بیماری میوپاتی چیست

بیماری میوپاتی چیست؟

بیماری میوپاتی نوعی اختلال عضلانی یا عصبی – عضلانی می باشد که در آن تارهای عضلانی به علت های گوناگون درست کار نمی کنند این بیماری در دهه سوم زندگی بوجود می آید.

بوجود آمدن اختلال در کارکرد سیستم قلبی، تنفسی – گوارشی در کنار ضعف، بی حالی، عدم تحرک و لاغر شدن عضلات و مشکلات بلع را باید جدی گرفت چون که امکان دارد دلایلی از بیماری های عصبی- عضلانی باشد. میوپاتی دارای طیف گسترده ای از انواع مختلف می باشند.

میوپاتی یا دیستروفی عضلانی

نوع ژنتیکی این بیماری که عمدتا دیستروفی های عضلانی مثل دوشن و بکر را در برمی گیرد، به طور معمول در انتهای کودکی و نوجوانی دیده می شود و با احساس خستگی و ضعف در عضلات، میل به فعالیت های حرکتی و برخی علائم گوارشی و تنفسی بوجود می آید که بعد از انجام معاینات عصبی و فیزیکی دقیق وجود این بیماری مشخص می گردد.

انواع اکتسابی این بیماری هم بر اثر وجود بعضی بیماری ها مثل اختلالات متابولیک، دیابت، مسمومیت های دارویی، اختلالات تیروئید در اشخاص شده و به صورت فلج دوره ای و از دست دادن ناگهانی توان حرکتی بروز پیدا می کند.

بیماری میوپاتی
بیماری میوپاتی

 

بخوانید   تاثیر طلاق بر سیستم ایمنی بدن کودکان

معمولا میوپاتی در دهه سوم زندگی مشاهده می شود و خوشبختانه قابل درمان هست. این گروه از بیماران به خاطر وجود پیش آگهی بهتر، دوره درمان موفق تری خواهند داشت و این در حالی است که نوع وراثتی آن به خاطر از بین رفتن قسمت قابل توجهی از توانایی های حرکتی شخص و بروز علائم ثانویه مفصلی موجب به آسیب های جدی می شود.

علائم بیماری میوپاتی

  • تحلیل رفتن عضلات
  • احساس درد در ساعت های پایانی روز
  • خستگی های عضلانی
  • گرفتگی های عضلانی
  • تغییر شکل در بافت اسکلتی خصوصا اندام های تحتانی
  • اختلالات در بلع و گفتار
  • مشکلات ریوی
  • اختلال در سیستم های قلب، عروق و تنفس

از علائم این بیماری است که باعث مشکلات عملکردی و پایین آمدن چشمگیر توانایی فرد در انجام فعالیت های روزمره می شود.

بوجود آمدن عواملی مثل خستگی، اختلال در واکنش های طبیعی و تحریک پذیری عضلات، دردها و گرفتگی های عضلانی در این بیماران بر حساسیت قوانین و دوره توانبخشی این بیماران اضافه می کند.

به صورت کلی بیشترین کمک در خصوص توانبخشی به این بیماران با توجه به میزان شدت بیماری، کمک به کم کردن سرعت سیر بیماری از طرف درمانگر با تاکید بر انجام تمرینات هوازی، کمک به انعطاف پذیری بدن و حفظ  دامنه حرکتی مفصل اندام ها، ستون فقرات، آموزش استفاده از وسایل کمکی، استفاده از خواص آب و کمک به کم کردن استرس و فشارهای روحی- روانی با ایجاد انگیزش در آنها می شود.

بخوانید   دپاکین چیست؟

موسسه طنین به عنوان یکی از مرکزهایی هست که آماده ارائه خدمت رسانی به بیماران و خانواده های آنها می باشد.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)