بیماری کلسترول در سالمندان

درمان کلسترول در سالمندان

کلسترول ماده ­ای است به صورت چربی و موم مانند و غیر محلول در خون که برخلاف تصور عموم که فکر می­کنند این ماده فقط از چربی­های حیوانی بدست می­آید، در واقع از اجزای تمامی سلول­های بدن انسان است و بدن ما آن را به میزان مطلوب برای عملکردهایی چون ساخت غشای سلولی، تولید برخی هورمون­ها و ساخت یا ترمیم دیواره رگ­های خونی تولید می­نماید. اما باید بدانید کمبود کلسترول در سالمندان و یا میزان زیاد آن برای بدن مضر و بیماری زاست!

بیماری افزایش کلسترول از شایع­ترین مشکلات بین سالمندان است که روز به روز به علت عدم رعایت نکاتی در حال افزایش است. در این مقاله سعی داریم به منشأ و راه حل جلوگیری از ابتلا به آن در سنین میانسالی به بعد بپردازیم.

کلسترول در سالمندان
کلسترول در سالمندان

کلسترول خوب و بد

قبل از گسترده­ سازی موضوع بگذارید به این نکته اشاره کنیم که کلسترول­ها صرفاً همگی مضر نیستند و به سه نوع LDL (لیپوپروتئین پرچگالی یا کلسترول خوب)، HDL (لیپوپروتئین کم­چگالی یا کلسترول بد) و تری گلیسیرید تقسیم می­شود.
مورد اول به پیشگیری از بیماری­های قلبی و عروقی کمک می­کند ولی دو مورد آخر در صورت افزایش، بر دیواره­های عروق و قلب رسوب­گذاری نموده و منجر سکته قلبی و مغزی خواهند شد!

بخوانید   دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست

لیپوپروتئین پرچگالی یا کلسترول خوب (LDL)

کلسترول جاری در خون را از اعضای بدن به کبد منقل می­کند که سبب دفع آن از بدن خواهد شد.

لیپوپروتئین کم­چگالی یا کلسترول بد (HDL)

منبع اصلی انسداد و تخریب دیواره رگ­های خونی می­باشد که کلسترول را به بافت­های کبدی منتقل می­کند.
میانگین اچ دی ال در مردان حدوداً ۴۵ میلی گرم در دسی لیتر و در زنان حدود ۵۵ می­باشد.

تری گلیسیریدها

بیش­ترین میزان چربی ذخیره شده در بدن شما به این شکل است و در خون به وفور یافت می­شود. میزان بسیار بالای تری گلیسیرید می­تواند به معنی مشکلی لیپوپروتئینی که ممکن است در آینده منجر به بیماری­های قلبی شود، باشد.

حد و مرز کلسترول خوب و بد در میانسالان

اگر میزان کلسترول بد بدن شما کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، جای نگرانی نیست، اگر بین ۱۳۰ تا ۱۵۹ باشد (متوسط)، شما هنوز خط مرزی را رد نکرده­اید و اگر بالای ۱۶۰ باشد، کلسترول شما به مرحله هشدار رسیده است.

میزان کلسترول خوب بدن هم اساساً بهتر است ۴۰ به بالا باشد و تری گلیسیرید نیز بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر نباشد. شما می­توانید با انجام آزمایش­های لازم به میزان کلسترول موجود در بدن خود پی ببرید.

بخوانید   درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش اول)

منشأ بیماری کلسترول در سالمندان

ویژگی­های بارز در سالمندانی که از بیماری کلسترول رنج می­برند عبارت­ اند از اضافه وزن بر اثرعدم ورزش (مهم­ترین) و پرخوری، عدم پیروی از رژیم غذایی بر اثر افزایش سن، استرس­های شدید، سیگار کشیدن، عدم فعالیت­های اجتماعی و افسردگی. در کل عواملی مانند سن، جنسیت و ژنتیک انسان در میزان خطر افزایش کلسترول بدن می­توانند مؤثر باشند.

رابطه­ ی کلسترول با زوال عقل در میانسالی!

گروهی از پژوهشگران یک گروه پزشکی در بررسی وضع سلامتی حدود ۱۰۰۰ نفر از میانسالان، به این نتیجه رسیدند که افراد دارای میزان کلسترول متوسط به بالا، ۵۰ درصد بیشتر از افراد حاضر دیگر، با خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در سنین پیری روبرو می­باشند.

درمان خانگی کلسترول سالمندان

برای نگه داشتن کلسترول در حالت اعتدال، توجه به میزان آن در مواد غذائی از اهمیت والایی برخوردار است. موادی که می­توانید برای کاهش کلسترول در سبد غذائی خود جای دهید عبارت­ند از:

  • ماهی قزال آلا؛
  • گردو؛
  • عدس؛
  • تخم مرغ؛
  • سیب؛
  • مارچوبه؛
  • آووکادو؛
  • چای سبز؛
  • توت فرنگی و …

نکات مهم

از آنجایی که میزان نیاز به انرژی در سالمندان با کاهش قابل توجهی نسبت به دوران جوانی روبرو است، لذا توصیه می­شود پروتئین مورد نیاز بدن را از منابع با کیفیت مانند گوشت و لبنیات کم چرب یا بدون چربی تأمین نمایند. توصیه می­شود مصرف چربی در رژیم حتماً محدود شده و میزان چربی دریافتی در روز کمتر از ۳۰ درصد وزن بدن آنها باشد. و در آخر، فراموش نکنید که انجام فعالیت­های ورزشی در طول روز مانند اکسیری، شما را از شر کلسترول بالا و عوارض آن حفظ خواهد نمود!

بخوانید   سرطان دهانه رحم

مشکل لجبازی کودکان

رشد نوزاد هفت هفته ای

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)