بیماری سل در سالمندان

بیماری سل در سالمندان

بیماری سل یک نوع عفونت باکتریایی هست که به طور معمول ریه ها را درگیر می کند که به آن سل ریوی گفته می شود. امکان دارد دیگر نقاط بدن هم توسط باکتری سل درگیر شود. از قبیل گره های لنفاوی، مغز، کلیه ها، استخوان ها، مفصل ها و دیگر نقاط بدن که در این صورت به آن سل خارج ریوی می گویند. همه ساله تعداد زیادی از این اشخاص به بیماری مبتلا می شوند.

سالمندان در معرض خطر

بیماری سل می ‌تواند هر کسی در هر سنی را دچار کند. اشخاصی که سطح ایمنی بدنشان کم شده است بیشتر در معرض خطر هستند.

نحوه انتقال سل در سالمندان

وقتی که شخص مبتلا به سل ریوی یا سل حنجره‌ درمان نشده، سرفه یا عطسه می‌ کند، بیماری از راه نفس کشیدن هوای آلوده به ترشحات ریز تنفسی که با چشم قابل دیدن نیستند، انتقال داده می شود. ولی اگر ریه ‌ها و حنجره درگیر نباشند سل خارج ریوی معمولا مسری نیست.

برخورد طولانی مدت با شخص درمان نشده، برای مبتلا شدن به سل ضروری است. اشخاص مبتلا می ‌توانند کسانی را که هر روز با آنها ارتباط دارند آلوده کنند. احتمال مبتلا شدن اعضای خانواده، دوستان و همکاران زیاد است.

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش دوم)

چگونگی ایجاد سل

هنگامی که فرد سالمی هوای آلوده به باکتری را نفس می کشد باکتری وارد ریه ‌ها می ‌شود، در ریه می ‌ماند و تکثیر می ‌شود. امکان دارد باکتری وارد جریان خون شود و به دیگر قسمتهای بدن مانند کلیه‌ ها، ستون مهره ‌ها و مغز برود و تخریب ایجاد کند.

 بین بیماری سل و عفونت نهفته سل چه تفاوتی وجود دارد ؟

بسیاری از اشخاص که باکتری را نفس می کشند آلوده می‌ شوند ولی بدن قادر است با باکتری مبارزه کند و از تکثیر آن جلوگیری کند. باکتری، غیر فعال می ‌شود ولی در بدن زنده می ‌ماند و می ‌تواند هر زمان که سیستم ایمنی ضعیف گردد فعال شود. عفونت نهفته‌ سل به این معنی است که شخص آلوده شده و باکتری سل در بدن فرد و به طور معمول در ریه ‌ها وجود دارد، ولی هنوز علائم آشکار ایجاد نشده است. در عفونت نهفته سل:

فرد علامت بالینی ندارد، احساس بیمار بودن نمی‌ کند، نمی ‌تواند بیماری را به دیگران انتقال دهد، تست پوستی سل در آنها مثبت است، باکتری سل در خلط پیدا نمی ‌شود، در صورتی که درمان نشوند امکان دارد به سل فعال دچار شوند.

بخوانید   تشنج در کودکان چیست؟ (بخش اول)

امکان دارد عفونت نهفته برای تمام عمر در بدن فرد باقی بماند و هرگز تبدیل به بیماری نشود. ولی در صورتی که سیستم ایمنی نتواند جلوی رشد باکتری را بگیرد، باکتری سل در بدن منتشر شده و باعث فعال شدن بیماری می ‌شود. باکتری به بدن حمله می ‌کند و بافتها را از بین می برد. اگر در ریه چنین اتفاقی بیفتد موجب ایجاد حفره در ریه می ‌شود.

بیماری سل
بیماری سل

 

بعضی از اشخاص بعد از مواجهه دچار بیماری می ‌شوند ولی در بعضی دیگر سیستم ایمنی آن را مهار می ‌کند و زمانی که سیستم ایمنی دچار نقص گردد بیماری فعال می ‌شود. بچه ‌های کوچک و افراد مبتلا به ایدز سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

در فرد مبتلا به بیماری سل علائم بالینی وجود دارد. و واکنش واضح به تست پوستی ایجاد می ‌شود و باکتری در خلط یافت می ‌شود. فردی که بیماری فعال دارد باکتری را نیز منتشر می‌ کند.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)