تیک عصبی در کودکان (بخش دوم)

تیک عصبی در کودکان (بخش دوم)

سیر بیماری و پیامدهای آن

امکان دارد در دوران کودکی علائم تیک کاهش یا افزایش پیدا کند یا علائم تازه جانشین علائم قدیمی شود. در بیشتر موارد تیک تا نوجوانی به طور کامل برطرف می شود. ولی کودکی که به نوع شدید بیماری مبتلاست ممکن است دچار مشکلات هیجانی مانند افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود، به دنبال آن شاهد تخریب عملکرد کودک خود باشید. این تخریب زمانی بیشتر می شود که کودک همزمان به بیش فعالی یا اختلال وسواسی – عملی نیز مبتلا باشد.

چطور با تیک‌های عصبی کودکم برخورد کنم؟

عواملی که باعث ایجاد فشار روحی در کودک می شود را شناسایی کنید چون تیک ها معمولا به صورت موقت ایجاد می شوند آن هم در شرایطی که کودکتان تحت فشار روانی باشد. زمانی که شرایط به حالت عادی برگردد معمولا تیک ها ناپدید می شوند. واکنش شدید به تیک های کودک منجر به اضطراب او می شود حتی ممکن است شدت تیک ها افزایش پیدا کند حتی زمانی که کودکتان خسته است تیک هایش بیشتر می شود پس استراحت کافی به او بدهید. آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید تا فشار روانی کودک بیشتر نشود. عوامل بروز استرس کودک تان را شناسایی کنید.

برای کم شدن تیک عصبی کودکم چه کارهایی نباید بکنم؟

وقتی که کودک حالت های تیک را نشان می دهد بی اعتنایی کنید. نباید روی حرکات بچه متمرکز شوید و مدام به او گوشزد کنید که چرا این حرکات را تکرار می کند، هر چه کودک بیشتر روی رفتارش حساس شود، تیک افزایش پیدا می کند. در مواقعی که کودک تیک ندارد، باید بیشتر به او توجه یا او را نوازش کرد.

بخوانید   کمردرد چیست

کودک را نترسانید. بعنوان مثال نگویید که «اگر این کار را ادامه دهی کسی با تو دوست نمی‌ شود یا همه تو را مسخره می کنند»، این نوع برخورد علاوه بر بالا بردن تیک عصبی، عزت ‌نفس کودک را بشدت پایین می ‌آورد.  تحقیر، سرزنش و مقایسه شرایط را بدتر می کند. تجربه نشان داده که تذکر مستقیم یا تنبیه کودک برای ترک رفتار عادتی به هیچ وجه مؤثر نیست و باید از شیوه تربیتی مبتنی بر تشویق استفاده کرد. بخاطر تیک ها، کودکتان را از مهمانی یا سایر جمع های اجتماعی محروم نکنید، چون اثر منفی بر مهارت های اجتماعی اش دارد.

امنیت محیط تیک های عصبی را کاهش می دهد.

سعی کنید تنش های احتمالی را پایین بیاورید و محیطی امن برای کودکتان فراهم کنید. محیط خانواده در ایجاد و تشدید علائم تیک اهمیت دارد. برای مثال حتی زمانی که شما با همسرتان قهر می کنید و به مدت طولانی با او حرف نمی زنید احساس ناامنی از را در او ایجاد کرده اید. همچنین از کودک خود به عنوان خبر رسان بین خودتان استفاده نکنید.

بخوانید   The right way to Meet Brazilian Girls

بهبود روابط زناشویی، مهارت حل مسئله، مدیریت استرس و کنترل خشم برای فراهم کردن محیطی امن ضروری است. به کودکتان اطمینان دهید که در هر شرایطی دوستش دارید. اینکه او را به خاطر خودش دوست دارید نه به خاطر موفقیت هایش به او آرامش می دهد. شرایط کودک را با معلم کودکتان در میان بگذارید و از او بخواهید در این زمینه با شما همکاری کند.

تخلیه هیجانی راهی برای کاهش تیک عصبی کودک

سرگرمی های مورد علاقه کودک مثل نقاشی، موسیقی، بازی ها و … می تواند در بهبود تیک ها موثر باشد پس فعالیت هایی همچون بازی یا برنامه های شادی بخش را بیشتر کنید تا تخلیه هیجانی بیشتری را تجربه کند. درآغوش گرفتن و نوازش نیز میزان اضطراب کودک را کم می نماید. ایجاد آرامش از طریق ورزش های تنفسی به مرور زمان نیز این عارضه را کاهش می دهد. پس تغییر شیوه زندگی کودک می تواند اثر بخش باشد.

درمان تیک عصبی کودکان

در صورتی که تیک ها بیشتر از ۶ ماه طول بکشد یا شدت شان به حدی باشد که مانع از انجام کارهای روزمره کودک شود یا کودک را ناراحت کند، درمان ضرورت دارد. درمان اختلال تیک بستگی به شدت تیک ها، ناراحتی ذهنی کودک، اختلالات همزمان و تاثیر تیک ها بر عملکرد تحصیلی و اجتماعی کودک دارد. درمان باید با آموزش خانواده شروع شود.

بخوانید   سرطان گلو چیست؟

برای تیک های مزمن یا تیک گذرای شدید، ابتدا باید بررسی پزشکی صورت بگیرد سپس بعد از رد علل جسمانی، درمان روانشناختی آغاز می شود. درمان تیک عصبی کودکان به دو صورت دارویی و روانشناختی انجام می شود. ولی دارو تنها تا حدی می تواند نشانه ها را پایین بیاورد و برای درمان موثر مشاوره روانشناسی ضروری است. تمرین متمرکز، خود بازبینی، حذف تقویت مثبت، آرام سازی در کاهش استرس ها تاثیر دارد.

سخن آخر

در نهایت شما به عنوان مراقبان اصلی در کاهش مشکل کودکتان بیشتری سهم را دارید. با فراهم کردن بستری مناسب برای پرورش کودکتان در محیطی امن می توانید سلامت او را تضمین کنید. اما همانطور که در عمل می بینید همیشه نمی توان کمال مطلوب را فراهم کرد، پس چه بهتر که در هنگام مواجهه با مشکلات از مهارت هایتان برای کاهش آسیب به خود و اطرافیانتان استفاده کنید. نگاه مجدد و مرور مسائل به شما کمک می کند راه حل های که از چشمتان دور مانده بودند را بیابید. در طی مشاوره کودک با کمک یک متخصص شما می توانید به سلامت خود و فرزندتان کمک نمایید.

تیک عصبی
تیک عصبی

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)