تأثیر افسردگی و میل جنسی برهم

تأثیر افسردگی و میل جنسی برهم

در سراسر جهان مردان و زنان زیادی با افسردگی رو به رو هستند. به طور کلی افسردگی باعث بروز اختلال در زندگی روزمره شما میشود. نداشتن تمایل به فعالیتهای روزانه،اختلال در خواب،اختلال در اشتها(کم شدن و یا زیاد شدن اشتها)،درد بدن بدون دلیل نشانه های آن است.افسردگی و نرسیدن به ارگاسم،یکی دیگر از نشانه های افسردگی و میل جنسی ست که ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند.اما نگران نباشید این مشکل با درمان درست و صحیح رو به بهبودی میرود.

ارتباط افسردگی و میل جنسی

باید دانست که میل جنسی از مغز شروع شده و تا  رسیدن به اندامهای پایینتر کار خود را ادامه میدهد.مغز این کار را با کمک مواد شیمیایی(انتقال دهنده های عصبی)انجام میدهد.با ورود این مواد شیمیایی در خون،خونرسانی به اندامهای جنسی افزایش مییابد.جالب است بدانید همه ی اندامها حاوی مدار مغزی هستند که در دوران افسردگی این مدارهای مغزی دچار اختلال شده و با مواد شیمیایی ارتباط برقرار نمیکنند.

گاهی داروهای ضد افسردگی–اسانترین راه برای درمان افسردگی-نیز باعث این اختلال میشود.پس با توجه به مطلب گفته شده، ارتباط تنگاگ بین افسردگی و میل جنسی به خوبی درک میشود و این دو باهم ارتبط مهم و دوطرفه دارند.

بخوانید   سکته قلبی در سالمندان

ارتباط افسردگی و میل جنسی در زنان و مردان باهم تفاوت دارند.که در ادامه به تفاوتهای آن پرداخته میشود.

آشفتگی جنسیتی

ارتباط افسردگی و میل جنسی در زنان

افسردگی در زنان به دلیل نوسانات هرمونی بسیار شایعتر است.

در دوران قبل از عادت ماهیانه و در طول آن،بعد از زایمان،هنگامی شغله های کاری،خانه و زندگی خانوادگی بر آنان فشار می آورد،در دوران یائسگی و در طول آن،افسردگی بیشتر می شود.افسردگی باعث میشود تا اعتماد به نفس زنان کم شده و این کمبود بر روی زندگی و رواب طجنسی نیز اثر میگذارد.

البته لازم به ذکر است که با افزایش سن تغییراتی در بدن به وجود می آید که میتوان به تغییر در دیواره واژینال و یا پایین امدن سطح هورمون جنسی زنانه(استروژن)اشاره کرد.نکات گفته شده را جدی بگیرد زیرا در صورت نادیده گرفتن ان خود را به افسردگی نزدیک میکنید.

Image result for ‫تأثیر افسردگی و میل جنسی برهم‬‎

ارتباط افسردگی و میل جنسی در مردان

ممکن است افسردگی در مردان به این صورت باشد که دیگر ارتباط جنسی برایشان جذاب نیست.این جذاب نبود میتواند ناشی از اضطراب،عزت نفس پایین،و یا به صورت طبیعی با افزایش سن و سطحح استرس بوجو آید.داروهای ضد افسردگی تأثیر بسیاری در ارتباط جنسی به خصوص در مردان را دارد. این مشکلات تأخیر در ارگاسم و یا زود انزالی را نیز به همراه دارد.

بخوانید   Видеоуроки о рынке Форекс

تأثیر مصرف داروهای ضد افسردگی بر روابط جنسی

درست است که داروهای ضدافسردگی برای تقویت خل و خو مفید است اما بعضی از داروها نیز دارای عوارض جانبی هستند یکی از همین عوارضها تأثیر بر روابط جنسی است.اساس کار این داروها تغییر در عملکرد مواد شیمیایی مغز-یا همان انتقال دهنده های عصبی–می باشد تا خلق و خوی فرد را تقویت کند.

اما این مواد شیمیایی در میل جنسی نیز اثر دارد پس هر گونه اختلال در تغییر عملکرد این مواد شیمیایی میتواند در میل جنسی نیز اثرگذار باشد. افزایش دوز این داروها،باعث افزایش تغییر درعملکرد انتقال دهنده های عصبی میشود.

در بعضی موارد از این دروها برای درمان زود انزالی استفاده میکنند.

علائم افسردگی و میل جنسی

این اختلال باعث بروز مشکلاتی در فرد میشود که به صورت زیر است:

  • فرد در شروع و یا لذت بردن از رابطه جنسی ناتوان میشود
  • در نعوظ(تأخیر در انزال یا ED)اختلال ایجاد می شود
  • کم شدن میل جنسی
  • توانایی کافی برای رسیدن به ارگاسم را ندارد

راه های درمان افسردگی و میل جنسی

اصلیترین راه درمان مراجعه به پزشک است. باید حتما پزشک و همسر خود را به صورت کامل واضح و شفاف در جریان بگذارید.

بخوانید   بیماری نادر سندروم ژوبرت

این نکته را بدانید که ایا مشکل جنسی شما ریشه در افسردگی دارد و یا قرص های ضد افسردگی و یا بیماریهای دیگر باعث آن شده است.

امروزه روش های جدیدی برای کاهش عوارض جانبی این قرصها(چند نمونه از این داروها:بازدارنده های مونوامین اکسیداز-مهارکننده های باز جدب نوراپی نفرین-مهار کننده های باز جذب سروتونین انتخابی-ضدافسردگی های سه حلقه ای)بوجود آمده است. ممکن است با تجویز داروهایی که اثری بر میل جنسی و مشکل جنسی ندارد، این مشکل را حل کن و یا تجویز داروهایی که این عوارض را کاهش میدهد؛ که میتوانید آن را همراه با داروهای ضدافسردگی مصرف کنید.

پس همواره توجه داشته باشید که باید ارتباط میان افسردگی و میل جنسی شما معلوم و مشخص شود.اگر این مشکل ناشی از مصرف داروهای ضدافسردگی بود،میتوانید با مصرف داروهای مکمل دیگر و یا جایگزین کردن این داروها مشکل را حل و درمان کنید.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)