بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان

کودک شما آیا اغلب بیمار است؟ آیا کودک شما در هنگام بلند شدن از خواب و یا نشستن دچار مشکل است و انجام دادن این کارها برای او سخت است؟ در صورتی که گفتید بله، باید بدانید که امکان دارد فرزند عزیز شما مبتلا به بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان هست. شما می توانید کودک را در بیمارستان تحت درمان قرار دهید و با درمان های به موقع و موثر نیاز خود به غلبه بر بیماری دیستروفی را برآورده کنید.

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان چیست؟

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان یک نوع اختلال ژنتیکی است که منجر به تضعیف عضلات بدن او می شود. دیستروفی عضلانی یک نوع بیماری ماهیچه ای است که در کودکان رخ می دهد. کودکانی که از این اختلال رنج می برند قادر به نشستن درست، راه رفتن طبیعی، حرکت دست های خود به راحتی و نفس کشیدن راحت را ندارند. در نهایت، با توجه به بالا رفتن ضعف عضلانی درکودکان، احتمال دارد فرزند شما تمام قدرت خود را از دست بدهد.

بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان
بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان

 

دلایل دیستروفی عضلانی در کودکان:

دیستروفی عضلانی در کودکان به دلیل وجود یک ژن معیوب روی می دهد که مسئول تولید نوعی پروتئین برای حفاظت از فیبرهای عضلانی است. اطلاعات ژنتیکی گم شده و یا نادرست مانع از تولید پروتئین لازم برای سوخت و ساز و حفظ عضلات فرزند شما شده و به آن ها آسیب می رساند و آن ها را ضعیف می کند. نقص در یک ژن خاص که منجر به دیستروفی عضلانی در کودکان می شود، نتیجه یک جهش ژنتیکی است. این جهش یا به صورت ارثی یا به طور خود به خود در جنین در حال رشد شما اتفاق می افتد.

بخوانید   تاثیر طلاق بر سیستم ایمنی بدن کودکان

نشانه های اولیه دیستروفی عضلانی در کودکان:

شایع ترین علامت دیستروفی عضلانی در کودکان افزایش ضعف عضلانی در او است. در این مقاله، لیستی از علائم دیستروفی عضلانی که در کودکان مبتلا ممکن است مشاهده شود، بیان خواهد شد، که عبارت است از:

 • راه رفتن روی انگشتان پا
 • افتادن های پی در پی کودک
 • سفتی عضلات و درد در آن ها
 • داشتن مشکل در بلند شدن از خواب و یا حالت نشستن
 • مشکل در یادگیری
 • جمع کردن انگشتان پا در زمان راه رفتن
 • مشکل در راه رفتن طبیعی یا در چهار دست و پا رفتن کودک
 • بزرگ شدن ماهیچه های ساق پا

تشخیص بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان:

طی تحقیقات بعمل آمده برای تشخیص دیستروفی در فرزند خود، به پزشک مراجعه کنید تا او بتواند با بررسی تاریخچه بیماری و انجام یک معاینه فیزیکی کامل از کودک شما به او کمک کند. احتمال دارد دکتر آزمایش های خاصی را برای درمان او به شما توصیه کند که عبارت است از:

 • آزمون های آنزیمی: بررسی آنزیم های منتشر شده در عضلاتی که آسیب دیده می تواند به تشخیص بیماری کمک نماید.
 • آزمایش ژنتیک: بررسی جهش ژن ها در نمونه خون کودک مبتلا در تشخیص این بیماری موثر خواهد بود.
 • الکترومیوگرافی: اندازه گیری فعالیت های الکتریکی عضلات و مقایسه تغییرات آن ها با الگوی فعالیت الکتریکی طبیعی در عضلات یک فرد معمولی می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.
 • نتایج آزمایش ریه: (ECG) بررسی عملکرد ریه ها در کودکان از جمله راه های تشخیص این بیماری است.
 • بیوپسی عضلانی: بررسی از بین رفتن و تجزیه و تحلیل عضلات کودکان از طریق برداشتن یک برش کوچک از عضلات او می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.
 • آزمایش قلبی مانیتورینگ: (ECG) بررسی عملکرد قلب کودک نیز از جمله راه های تشخیص این بیماری می باشد.
بخوانید   درمان تهوع و استفراغ کودکان با روش های خانگی

درمان دیستروفی عضلانی در کودکان:

هیچ راه درمان قطعی برای بیماری دیستروفی عضلانی در کودکان وجود ندارد، اما درمان های خاصی هست که می تواند در کاهش مشکلات کودکان موثر باشد. این روش های درمان به کودکان کمک می کنند تا فعال باقی بمانند.

 1. برای درمان دیستروفی عضلانی در کودکان استفاده کردن از دارو:

امکان دارد پزشکان مصرف کورتیکواستروئیدهایی مثل پردنیزولون را توصیه کنند، که در به تاخیر انداختن پیشرفت ها، نشانه ها و اثرات دیستروفی عضلانی و افزایش قدرت عضلات در کودکان بسیار اثرگذار می باشد. با این حال استفاده طولانی مدت از این داروها می تواند استخوان های فرزند شما را ضعیف تر کرده و شانس شکستگی در آن ها را بالا ببرد. بعضی از پزشکان هم ممکن است داروهای قلبی، مانند مسدود کننده های بتا و همچنین مهار کننده های آنزیم ها و یا تبدیل کننده هایی مانند آنژیوتانسین را توصیه کنند، که این ها هم برای جلوگیری از خسارت وارده به قلب نوزاد با توجه به وجود این اختلال بسیار مفید خواهد بود.

 1. درمان به کمک دستگاه ها:

این نوع از درمان که به وسیله دستگاه های کمکی انجام می شود، می تواند به افزایش کیفیت زندگی کودکان مبتلا به دیستروفی عضلانی کمک کند. تمرینات کششی منظم می تواند تحرک و انعطاف پذیری مفصل ها را بهبود بخشد. تمرینات هوازی هم می تواند به بهبود تحرک، قدرت و سلامتی کلی بدن کودکان شما کمک کند. پرانتز می تواند تحرک در کودکان را رواج داده و انعطاف پذیری تاندون ها و عضلات کودکان را حفظ کند. استفاده نکردن از وسایلی، مانند واکر و صندلی چرخ دار، می تواند به حفظ تحرک در کودکان کمک کند. کمک های تنفسی مانند به کار بردن دستگاه آپنه در هنگام خواب، می توانید شب ها به بهبود مصرف اکسیژن در این کودکان کمک شایانی بکند.

 1. جراحی راهی برای درمان دیستروفی عضلانی در کودکان:

احتمال دارد دکتر در موارد شدیدتر، عمل جراحی را برای اصلاح انحنای ستون فقرات در کودکان مبتلا توصیه کند که جراحی مشکل تنفسی را هم در کودکان از بین خواهد برد.

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش اول)
۰/۵ (۰ نقد و بررسی)