می دهند. به عنوان مثال برخی پرخاش کرده، بعضی به گریه می افتند و افرادی هم قهر می کنند و بروز این عکس العمل ها در افراد با هم فرق دارد و به شخصیت فرد بستگی دارد. افرادی هستند که حساس بوده و زودرنج هستند و عواطفشان رقیق تر بوده که در برابر مشکل و ناراحتی بسیار زود ناراحت می شوند و از خود نمی توانند دفاع کنند. علت ایجاد این حساسیت های زیاد و زود رنج بودن به شخصیت فرد، ژنتیک، یادگیری و تربیت فرد در دوران کودکی باز گشت می کند.

اگر افراد بیش از حد حساس و زودرنج  این ویژگی ها را دارند:

 •  می توانند اطلاعات را عمیقاً پردازش کنند.
 •  می توانند خیلی عمیق روی چیزی تمرکز کنند.
 •  در کارهایی که نیازمند دقت، سرعت و جزئیات است مهارت دارند.
 •  شدیداً وظیفه شناس هستند.
 • خصوصیات ظاهری افراد بیش از حد حساس:
 •  در اعمال حرکاتی مهارت دارند.
 •  بیشتر تحت تاثیر کافئین هستند.
 •  در ثابت ماندن مهارت دارند.
 •  نیمکره راست مغزشان قوی تر است: خلاق تر هستند.
 • کندتر از محرک های شدید ریکاور می شوند.
بخوانید   بیماری سرخجه در دوران بارداری

درمان زود رنجی شدید

 • پایین بودن اعتماد به نفس ، فرد را حساس و زود رنج می کند
 • درمان حساسیت وزود رنجی شدید
 • اعتماد به نفس پایین و حساسیت بیش از حد

افرادی که اعتماد به نفس خوبی دارند، معمولا زندگی بهتری را هم تجربه می‌کنند و در زندگی شرایط مناسب‌ تری خواهند داشت. این شرایط تا جایی پیش می ‌رود که کمبود اعتماد به نفس حتی می ‌تواند موجب ایجاد حساسیت و زود رنجی هم بشود.

پایین بودن میزان اعتماد به نفس، یکی از مهم‌ ترین دلایلی است که می ‌تواند فرد را حساس و زود رنج کند. نباید فراموش کنیم حساسیت بیش از حد افراد، به اعتماد به نفس آنها بستگی دارد. به این معنی که این افراد چون نسبت به نوع زندگی و شرایطی که دارند، حساس هستند و خودشان را پایین ‌تر از دیگران می‌ دانند، نمی ‌توانند حرف‌ ها و نظرات دیگران را تحمل کنند و چنین رفتارهایی را از خود نشان می ‌دهند.

از جمع فرار نکنید

کسانی که حساس هستند، معمولا خیلی دوست ندارند در جمع حاضر شوند و ترجیح می‌دهند تنها بمانند. گروهی از این افراد هم هستند که همیشه از دیگران ناراحتند و برای همین هنگامی که در جمع هستند، احساس خیلی بدی را تجربه خواهند کرد. در نتیجه طبیعی است این افراد کم‌ کم از جمع دور ‌شوند و تنهایی را ترجیح دهند، اما وقتی آنها از دیگران فاصله می ‌گیرند، طرز فکر و نگرش منفی‌‌ که نسبت به جمع و دیگران دارند نیز تقویت می‌ شود و در نتیجه نمی ‌توانند با شرایط و موقعیت‌ های جدید هماهنگ شوند.

بخوانید   رفتار های ناپسند کودکان

بنابراین گاهی افراد حساس تصمیم می ‌گیرند به جای حل مساله و ایجاد توانایی برای برطرف کردن این مشکل، از جمع فرار کنند و همین دوری از گروه باعث تشدید مشکلات ‌شان می‌ شود.

حساسیت و زود رنجی

اولین و یکی از بهترین کارهایی که می ‌توان برای این گروه از افراد انجام داد، مواجه شدن با موقعیت است. به این معنی که قرار نیست زمانی که احساس می ‌کنید از قرار گرفتن در جمع ناراحت می ‌شوید یا از حرف‌ ها و نظرات دیگران احساس خوبی ندارید، رفت و آمدهایتان را قطع کنید. بلکه توصیه می‌ شود روابط اجتماعی بیشتری داشته باشید، اما قبل از این مرحله، خودتان را بهتر بشناسید و اعتماد به نفس‌ تان را تقویت کنید و پس از آن مهارت ‌های ارتباطی را بیاموزید و بدانید در هر رابطه‌ای چطور باید برخورد کرد.

حساسیت و زود رنجی
حساسیت و زود رنجی

 

افرادی که حساسیت بیش از حد دارند، معمولا از کمبود قدرت ابراز وجود هم رنج می ‌برند و نمی ‌توانند حرف ‌ها و نظرات‌ شان را بدرستی مطرح کنند. برای همین هم احساسات‌ منفی‌ شان بیشتر می‌ شود و همین می تواند شرایط آنها را بدتر کند. همچنین به این موضوع هم توجه داشته باشید که تمام رفتارها و حرف‌ های دیگران را به خودتان نسبت ندهید و بدانید خیلی از حرف‌ها و رفتارها به شما ارتباطی پیدا نمی‌ کند.

بیشتر بدانید: بیماری کبد چرب و راهکارهای درمان آن چیست

افرادی که با شخص حساس و زود رنج زندگی می ‌کنند، معمولا نمی ‌دانند چطور باید با او برخورد کرد، اگر خیلی سخت بگیرند، او را ناراحت کرده‌ اند و اگر خیلی کاری به کارش نداشته باشند، این خصوصیت اخلاقی را تشدید کرده‌اند. پس چه کاری بهترین است و برای کمک به این افراد چه کار باید کرد؟

بخوانید   تقویت هوش مالی کودک

لحن و نوع کلام و همین‌ طور زبان بدن ما باید متناسب با نیازها و شخصیت فرد باشد، اما با همین حرف‌ ها باید به او کمک کنید رفتارش را تغییر دهد و در موقعیت مناسب قرار بگیرد.

در صورتی که می ‌خواهید به فردی که حساس است کمک کنید رفتارش را تغییر دهد، او را در موقعیت قرار دهید و پس از آن کمکش کنید موقعیتی را که در آن قرار گرفته، بخوبی درک کند و پذیرش بیشتری داشته باشد. همچنین باید این فرصت را در اختیار آنها بگذارید تا اعتماد به نفس ‌شان را تقویت کنند و وضع بهتری داشته باشند.

بچه‌ها را درست تربیت کنیم

همان ‌طور که گفته شد شیوه تربیتی پدر و مادر هم در ایجاد این حساسیت‌ ها موثر است و می ‌تواند آن را تقویت کرده یا برای حل مشکل کمک کند. دکتر ناظمی هم در این زمینه به والدین توصیه می ‌کند فرزندان ‌شان را طوری تربیت کنند که آمادگی رویارویی با فراز و نشیب‌ های زندگی را داشته و واقع ‌نگر باشند. به این معنی که بچه ‌ها باید در شرایط اجتماعی طبیعی و عادی قرار بگیرند و این‌طور نیست که در محیطی بسته آنها را پرورش دهیم و انتظار داشته باشیم در آینده هم زندگی اجتماعی موفقی داشته باشند.

چرا بعضی بچه ها دیر دندان در می آورند

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)