بیماری التهاب چشمی در کودکان

آشنایی با  التهاب چشمی کودکان

اصولاً عفونت چشم سن و سال نمی­ شناسد ولی در سنین پایین التهاب چشمی در کودکان از مشکلات بسیار رایج و مشکل­ ساز برای کودکان است. در واقع مشکل از جایی شروع می­شود که غشای شفاف موجود در پلک­ها و روی سفیدی چشم، ملتهب می­شود و سپس محیط چشم بصورت قرمز قابل مشاهده است. در ادامه به بررسی عوامل، علائم و راه­کارهایی برای درمان این بیماری خواهیم پرداخت.

انواع عفونت چشمی

این عفونت­ها انواع مختلفی دارند:

 • کنژکتیویت (ورم ملتحمه و یا چشم صورتی) که منشأ آن می­تواند هم ویروسی باشد و هم باکتریایی و آلرژیکی (نوع اول شایع­ تر است) و در کل بسیار شایع و مسری است (نوعی از آن مسری نیست).
 • سلولیت که در حقیقت خطرناک ترین نوع عفونت چشم است که در حفره­ ی چشم ایجاد می­شود. منشأ آن مانند ورم ملتحمه از هر سه نوع می­باشد و به هیچ وجه این عفونت در خانه قابل درمان نیست! اگر کودک شما به همراه علائم سینوزیت دارای التهاب چشم نیز بود، این می­تواند نشانه­ای باشد برای مراجعه­ ی فوری به پزشک. اگر نسبت به درمان سلولیت به موقع اقدام نشود، عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت!
 • گل مژه یا Hordeolum که از باکتری استافلاکوک ناشی می­شود و منجر به ایجاد توده­ های قرمز بر روی پلک و یا نزدیک مژه­ ها خواهد شد. این باکتری بر روی سطح پوست انسان زندگی می­کند!
 • کراتیت که علاوه بر سه منشأ ذکر شده در موارد فوق، منشأ انگلی نیز دارد و از ورود اشیای خارجی به عضوی از چشم کودک ممکن است ایجاد شود.
بخوانید   تشنج در کودکان چیست؟ (بخش اول)

و انواع دیگر که معمولاً از شایع­ترین انواع عفونت در کودکان نمی­باشند.

التهاب چشمی در کودکان
التهاب چشمی در کودکان

علل عفونت ناحیه چشم در کودکان

کودک شما ممکن به دلایلی مانند سرماخوردگی، واکنش­های آلرژیک، زخم، باکتری­ها (که در ادامه به تشریح آن خواهیم پداخت)، عدم رعایت بهداشت فردی و سیستم ایمنی ضعیف به سادگی دچار التهاب چشم شوند. این بیماری مسری است (نه همه­ ی انواع آن)، لذا تماس نزدیک با مبتلایان خطر را تشدید می­نماید. در کل تمامی عوامل تحریک کننده­ی غشای چشم مانند کلر موجود در آب استخرها موجب در معرض عفونت قرار گرفتن چشم خواهد شد.

نشانه­ های عفونتی شدن چشم در خردسالان

علائم زیر گویای وجود عفونت در درون چشم اطفال است که باید به آن­ها توجه نمود:

 • سوزش و خارش شدید؛
 • ترشحات غلیظ به رنگ­های مختلف زرد، سبز و یا سفید؛

اگر این ترشحاتی که موجب چسبانده شدن پلک­ها به همدیگر شده­اند به رنگ زرد باشند، احتملاً باکتری­های استافیلوکوک­، استرپتوکوک­ یا هموفیلی­ موجب عفونت شده­اند.

 • متمایل شدن سفیدی چشم به صورتی و یا قرمز؛
 • خشکی پلک­ها به هنگام خواب؛
 • احساس درد و وجود شن یا ماسه به هنگام پلک ­زدن؛
بخوانید   آسیب های جنسی کودکان

برای درمان عفونت چشم کودکانمان چه کنیم؟

راه­های درمان عفونت بسته به نوع عفونت متغیر است. اگر عفونت چشم کودک از نوع عفونت­های ویروسی باشد، معمولاً پس از یک هفته بدون هیچ داروی خاص درمان شده و تنها کافیست چشم کودک را با آب گرم شستشو دهید. اگر عفونت از نوع باکتریایی باشد، پماد آنتی بیوتیکی یا قطره چشم توسط پزشک تجویز خواهد شد. استفاده از هرکدام بسته به راحت­تر بودن کودک شما بصورت اختیاری است. و در آخر برای رفع عفونت آلرژیک، لازم است کودک را از ماده آلرژن یا حساسیت­ زا دور نگه داشت و در صورت نیاز، آنتی هیستامین خوراکی توسط پزشک تجویز خواهد شد. کمپرس آب سرد نیز در این مورد بسیار کمک کننده است.

چگونگی پیشگیری از عفونت چشم در اطفال

ابتلاء شدن به این عفونت­ها را می­توان با رعایت مواردی از جمله

 • شستشوی دست و صورت کودک بعد از بیرون رفتن و تماس با افراد دیگر؛
 • تعویض حوله­­ ی کودک در بازه ­های زمانی کوتاه­تر و عدم استفاده از حوله­ ی مشترک؛
 • استفاده­ ی کودک از شامپوی بچه که از سوزش و واکنش­های آلرژیک جلوگیری می­نماید؛
 • عدم مالش چشم با دست­های کثیف؛
 • روبوسی و دست دادن با افراد بیمار؛
التهاب چشمی در کودکان
التهاب چشمی در کودکان

 

بخوانید   two Ways You Can Make use of a Reliable Online Trading Program For Your Investments

نکات و توصیه ­های مهم

فراموش نکنید در صورت عدم بهبودی بیماری کودک پس از گذشت ۳ روز، حتماً به مراکز درمانی مربوطه مراجعه فرمایید. لازم به ذکر است وسایل شخصی کودک مبتلاء به عفونت سلولیت را از وسایل سایر افراد جدا نمایید. موارد رعایت بهداشت را به کودک خود بیاموزید که این کار هم بار بزرگی از دوش شما خواهد برداشت، هم کودک با یادگیری­های لازم در پیشگیری از بیماری خود کفی خواهد شد.

علائم بیماری جذام روی پوست

کوتاهی قد در سالمندان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)