بی خواب شدن نوزاد

بی خواب شدن نوزاد

روش خواب نوزادان با بزرگسالان تفاوت دارد و کودکان باید در طی شبانه روز با توجه به سنشان ساعت های خواب مناسبی داشته باشند. به طور میانگین خواب نوزادان در حدود ۱۶ ساعت است که برخی مواقع امکان دارد دچار اختلال شود. بی خواب شدن نوزاد می تواند علت های گوناگونی داشته باشد از جمله وجود بیماری های مختلف، تغذیه نامناسب و دندان درآوردن. در ادامه این مقاله به بعضی از علت های بیخوابی در نوزادان و راه های مقابله با آنها می پردازیم.

مهمترین دلایل بی خواب شدن نوزاد درد ناشی از دندان درآوردن

یکی از دلایل بیخوابی نوزادان دندان درآوردن و احساس درد در آنهاست. دندانهای نوزادان از سن ۶ ماهگی شروع به نمایان شدن می کنند و تا سن ۲ سالگی ادامه دارد. در این دوران نوزاد روی لثه هایش احساس درد و خارش میکنه و این خود باعث میشه که نتونه به راحتی در شب بخوابه. حتما ۱۵ دقیقه قبل از خواب نوزاد، مراقبت های بهداشتی و دارویی برای دندانهایش رو انجام بدین.

آلرژی غذایی یا عدم تحمل غذاها در بدن

آلرژی به غذا میتونه مشکلات زیادی را در بدن ایجاد کنه، که یکی از اونها اختلال خوابه. آلرژی و عدم تحمل غذاها در بدن بصورت مشکلات گوارشی یعنی گاز معده و یا بثورات و تورم بروز میکنه. که همه این علائم باعث میشه که در خواب شبانه اختلال ایجاد بشه. زمانی که نوزادتون به سنی میرسه که قصد دارین علاوه بر شیر غذاهای جامد هم به او بدین حتما حواستون را خوب جمع کنید تا متوجه شوید که کودکتون به هر غذایی چه واکنشی نشون میده.

بخوانید   بیماری فشار خون پایین و دانستنی های آن

بی خواب شدن نوزاد به دلیل وجود بیماریهای مختلف

بعضی وقتها بیدار ماندن نوزاد در شب بدلیل وجود بیماری خاصی در کودکه. بیداری شبانه میتونه بدلیل سرماخوردگی یا عفونت گوش نوزاد و یا هر چیز دیگر بروز پیدا کنه. بعنوان مثال در صورتی که کودک سرما خورده باشه چون به راحتی نمیتونه نفس بکشه و سرفه و عطسه او را آزار میده تمام طول شب را بیدار میمونه و یا ممکنه همانطور که در بالا بهش اشاره کردیم عفونت گوش داشته باشه، بنابراین سعی کنید به بیماری کودکتون رسیدگی کنید تا به راحتی بخوابد.

کولیک روده و دل دردهای آزار دهنده

کولیک به معنی گرفتگی دردناک عضلات ناحیه شکم میباشد. نوزادانی که مبتلا به دردهای کولیکی هستند بدون دلیل شروع به گریه کردن می کنند، ممکنه بیشتر از ۳ ساعت در روز و سه روز در هفته و یا حتی بیشتر گریه کنند. برای مادران کمی این موضوع آزار دهنده می باشد که چرا کودکشان بدون دلیل گریه می کند. این موضوع باعث میشه که کودکتان ساعت ها در شب بیدار بماند. برای درمان آن بهتر است که با متخصص اطفال مشورت کنید.

کمبود ویتامین از علل بیخوابی نوزادان در شب

یکی دیگه از علت های بیداری شبانه نوزادان کمبود مواد مغذی در بدنشان می باشد. سعی کنید تمام ویتامینها را به بدن کودکتان ترزیق کنید. در صورتی که کودکتون برای مصرف مکمل های خوراکی بیش از حد کوچکه، میتونین از موادی مانند انواع ژلها و روغنها استفاده کنید تا از طریق پوست به بدنشون جذب بشه.

بخوانید   تولد نوزاد نارس

علاوه بر موارد بالا ممکنه نوزادان به دلایل دیگری دچار اختلال خواب شبانه شوند که عبارتند از:

  • گرسنگی
  • وجود بیش از حد نور
  • کابوس های شبانه
  • سعی برای جلب توجه والدین به خود
  • سر و صدا اطرافیان و حواس پرتی

فضایی آرام را برای خواب نوزاد فراهم کنید

برای اینکه نوزادتان دچار بی خوابی نشه بهتره که یک اتاق آرام با صدا و نور کم برای کودک تهیه کنید. او را دور از همه و تنها در یک اتاق بخوابانید تا سروصدا باعث آزار و اذیت او نشود. هر چند که توصیه شده که موسیقی ملایم به خواب راحت نوزاد می تونه کمک کنه. یک روند صحیح در آماده سازی کودک می تونه برای کودکان مفید باشه و به او کمک کنه تا خواب شبانه خوبی داشته باشه.

زمان تغذیه منظم

تغذیه نوزاد در روز یا شب می تونه به یک خواب منظم و خوب کمک کند. سعی کنید کودکتون را گرسنه نگه ندارین تا از خواب بیدار نشه. اگر چه تغذیه هر کودک متفاوته اما مادر هر کودکی با تغذیه نوزاد خود آشناست. بنابراین سعی کنید از هر نوع محرکی مثل شکر، طعم دهندهای شیر و یا غذاهای چرب، که می تونه در خواب کودکان اختلال ایجاد کنه دوری کنید.

بخوانید   دپاکین چیست؟

استفاده از روغن بدن برای آرامش نوزاد

روغن های بدن دارای عطرهای تسکین دهنده ‎ای هستند که می تونه بیخوابی نوزادان را درمان کند. روغن های مخصوص بدن نوزادان را تهیه و قبل از خواب به بدن کودکتون بمالید. اما بهتره که قبل از خرید آن حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید تا برای پوست فرزند شما مشکلی پیش نیاد، چون ممکنه به نوعی روغن آلرژی داشته باشه. همچنین می تونید این روغنها را قبل از حمام به بدن فرزندتون بزنید و بعد به حموم بروید تا کودک کاملا آماده خواب شبانه شود.

مکمل ملاتونین

ملاتونین یک هورمونه که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کنه. کودکان در سنین سه سالگی به بعد میتونن آن را مصرف کنند که اغلب فرم ژلاتینی آن مناسب کودکانه که معمولا ۳۰ الی۶۰ دقیقه قبل از خواب به کودکان داده میشه.

با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید

اگر تمام مراحل را انجام دادین و کودکتون هنوز دچار مشکل بیخوابی در روز و شبه حتما نزد یک متخصص اطفال بروید و با او مشورت کنید تا کمکتان کند این معضل را درمان کنید.

بی خواب شدن نوزاد
بی خواب شدن نوزاد

 

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)