تومور مغزی در کودکان چیست

تومور مغزی در کودکان چیست ؟

تومور مغزی در کودکان را به این صورت می شود تعریف کرد که بزرگ شدن یک توده غیر طبیعی در مغز، ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد یا به نوعی نئوپلاسم درون جمجمه ای سخت و تو پر یا یک تومور با رشد غیر طبیعی سلولی درون مغز و یا کانال مرکزی نخاع است. به طور معمول تومور مغزی همه تومورهای درون جمجمه و یا تومورهای داخل کانال مرکزی نخاع را دربرمی گیرند.

تومور مغزی در کودکان

این تومورها حاصل بدخیمی هایی هستند که در بار اول دیگر ارگان ها را درگیر خود می کند، که در این حالت به آن متاستاز تومور گفته می شود. برخی از علائم تومور مغزی در کودکان می تواند شامل سردرد، حالت تهوع که با استفراغ همراه نیست ، عدم تعادل و توازن، مشکلات بینایی، تشنج، کم شدن هماهنگی بین اعضای بدن، سستی، احساس ضعف در یک طرف بدن، خستگی، بزرگ شدن اندازه سر، حرکات کنترل نشده از ناحیه چشم، کج خلقی و تغییرات رفتاری می باشد.

علائم و نشانه های تومور مغزی

از اصلی ترین نشانه تومور سردرد است. در بیشتر مواقع سردرد طوری است که بیمار برای اولین بار آن را تجربه می کند و در اصل با سردردهای دیگر تفاوت دارد. این سردردها شدید و مداوم هستند که موجب اختلال در خواب و یا بیدار شدن بیمار در اوقات نیمه شب می شوند حتی با خوردن مسکن هم درد کم نمی شود. از دیگر نشانه های تومور مغزی در کودکان به تشنج می شود اشاره کرد.

بخوانید   چگونه از افسردگی سالمندان جلوگیری کنیم؟

اشخاصی که سابقه تشنج یا ضربه به سر را ندارد هم مشکوک به تومور هستند و حتما باید از این نظر بررسی شوند. کرختی و بدون احساس بودن در اندام ها، اختلال در صحبت کردن، اختلال های شناختی، خواب آلودگی، اختلال دید و استفراغ از دیگر نشانه های تومور مغزی است. این نشانه های ناشی از بالا رفتن فشار در داخل مغز است.

علائم تومور مغزی در کودکان

به صورت کلی نشانه های تومور مغزی در کودکان شامل موارد زیر است که عبارتند از:

۱- سردردها معمولا در اوایل صبح شدیدتر می باشند.

در صورتی که به طور یکباره متوجه سردرد در کودکتان شدید و این مشکل همیشگی است می تواند دلیل مختلفی داشته باشد که از آن به تومور مغزی می شود اشاره کرد. سردرد می تواند یکی از دلایل اولیه شکل گیری تومور مغزی باشد. این سردردهای خاص که با تومورهای مغزی مربوط است واکنشی مشابه با سردردهای دیگر به استفاده از درمان های بدون نسخه مثل قرص های مسکن نشان نخواهد داد. با این وجود، بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودک به این نکته اشاره دارد که در روبرو شدن با سردرد نباید ترس داشته باشید، چون بیشتر سردردها بی ارتباط با تومورهای مغزی هستند.

۲- انقباض ماهیچه ای صرع یا تشنج

تومور مغزی می تواند عامل تشنج باشد. تشنج ها همراه با بعضی از انواع خاص تومورهای مغزی مانند گلیوم های با رشد آهسته، مننژیوم و تومورهای مغزی متاستاتیک سرطانی که از قسمت دیگری آغاز شده و به مغز گسترش می یابد شایع هستند. خصوصیات تشنج های مرتبط با تومور مغزی شامل آغاز ناگهانی اشکال، از دست دادن عملکرد بدن، ایست تنفسی برای ۳۰ ثانیه یا بیشتر که می تواند به آبی شدن رنگ پوست منجر گردد، ضعف و یا بی حسی که می توان به آن اشاره نمود.

بخوانید   ورم غیرطبیعی دست به چه علت است؟

۳- مشکلاتی در خصوص تعادل و راه رفتن

برخی از نشانه های تومور مغزی در کودکان به صورت جسمانی خود را نشان خواهند داد که می توانند به واسطه خود تومور و یا روش های درمانی پدیدار گردند. از آنجایی که مغز و نخاع قسمتی از سیستم عصبی به حساب می آیند، بیماران مبتلا به سرطان مغز خواهند توانست طیف وسیعی از عوارض جانبی ناخواسته را تجربه نمایند. بیماران ابتلا به تومور مغزی امکان دارد در راه رفتن و همچنین حفظ تعادل خود دچار مشکلاتی شوند.

۴- تغییرات در بینایی و شنوایی تاری دید ناگهانی یا کاهش شدید شنوایی

در بعضی مواقع این نشانه ها به خاطر وجود تومور مغزی نمی باشند و بعضی دیگر از مشکلات نیز می توانند باعث بروز این علائم گردند.

۵- تغییرات در خلق، شخصیت و توانایی تمرکز

والدین کودک ابتلا به تومور مغزی ممکن است متوجه تغییر در رفتار کودکان شوند. تغییرات شخصیتی در یک بیمار خواهد توانست فشار مضاعفی را به وی وارد نماید.

تومورهایی که در قسمت های دیگری از مغز شکل می گیرند خواهند توانست موجب عدم تعادل هورمونی و ناراحتی شدید در بیماران شوند، مخصوصا اگر توانایی آن ها در صحبت کردن تحت تاثیر قرار گیرد.

بخوانید   تنظیم خواب نوزاد

از دیگر نشانه های تومور مغزی می توان به ایجاد اشکال در حافظه، حالت تهوع و استفراغ، خواب رفتگی و یا سوزش در بازوها و پاها اشاره نمود.

راهکارهای تشخیص تومور مغزی

اشخاصی که دارای تومور مغزی می باشند، چند راهکار برای درمان در اختیار دارند، این راهکارها عبارتند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی. بسیاری از بیماران چند نوع از این درمان ها را دریافت می نمایند.

ام آر آی (MRI)

دستگاه بزرگی مجهز به آهن ربای قدرتمند ، که به کامپیوتر متصل شده و جهت عکس برداری دقیق از نواحی مختلف سر مورد استفاده قرار می گیرد.

سی تی اسکن (CT Scan)

دستگاه اشعه ایکس، متصل به کامپیوتر که یک سری عکس های دقیق از سر شما گرفته می شود.

معاینه توسط دستگاه عصبی

بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، بینایی، شنوایی، هوشیاری، قدرت عضلات، هماهنگی و رفلکس های شما را مورد بررسی قرار می دهد.

نشانه تومور مغزی در کودکان در سنین مختلف متفاوت می باشد که در کودکان و سنین بالای ۵۵ سال بیشتر از نوع بدخیم است. در حالی که در سنین میان این دو شیوع تومور خوش خیم و بدخیم نسبتا یکسان می باشد. شایع ترین تومور در کودکان، تومورهای حوزه خلفی هستند که از نوع مدولوبلاستوم و آپاندیموم می باشند، در حالی که در بزرگسالان بالای ۵۵ سال بیشتر تومورهای بدخیم از نوع گلیوبلاستوم هستند.

انواع بیماری مغزی در کودکان

بلوغ زودرس در کودکان چگونه است

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش اول)

تومور مغزی در کودکان
تومور مغزی در کودکان

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)