بیماری تنبلی چشم کودکان

بیماری تنبلی چشم کودکان

بیماری تنبلی چشم کودکان چیست؟ همه ما بارها با این جمله برخورد کرده ایم که کسی دچار تنبلی چشم شده است. تنبلی چشم کودکان با ضعف بینایی متفاوت است. طی تحقیقات بعمل آمده پزشکان معتقدند که تنبلی چشم نوعی اختلال بینایی است و در صورتی که والدین مراقب نباشند و به موقع بیماری تشخیص داده نشود کودک را از یک چشم بسیار کم بینا و یا نابینا می کند اما با تشخیص به موقع به راحتی و کاملا قابل درمان است.

نشانه های بیماری تنبلی چشم کودکان

چشم های بعضی بچه ها با اینکه سالم به نظر می رسد ولی از سلامتی کافی برخوردار نیست. رشد و تکامل مرکز بینایی از دوران جنینی تا حدود ده سالگی اتفاق می افتد ولی حداکثر سرعت رشد آن تا سه سالگی است. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم باعث می شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود یا اصطلاحا دید چشم بیمار را خاموش می کند.

بخوانید   پولیپ بینی چست

دلایل تنبلی چشم کودکان

یکی از مسائلی که در جامعه متدارل و بسیار مهم است بحث آمبلیوپی یا تنبلی چشم کودکان است. یکی از مسائلی که بسیار مهم است بحث تنبلی چشم با ضعیفی چشم است و بسیاری از والدین فکر می کنند که تنبلی چشم همان ضعیفی چشم است در صورتی که این دو تا موضوع با یکدیگر متفاوت اند، در تنبلی چشم فرد یک مشکل قابل حل دارد که به دلیل عدم اقدام به موقع در سن زیر هفت سالگی دچار کاهش دید دائمی می شود که بعد از آن قابل درمان نخواهد بود.

بیماری تنبلی چشم کودکان
بیماری تنبلی چشم کودکان

حال علت این کاهش دید می تواند دلایل مختلفی از جمله ضعیفی چشم کودک، انحراف چشم کودک و یا هر مشکل دیگر باشد که دید کودکان زیر هفت سال خوب نباشد. هنگامیکه نوزاد متولد می شود دید خوبی ندارد یعنی دید ده دهم ندارد و با گذشت زمان تکامل پیدا می کند، در صورتی که اشکالی در دید هم وجود داشته باشد این تکامل به صورت طبیعی اتفاق نخواهد افتاد و فرد هیچوقت دید کاملی نخواهد داشت و متاسفانه چون این تکانل فقط تا سن هفت سالگی است و والدین بعد از سن هفت سالگی متوجه نشوند و بعد از آن متوجه شوند حتی با رفع مشکل هرگز دید طبیعی فرد بر نخواهد گشت.

بخوانید   تیک عصبی در کودکان (بخش اول)

پیشگیری از تنبلی چشم

طبق دلایلی که در بالا خواندید والدین باید کودکان زیر هفت سال را مرتبا نزد پزشک متخصص برده و بینایی را تحت نظر بگیرند. بچه ای بین چهار تا شش سال معاینه چشم پزشکی بشند تا در صورتی که مشکلی در آن سن دارند بتوانند هر چه سریع تر برطرف کنند. شایع ترین دلیل تنبلی چشم کودمانی هستند که چشمشان نزدیک بین و یا دور بین و یا استیکمات است به همین دلیل خوب نمی بیند و به همین خاطر تبل می شود.

اگر این مشکل زیر هفت سال اتفاق بیفتد پزشک با تجویز عینک این مشکل را به راحتی حل می کند اما در صورتی که در سن بالای هفت سالگی مثلا نه و ده سالگی تشخیص داده بشود با تجویز عینک مشکل حل نخواهد شد و هیچ وقت به دید کامل نخواهد رسید بنابر این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تاکید مجدد می کند که حتما حتما بچه های بین چهار تا شش سال معاینه بشود و اگر مشکلی هست قبل از هفت سالگی بر طرف شود.

تشنج در کودکان چیست؟ (بخش اول)

بخوانید   بی اختیاری ادرار در سالمندان

نشانه های مشکلات روانی کودکان و نوجوانان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)