بیماری سرخجه در دوران بارداری

بیماری سرخجه در دوران بارداری

بعضی از زنان باردار امکان دارد نسبت به بیماری سرخجه واکسن زده باشند، ولی در صورتی که شخصی قبل از بارداری آزمایشی برای بررسی ایمنی در مقابل سرخجه انجام نداده بهتر است در اولین جلسه معاینات بارداری این آزمایش را انجام دهد.

اگرچه با توجه به واکسیناسیون فراگیر سرخجه در ایران میزان شیوع این بیماری در کشور بسیار کم است، ولی این بیماری در زنان باردار احتمال دارد باعث نقص‌های متعدد مادرزادی در جنین و حتی سقط شود. در این مطلب با علائم، مشکلات و راه‌های کاهش احتمال ابتلا به این بیماری آشنا شوید.

علائم بیماری سرخجه

سرخجه یک بیماری حاد ویروسی است ولی علائم آن می‌ تواند به شکلی بروز کند که تشخیص آن از سایر بیماری ‌ها مشکل باشد. در نیمی از موارد ابتلا به این بیماری یا علائمی وجود نداشته یا نشانه ‌های آن بسیار خفیف بوده است. دو تا سه هفته پس از ابتلا به ویروس، معمولاً علائم بروز می ‌کند.

ممکن است از یک تا پنج روز قبل از این که جوش ‌های بیماری نمایان شود، تب خفیف، ضعف، سردرد، لنف‌ های متورم، درد و تورم مفاصل، قرمزی چشم و گرفتگی یا آبریزش بینی داشته باشد. جوش‌ ها تنها برای چند روز باقی می ‌ماند و معمولاً ابتدا روی صورت و سپس در سایر نواحی ظاهر می ‌شود. تورم غدد و درد مفاصل ممکن است تا چندین هفته باقی بماند. یک هفته قبل از آن که جوش‌ها نمایان شود تا یک هفته بعد از آن امکان سرایت این بیماری از طریق فرد وجود دارد.

بخوانید   کمبود کلسیم در سالمندان

تأثیر سرخجه در بارداری

عفونت سرخجه می ‌تواند منجر به سقط، زایمان زودرس یا نقص‌های متعددی هنگام تولد شود. اگرچه میزان مشکلات با زمان ابتلای شما به بیماری نیز در ارتباط است. اگر در اوایل بارداری به سرخجه مبتلا شوید، احتمال ایجاد مشکلات جدی خیلی بیشتر است و معمولاً در اواخر بارداری این احتمال کمتر می ‌شود. اگر فرد در ۱۲ هفته اول بارداری به سرخجه مبتلا شود، به احتمال زیاد کودک سرخجه مادرزادی خواهد داشت.

این آمار برای هفته ‌های بعدی بارداری کمتر می‌ شود. پس از هفته ۲۰، احتمال بسیار کمی برای ایجاد نقص در جنین وجود دارد. درصورتی‌ که سرخجه به جنین منتقل شده باشد، می ‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند. برخی از این مشکلات رایج شامل ناشنوایی و نقص در چشمهاست که می‌ تواند منجر به کوری شود. همچنین مشکلات ساختاری قلب و مشکل عصبی مانند ناتوانی ذهنی نیز وجود دارد.

راهکارهایی پس از ابتلا به سرخجه

در صورت شک داشتن به وجود این بیماری در خود، باید برای اطمینان از ابتلا به سرخجه با پزشکتان تماس بگیرید. به دلیل مسری بودن این بیماری، بدون اطلاع قبلی در مطب حاضر نشوید، زیرا ممکن است سایر مادران باردار در مطب را نیز آلوده کنید. اگر از قبل در برابر بیماری مصون نشده‌ اید یا هنوز آزمایش نداده ‌اید، پزشک فوراً برای شما ترتیب آزمایشی را می‌دهد تا آنتی‌ بادی ‌های سرخجه را بررسی کند. همچنین یک آزمایش دیگر برای یک هفته بعد و همچنین آزمایش دیگری برای چهار هفته بعد نیز برای شما تجویز می ‌کند.

بخوانید   شقاق (Fissure) مقعدی

بیماری سرخجه

در صورتی که قبل در برابر این بیماری ایمن بوده ‌اید، به احتمال زیاد دوباره مبتلا نخواهید شد ولی احتمال کمی نیز برای ابتلای مجدد شما وجود دارد که در این حالت احتمال ابتلای جنین به سرخجه بسیار کم خواهد بود. از آنجا که درمان مؤثری برای سرخجه وجود ندارد و همچنین راهی نیز برای جلوگیری از انتقال سرخجه به جنین نیز وجود ندارد، ممکن است اگر فرد در اوایل بارداری به سرخجه مبتلا شود، پزشک پیشنهاد ختم بارداری را مطرح کند. اگر فرد تصمیم به ادامه بارداری بگیرد، پزشک فوراً یک دُز پادتن به او تجویز می‌ کند تا شاید احتمال بروز مشکلات را برای جنین کاهش دهد، اگرچه این پادتن از انتقال ویروس به نوزاد جلوگیری نمی‌کند.

روش ‌های پیشگیری از ابتلا به سرخجه

امکان تزریق واکسن سرخجه به مادران باردار وجود ندارد. به همین دلیل، بهتر است پیش از باردار شدن برای بررسی ایمنی بدن نسبت به سرخجه آزمایش‌های لازم را داده باشید تا در صورت نیاز، پزشک قبل از شروع بارداری واکسن آن را به شما تزریق کند. ولی در صورتی که زن باردار نسبت به این ویروس مصون نباشد، بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری از تماس با افرادی که جوش‌های پوستی دارند یا کسانی که اخیراً مبتلا به سرخجه شده‌اند پرهیز کند. رعایت موارد زیر می‌تواند در پیشگیری از ابتلای فرد باردار به سرخجه مؤثر باشد:

  • مطمئن شوید که کودکان دیگرتان واکسیناسیون شده‌اند. همچنین همه افراد خانواده را واکسینه کنید. امکان انتقال ویروس از کسی که اخیراً واکسن زده است وجود ندارد.
  • از تماس با کسی که سرخجه دارد پرهیز کنید. اگر در محل کار شما فردی مبتلا به این بیماری است، در خانه بمانید تا مطمئن شوید خطر واگیر رفع شده است.
  • بهتر است مسافرت نروید، زیرا سرخجه یک بیماری رایج است.
بخوانید   بررسی اندازه دور سر نوزادان در حین تولد

زمانی که زایمان کردید، حتماً واکسن بزنید تا در بارداری بعدی نگرانی نداشته باشید. می‌توانید هنگام شیردهی واکسینه شوید. بهتر است حداقل ۲۸ روز بعد از واکسیناسیون برای بارداری اقدام کنید. لازم است بدانید که با توجه به برنامۀ واکسیناسیون کشوری مبارزه با سرخجه در ایران که از سال ۸۲ اجرا شده است، موارد ابتلا به این بیماری بسیار کم شده است، اما با این ‌حال اگر در مقابل این ویروس ایمن نشده‌اید، بهتر است تا پایان بارداری برای سلامت خود و جنینتان خیلی بیشتر از قبل مراقب باشید.

بیماری سرخجه
بیماری سرخجه

انواع بیماری مغزی در کودکان

بیماری اتیسم چیست

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)