بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش دوم)

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش دوم)

چه کسانی در معرض خطر این بیماری هستند؟

در حال حاضر کشور استرالیا بالاترین درصد افراد مبتلا به این بیماری را دارد. ولی افرادی که در اقیانوس آرام و جزایر اطراف آن زندگی می ‌کنند، بیشتر مبتلا می‌ شوند.

به صورت کلی می شود گفت کشورهای جهان سومی از این عارضه مملو شده ‌اند. حال آنکه در کشورهای اروپایی و آمریکا درصد این بیماری صفر است.

 طیف مبتلایان به روماتیسم قلبی

بخش اول طیف مبتلایان: اغلب کودکان ۵ تا ۱۴ ساله هستند. گرچه قسمت عود شده این بیماری در افراد ۴۰ ساله دیده می ‌شود. همینطور شیوع روماتیسم در زنان بیشتر از مردان دیده می ‌شود.

دلایل شیوع بیماری روماتیسم قلبی

 • شرایط محیطی، یکی از عوامل اصلی این بیماری است.
 • سوء تغذیه و فقر از عوامل دیگر است. افرادی که بیشتر در معرض باکتری استرپتوکوکی قرار می ‌گیرند، بیشتر در معرض ابتلا هستند. این باکتری از طریق مایعات مخاطی و دیگر مایعات بدن گسترش می‌ یابد.

همچنین روماتیسم قلبی به سادگی از فردی به فرد دیگر از طریق تنفس و سرفه قابل انتقال است. این بیماری بعد از ابتلا به عفونت گلو درد استریتوکوک، حدود ۲ هفته بعد ایجاد می‌ شود.

 • ژنتیک افراد هم در ابتلا به این بیماری بی تأثیر نیست. هرچند شواهدی مبنی بر آن وجود ندارد. ولی دانشمندان در حال بررسی خطر ژنتیکی ابتلا به این بیماری هستند.

فقط برخی از سویه ‌های باکتری‌ های استرپتوکوک گروه A قادر به ایجاد این بیماری هستند.

بخوانید   ترتیب واکسن های نوزادان

چگونه از بیماری تب روماتیسم جلوگیری می‌شود؟

جلوگیری از این بیماری مانند بیماری ‌های مختلف دیگر، همانند سرطان در مراحل مختلف انجام می گردد.

 • پیشگیری ابتدائی:

این مرحله به منظور به حداقل رساندن عوامل خطر زا برای یک بیماری در جمعیت و اجتماع است. با بهبود شرایط محیطی، اقتصادی، اجتماعی و رفتاری می ‌توان موجب کم شدن عفونت استرپتوکوک گروه A  شد.

 • پیشگیری اولیه:

هدف از این مرحله، جلوگیری از ابتلا به عوامل ایجاد کننده این بیماری التهابی است. در کشورهای مختلف اینکار متفاوت است. اغلب پیشگیری اولیه شامل تشخیص زود هنگام عفونت استرپتوکوک گروه A در افرادیست که بیشتر در معرض این بیماری‌اند. کودکان ۵ تا ۱۴ ساله. درمان افراد با آنتی بیوتیک ها، معمولاً از پنی سیلین استفاده می ‌شود.

اینکار از انتقال بیماری به افراد دیگر جلوگیری می ‌کند. همچنین، به بدن فرد مبتلا به بیماری کمک می‌کند که واکنش ایمنی را بروز نماید.

 • پیشگیری ثانویه:

این مرحله به تشخیص زود هنگام بیماری و اقدامات پیشگیرانه ابتلای مجدد و بدتر شدن حال بیمار اشاره می ‌کند. در این مرحله سعی می ‌کنند از تب روماتیسم جلوگیری کنند تا منجر به روماتیسم قلبی نشود.

