بیماری آتاکسی چیست

بیماری آتاکسی چیست؟

بیماری آتاکسی چیست و چه نشانه هایی دارد؟ این بیماری به معنی پیدا شدن یک اختلال در سیستم عصبی است که برخی مواقع روی مخچه اثر مستقیم می گذارد. در واقع ۳ نوع تقسیم بندی جدا برای این بیماری وجود دارد:

  • مخچه
  • حسی و دهلیزی

انواع مختلفی از عدم تعادل در این تقسیم بندی ها وجود دارد که مدل خفیف آن dystaxia و افرادی که یک طرف بدن آنها تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند hemiataxia تا نوع شدید و همینطور ناتوان کننده این نوع اختلال وجود دارد. افرادی که مبتلا به نوع شدید این بیماری هستند ممکن است که نیاز به جراحی داشته باشند.

بیماری آتاکسی

اختلال در بیماری آتاکسی با موارد مختلفی بوجود می آید. این موارد شامل لوپوس، تروما، کم کاری تیروئید، آسیب به سیستم عصبی مرکزی که شامل تصادف و یا سکته است، کمبود ویتامین، بیماری سلیاک، ژنتیک، عوامل زیست محیطی و همینطور تخریب سیستم عصبی است.

تشخیص دلیل آن می تواند به متخصصین در مورد درمان هر مورد کمک بزرگی کند، به این جهت که در بیشتر شرایط، کیفیت زندگی اشخاص را می شود بدون انجام عمل های سخت درمان کرد.

علائم بیماری آتاکسی

با توجه به این که اختلال آتاکسی از کدام تقسیم بندی می باشد ، نشانه‌ ها و علائم آن امکان دارد که باعث خونریزی یا التهاب مخچه باشد.

بخوانید   مشکلات رفتاری در کودکان

این شرایط موجب حرکات ناپایدار چشم ، وضعیت بدن و همچنین کنترل اندام‌ ها در بیمار خواهد شد. این وضعیت همچنین امکان دارد که توانایی و قابلیت ‌های حسی فرد را تحت تاثیر خود قرار داده و درک موقعیت یا حرکت مفاصل را برای شخص بیمار دچار مشکل نماید.

در نهایت نوع دهلیزی این اختلال خواهد توانست منجر به سرگیجه شدید ، از دست دادن تعادل ، تهوع و یا استفراغ شود.

از نشانه های اصلی این اختلال می توان به مواردی چون حرکات ناپایدار بازوها ، پاها و دیگر مفاصل اشاره نمود. و همین امر موجب می شود تا پیاده روی برای این بیماران سخت شود.

برخی دیگر از علائم آتاکسی مخچه شامل لکنت زبان ، اشکال در نوشتن ، لرزش بدن و همچنین عدم توانایی در تشخیص مسافت یا حرکات خواهد بود. اکثر علائم خاص در کودکان توسط یک فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان قابل تشخیص می باشد. پس از تشخیص می ‌توان روش های درمانی مفیدی را انجام داد.

درمان اختلال آتاکسی

  • استفاده از فیزیوتراپی

برای بیشتر علائم فیزیکی این اختلال ، مانند مختل شدن در راه رفتن و همچنین مشکلات کنترل عضلات ، فیزیوتراپی یک روش قابل دوام خواهد بود. در صورتی که راه رفتن هنوز هم امکان پذیر است ، می شود از این روش استفاده نمود ، نوع خفیف آتاکسی است و در طول زمان خواهید توانست کنترل بیشتری را بر روی مفاصل و اندام‌ ها داشته باشید.

بخوانید   تأثیر افسردگی و میل جنسی برهم

همچنین با انجام دادن تمرینات ورزشی خانگی فراوانی وجود دارد که می ‌توان کنترل عضلات را تقویت نمایید و عملکرد سیستم عصبی را بهبود بخشید.

  • ویتامین E

برخی از تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین E می تواند باعث بوجود آمدن علامت ‌های آتاکسی شود.  به طور کلی ، کمبود ویتامین E می ‌تواند باعث عملکرد ضعیف سیستم عصبی گردد.

ویتامین E به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می ‌کند که خواهد توانست استرس اکسیداتیو را در بدن کم کند و به تمامی سیستم اندام ‌ها کمک نماید تا کار خود را به نحو صحیح انجام دهند.

  • ماساژ

از آن جهت که این اختلال در اصل یک موضوع التهاب و یا عملکرد ضعیف مخچه یا دیگر قسمت های سیستم عصبی مرکزی است ، یک راه حل فیزیکی خواهد توانست انتخاب درستی جهت درمان آن باشد.

ماساژهای مخصوصی که بر روی گردن و سر انجام می شوند ، می تواند فشار اضافی و التهاب در عضلات و بافت ‌های گردن و سر را کم کند. این کار موجب می شود تا به بدن کمک فراوانی کند و کنترل طبیعی بر روی عضلات خود داشته باشد.

  • ویتامین B1

کمبود ویتامین B1 که با عنوان تیامین هم شناخته می شود ، در بعضی از بیماران با این اختلال مربوط می باشد. تیامین جهت سوخت و ساز درشت مغذی ‌ها بسیار مهم خواهد بود و نقش کوآنزیمی فراوانی را دارد. بدون تیامین ، عملکرد سیستم عصبی فرد دچار اختلال می شود.

  • استفاده از روغن زیتون

طبق تحقیقات بعمل آمده نشان می دهد که استفاده از چربی ‌های سالم در رژیم غذایی خواهد توانست نشانه ‌های آتاکسی را کم کند. روغن زیتون دارای ترکیبات پلی فنولیک و همچنین آنتی اکسیدان ‌های مختلف دیگری مانند اسید های چرب امگا ۳ می باشد که همین امر باعث می شود تا به یک گزینه سالم تبدیل گردد.

بخوانید   شناخت کودک درون چیست

اشخاصی که خطر مبتلا شدن به آتاکسی در آن ‌ها وجود دارد ، بهتر است که بیشتر از روغن زیتون استفاده نمایند.

  • ماهی سالمون

ماهی سالمون جز تقویت کننده های مغز است که به همین علت وجود اسید های چرب امگا ۳ در این نوع ماهی برای بدن فواید بسیاری خواهد داشت. اسید های چرب امگا ۳ سرشار از خواص ضد التهابی و همچنین آنتی اکسیدانی فراوانی می باشد که برای سیستم عصبی بسیار مهم می باشد.

با کم شدن سطح استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد شناختی ، این نوع اسید های چرب می ‌توانند از بروز نشانه ‌های آتاکسی جلوگیری نمایند.

بیماری آتاکسی
بیماری آتاکسی

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)