تشنج در کودکان چیست؟ (بخش دوم)

تشنج در کودکان چیست؟ (بخش دوم)

چه شیوه های درمانی ای برای این مشکل وجود دارد؟

معمولا برای کودکانی که برای اولین بار دچار تشنج می شوند، درمانی انجام نمی شود. تصمیم گیری درمانی در موارد خاصی که ذکر شد و البته همراه با معاینه دقیق و شرح حال و انجام اقدام های تشخیصی از جمله آزمایش مایع مغزی نخاعی، سی تی اسکن و ام .آر .آی و براساس تصمیم گیری پزشک است و معمولا با داروهای خاصی انجام می شود. نکته مهم در درمان این بیماری، ادامه روند درمان و توجه به توصیه های پزشک و پیگیری منظم است.

چگونه از تکرار تشنج پیشگیری کنیم؟

بعد از مرخص شدن از بیمارستان در صورتی که دارویی برای کودک ‌تان تجویز شده است، به منظور پیشگیری از تکرار تشنج آن را همیشه و به موقع به کودک تان بدهید. فراموش نکنید داروی کودک را در مهمانی یا مسافرت به همراه داشته باشید.

در صورتی که کودک‌تان دچار تشنج همراه با تب بوده، در سایر موارد تب (به هر علتی) درمان اولیه شما باید کاهش تب با استفاده از تب ‌برهایی مانند استامینوفن و یا در صورت نیاز بروفن باشد.

بخوانید   مشکل لجبازی کودکان

همچنین استفاده از پاشویه با آب ولرم بدون الکل یا نمک نیز مفید است.

در نظر داشته باشید در مواقع تب یا تشنج در مورد استفاده از داروهای خاص مانند دیازپام به صورت خوراکی یا مقعدی قبل از ترخیص، از پزشک کودک‌تان یک دستورالعمل بگیرید و مطمئن شوید روش استفاده از آن را به خوبی فرا گرفته ‌اید.

 نکته ای در مورد مصرف داروهای تشنج

بعضی از والدین با توصیه های افراد غیرکارشناس، داروهای کودک را قبل از اتمام دوره های درمانی قطع می کنند در حالی که کودک باید تا زمانی که پزشک تجویز کرده، داروی ضدتشنج مصرف کند. هیچ وقت نباید سرخود مقدار داروها را کم یا زیاد داد. طول درمان دارویی معمولا از شروع تا ۲ سال بعد از آخرین تشنج و براساس معاینه های پزشکی است. باید در دادن داروها مخصوصا شربت ها دقت کرد. شربت های ساختنی باید با میزان توصیه شده آب، رقیق و قبل از مصرف کاملا تکان داده شوند تا غلظت دارو یکنواخت شود. باید توجه داشت که شربت ها رسوب می کنند و در صورتی که خوب هم زده نشوند، قسمت های پایین غلظت بیشتری دارند و مسمومیت دارویی ایجاد می کنند. همچنین باید توجه داشت که تغییر میزان برخی داروها با اندازه گیری سطح خونی آنهاست بنابراین معاینه های دوره ای کودک بسیار مهم است.

بخوانید   نشانه های سرما خوردگی نوزاد و روش های درمان آن (بخش اول)

تشنج ناشی از تب

تشنج‌ های ناشی از تب شایع ‌ترین اختلال تشنجی دوران کودکی هستند که معمولا روند خوبی در آینده دارند، ولی امکان دارد نشانه‌ای از بیماری‌های عفونی سپسیس و مننژیت باشند. در نتیجه هر کودک مبتلا به تشنج را که به نزد پزشک می ‌آورند، حتما باید علت تب مشخص شود.

  • سن شروع این تشنج‌ ها نه ماهگی تا پنج سالگی خصوصاً ۱۴ تا ۱۸ ماهگی است و سه درصد کودکان دچار تشنج شیرخوار هستند.
  • زمینه ژنتیک در تشنج ناشی از تب بسیار پررنگ است. پس در گرفتن شرح حال باید به سابقه خانوادگی توجه ویژه ‌ای داشت.
  • تشنج ‌ها معمولا در تب ۳۹ درجه سانتی‌ گراد یا بالاتر اتفاق می‌ افتد و میزان عود تشنج ناشی از تب ۳۰ تا ۵۰ درصد است.

کودکان دارای تب پایین‌تر از ۳۹ درجه، دارای سابقه خانوادگی و کودکانی که در سن زیر ۱۲ ماهگی دچار تشنج می ‌شوند، در آینده بیشتر در معرض خطر عود تشنج ناشی از تب یا ابتلا به صرع هستند.

تشنج
تشنج

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)