این مرحله باید شامل استراتژی ‌هایی باشد با هدف:

 • ارائه آموزش صحیح
 • حمایت از منابع
 • بهبود پیشگیری و مراقبت از بیمار
 • هماهنگی خدمات درمانی و بهداشتی
 • پیشگیری از ثبات:

این مرحله شامل کاهش علائم این بیماری است. مثل به حداقل رساندن معلولیت و جلوگیری از مرگ زود رس. نمونه کارهای این مرحله به جراحی قلب، دارو برای کنترل نارسایی قلبی و جلوگیری از سکته مغزی می شود اشاره کرد.

 • جایگزین ‌هایی برای تزریق:

قرص‌ های پنی سیلین را می شود برای دو دوره مصرف نمود. این قرص ‌ها برای اشخاصی که مشکلات خونریزی قابل توجهی در رابطه با تزریق دارند، توصیه می‌ شود. دو عدد قرص در هر روز جایگزین آن است. استفاده از قرص ‌های اریترومایسین برای افرادی توصیه می‌ شوند که نسبت به پنی سیلین حساسیت دارند.

بخوانید   بیماری آتاکسی چیست

این افراد برای جلوگیری از آلرژی به پنی ‌سیلین می ‌توانند از اریترومایسین استفاده کنند. طول درمان به عوامل مختلفی مثل سن، شدت روماتیسم قلبی و میزان آسیب دیدگی قلب بستگی دارد. حداقل طول درمان معمولاً ۱۰ سال است.

 • تشخیص تب حاد روماتیسم

در حال حاضر هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. تشخیص، تصمیم پزشک، بر اساس ارزیابی بالینی و شناسایی نشانه ‌هایی است که همراه بیماری است.

درواقع تشخیص درست این بیماری، به پزشک معالج و تجربه‌ های آن بستگی دارد. ولی به طور معمول برای آن از آزمایش مربوط به اکوکاردیوگرافی استفاده می ‌شود. اکو داپلر در انواع اکو برای این مورد کاربرد ویژه ‌ای دارد.

 • با این تست متخصص پروبی را که به دستگاه اکو متصل است، بر روی قفسه سینه بیمار حرکت می ‌دهد.
 • با این کار، امواج التراسوندی که پروب تولید می ‌کند. به سمت بافت ‌ها منتشر می ‌شود.
 • امواج با عبور از هر لایه کم انرژی تر شده و نهایتاً انرژی خود را از دست می ‌دهند.
 • با هر بار از دست دادن انرژی بخشی از امواج بازتابیده می ‌گردند.
 • در آخر این امواج توسط پروب جمع‌آوری‌شده و به دستگاه منتقل می‌شود.
 • با تحلیل این امواج به نتایجی می‌رسند.
بخوانید   بیماری سرخجه در دوران بارداری

این نتایج شامل تصاویری زنده از بافت قلب و عروق است. در نتیجه در این تست می ‌توانند هرگونه التهاب و نارسایی در قسمت بافت قلب و دریچه‌ های آن را تشخیص دهند.

نشانه‌های بیماری شامل دو دسته‌اند:

 1. نشانه های عمده
 2. نشانه های جزئی

نشانه ‌های عمده به ‌شدت با روماتیسم قلب در ارتباط‌ هستند و شامل تورم قلب، درد و قرمزی مفاصل، حرکات غیر قابل ‌کنترل بدن و صورت و توده‌ های کوچک زیر پوست است.

از علائم جزئی برای کمک به تشخیص بیماری استفاده می‌ شود. مثل تب، درد شکم، آزمایش خون و تغییرات الکتروکاردیوگرام قلب.

مدیریت بیماری تب روماتیسم

اشخاص مبتلا به تب روماتیسمی حاد، باید بلافاصله به یک متخصص مراجعه کنند. درصورتی ‌که افراد در مناطق دورافتاده هستند، پزشک درمانگر باید با متخصص تماس بگیرد. افراد  باید با مشاهده نشانه ‌ها و علائم بیماری، سریعاً به بیمارستان مراجعه کنند و با بستری شدن ارزیابی کلی برای بیماری صورت می ‌گیرد. در این صورت می ‌توان کارهای مربوط به پیشگیری را در اسرع وقت انجام داد.

بیماری روماتیسم
بیماری روماتیسم

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)