بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش اول)

بیماری روماتیسم قلبی چیست؟ (بخش اول)

بیماری روماتیسم قلبی یک نوع بیماری قلبی مزمن است و به دو صورت کوتاه مدت حاد و بلند مدت مزمن رخ می دهد. همین طور که می دانید دلیل این بیماری، تب روماتیسم است.

بیماری روماتیسم قلبی

این بیماری یک و یا تعدادی از دریچه های قلب را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث التهاب قلب می گردد. اگر بیماری حاد شود علائم آن باقی می ماند. امکان دارد جریان خون بر اثر تنگی یا التهاب دریچه هایی که فعالیت خوبی ندارند، بسته شود که در این صورت به خاطر اختلال در فعالیت قلب، احتیاج به عمل جراحی قلب است. این نوع جراحی ها بسیار پرهزینه بوده و در بیشتر کشورها در دسترس نمی باشد.

روماتیسم قلبی چه بیماری است؟ چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

تب روماتیسم هم نوعی بیماری التهابی است. که بر روی بافت ‌های هم بند بدن، بخصوص قلب، مفصل، پوست و مغز تأثیر گذار است. این بیماری به عنوان یک عفونت استرپتوکوک شروع می ‌شود. هر شخصی در هر سنی احتمال  دارد این بیماری را داشته باشد. شیوع این بیماری در کودکان زیر ۱۴ سال بیشتر بوده و به طور معمول از یک گلو درد ساده شروع می‌ شود.

بخوانید   دلایل ادرار نکردن نوزاد چیست

حتماً با اولین علائم، کودک را پیش پزشک برده و تست عفونت گرفته شود. در مراحل اولیه این بیماری با آنتی بیوتیک و پنی سیلین قابل درمان است. در صورتی که این بیماری در سنین کودکی تا نوجوانی بروز نماید. از آنتی بیوتیک ها بصورت روزانه تا سن ۲۵-۳۰ سالگی برای جلوگیری از عود مجدد استفاده می‌ کنند.

عدم درمان تب روماتیسم

اگر بیماری روماتیسم قلبی درمان نشود، نارسایی قلبی را بوجود می آورد. اشخاص مبتلا به آن در معرض آریتمی، سکته مغزی، اندوکاردیت و … هستند. این شرایط موجب ناتوانی شدید، کاهش کیفیت زندگی و در جوانان باعث مرگ زودرس می ‌شود. عمل جراحی می ‌تواند تا حدودی عمر را طولانی کند. ولی بیماری روماتیسم قلبی را درمان نمی ‌کند. هر چند که این عمل هم پر هزینه بوده و در هر کشوری در دسترس نیست.

بیماری تب روماتیسم در کشورهای جهان سومی بیشتر شایع شده است. این کشورها هم از نظر امکانات بهداشتی در سطح ضعیفی قرار دارند. بیماری ‌های قلبی و عروق از بیماری‌ های مزمن، ناتوان کننده و گاه مرگ آور هستند. ولی با تمام این موارد گفته شده می شود می توان از این بیماری‌ ها ۱۰۰ درصد پیشگیری کرد.

بیماری روماتیسم قلبی
بیماری روماتیسم قلبی

 

بخوانید   سالمند آزاری چیست

علائم بیماری روماتیسم قلبی

علائم مربوط به این بیماری ممکن است سال‌ ها ظاهر نشود. زمان ظهور آن بستگی به شدت علائم مربوط به دریچه ‌های قلب و نوع آن ‌ها دارد.

بیشتر اشخاصی که دچار بیماری روماتیسم قلبی، هستند صدای بلندی در قلبشان بوجود می ‌آید. این صدا با استتوسکوپ قابل شنیدن است. این علائم، علائم آریتمی هستند. علائم مربوط به این بیماری از حالت متوسط تا شدید ممکن است متفاوت باشد.

  • تنگی نفس
  • درد در ناحیه قفسه سینه
  • در اثر فعالیت بدنی ضعف و خستگی شدید همراه با ورم پاها

علائم تب روماتیسم حاد چیست؟

رایج ‌ترین علائم تب روماتیسم حاد عبارتند از:

  • تشنج: حرکات غیرقابل کنترل بدن و چشم ‌ها
  • تورم و درد: قرمزی و گرما که در مفصل بزرگتر مانند زانو، مچ دست و پا یا آرنج دیده می ‌شود.
  • تب: تب سرد و گرم که مانند علائم آنفولانزا و سرما خوردگی احساس می ‌شوند.
  • مشکلات پوستی: وجود تومورهای کوچک زیر پوستی
  • مشکلات قلبی: با تورم قلب درد در ناحیه قفسه سینه بوجود می ‌آید. در صورتی که این بیماری شدت یابد باعث نارسایی قلبی می ‌شود.
بخوانید   سرطان سینه (پستان) چیست و چگونه آغاز می شود

تمام افراد مبتلا به بیماری روماتیسم قلبی، همه نشانه های گفته شده را ندارند. ولی اغلب حال ناخوشی داشته و نیازمند به بستری شدن هستند.

«ادامه دارد…»

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)