بیماری روتاویروس در کودکان

بیماری روتاویروس در کودکان

هر والدینی از منتقل کردن کودک خود به بیمارستان ترس دارند حال در صورتی که بدانید به ویروسی آلوده شده به نام بیماری روتاویروس در کودکان که اسمش را هیچ وقت نشنیده اید بیشتر نگران می شود. میلیون ها کودک با ویروسی دست و پنجه نرم می کنند که رایج تر از آن است که شما فکر کنید.

بیماری روتاویروس چیست

بیماری روتاویروس در کودکان تقریبا به تمامی ودکان تا چهار سالگی حمله می کند و هر روز جان هزاران کودک را می گیرد. در کشور ما روتاویروس شایع ترین عامل اسهال جدید در کودکان است و هر سال ۳۰ کودک را به کام مرگ می فرستد، مادری تا زمانی که دو تن از سه فرزندش را راهی بیمارستان کند هرگز نام چنین ویروسی را نشنیده بود. کودک که به دلیل استفراغ و اسهال های شدید دچار کم آبی شده بود سه روز در بیمارستان بستری شد تا به وی آبرسانی شود سپش خواهرش دچار همین علائم و نشانه ها شد.

نشانه های بیماری روتاویروس

این بیماری بسیار مسری است و پیش از بروز نشانه ها و پس از آن نیز قابل انتقال است. علیرغم تلاش پدر و مادر، کودکان دست های خود را تمیز نمی کنند و دست های خود را مدام به داخل دهان می برند. در هر بخش ارژانسی تامین مایع از دست رفته بسیار مهم است. کودکان بیمار پس از مراجعه به بیمارستان ابتدا توسط پرستاران مورد ارزیابی قرار می گیرند تا از لحاظ کم آبی و شدت آن مورد بررسی قرار بگیرند.

بخوانید   خروسک یا کروپ بیماری شبیه به سرما خوردگی

آنها علاوه بر ثبت علائم حیاتی مقدار ادرار کودک طی ۲۴ ساعت گذشته را نیز بررسی می کنند همچنین میزان مایع مصرفی کودکان نیز بررسی می شود. پرستار با بررسی مقدار مایع مصرفی، میزان خواب آلودگی و یا خشکی دهان، شرایط کم آبی آن را بررسی می کند. کودکانی که دچار اسهال روتاویروس می شوند معمولا ۳ تا ۳۵ ماهه هستند.

علائم بیماری روتاویروس در کودکان

بیماری روتاویروس در کودکان معمولا با تب، دل به هم خردگی و استفراغ شروع می شوند و با اسهال ادامه پیدا می کند. اسهال ممکن است خفیف و یا شدید باشد و از ۳ تا ۹ روز طول بکشد. به گفته بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران شروع این بیماری از زمستان تا اواسط بهار است. این بیماری اغلب در فصل پاییز از جنوب غرب کشور شروع می شود و در اواخر زمستان و اوایل پاییز به شمال شرق می رسد.

بیماری روتاویروس در کودکان
بیماری روتاویروس در کودکان

 

مردم معمولا در مورد بیماری روتاویروس در کودکان چیزی نشنیده اند چرا که پزشکان اغلب گلودرد کودکان را کش داده و نمی دانند که تبدیل به چه بیماری شده است. بهترین فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در تهران معتقد است که این بیماری شایع و پیشگیری آن دشوار است بنابراین والدین و مربیان باید نشانه ها و علائم این بیماری و طرز برخورد با آن را بدانند. باید تب را پایین آورد تا کودک بهتر شود. مهمترین نکته نوشیدن مایع کافی است و اگر کودک مایل به خوردن مایعات نیست و آب بدنش کم است حتما آن را به ارژانس ببرید.

بخوانید   بیماری پدوفیلی

روش هایی برای خوشحالی و تقویت خودباوری کودکان

بیماری آتاکسی چیست

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)