بیماری آبله مرغان چیست

بیماری آبله مرغان چیست ؟

امروزه طبق بررسی های انجام شده توسط متخصصین بیماری آبله مرغان یک نوع بیماری مسری است. این بیماری در کشورهای توسعه یافته طی سالهای گذشته به خاطر استفاده از قارچ زن کاهش زیادی داشته است. اما هنوز هم در این کشورها این بیماری بوجود می آید ولی با شیوع بسیار کمتر، متاسفانه در کشور ما به خاطر استفاده نکردن از واکسن تعدادی از کودکان و بزرگسالان به این بیماری مبتلا می شوند و این در بین کودکان بسیار رایج است. ولی خبر خوبی که برای خانواده ها داریم این است ، با این حال که این بیماری تب دار و شدید است ولی با رعایت یکسری از اصول کودک خود را مراقبت کرده و این بیماری را به بهترین حالت درمان می شود کرد.

علائم آبله مرغان کودکان

ضایعات پوستی مهمترین علامت در کودکان مبتلا به آبله مرغان است و این ضایعات معمولا از ناحیه صورت، سینه و پشت شروع می شود و به تدریج دیگر نقاط بدن گسترش پیدا می کند. ضایعات در سه مرحله ایجاد می شود:

  • به تدریج ضایعات پر از مایع می شوند که به آن تاول یا وزیکل می گویند.
  • ضایعات به صورت قرمز و کوچک به نام پاپول هستند.
  • در نهایت تاول ها پاره می شوند و به حالت زخم و دلمه بسته تبدیل می شوند.
بخوانید   بیماری سرخجه در دوران بارداری

بیماری آبله مرغان کودکان به غیر از ضایعات پوستی علائم دیگری نیز دارند مثل تب، بی حالی و خستگی، سردرد و ضایعات دهانی.

مراقبت های لازم برای آبله مرغان کودکان

والدین اول از همه باید سعی کنند که کودکان خود را درون منزل نگه دارند چرا که این بیماری یک بیماری بسیار مسری هست و به کودکان دیگر به راحتی انتقال پیدا می کند. کودکان خود را به مهد کودک نفرستید و یا مهمانان را به خانه دعوت نکنید تا از شیوع این بیماری به جامعه جلوگیری کنید. معمولا وقتی ضایعات حاوی مایع باشند قابلیت سرایت دارند ولی به طور کلی معمولا یک هفته پس از شروع ضایعات به حالت خشک در می آید و دیگر قابلیت سرایت نخواهند داشت.

کودکان را در خانه مرتبا حمام کنید در صورتی شامپو مخصوص دارید حتما استفاده کنید که این شامپو ها تسکین دهنده بسیار خوب برای آبله مرغان کودکان دارد. سعی کنید بعد از حمام برای کودکان از پماد های تسکین دهنده مانند کالامین، ضد خارش و یا ژل های وازلین استفاده کنید و از دارو های شیمیایی و آنتی بیوتیک های موضعی بی مورد بپرهیزید چون اینگونه دارو ها خودشان میتوانند برای کودکتان دچار ضایعات و آلرژی بکنند.

بخوانید   بی اختیاری ادرار در سالمندان

بیماری آبله مرغان

برای تسکین درد و تب از استامینوفن و یا بروفن استفاده کنید، دقت کنید هرگز برای کنترل تب کودک مبتلا به آبله مرغون از آسپرین استفاده نکنید. ناخن کودکان را مرتبا کوتاه کنید چرا که میتواند موجب خارش و زخم های پوستی شود. برای جلوگیری از خارش دستها از جوراب کوچک کودکان برای دستهایشان استفاده بکنید.

بیشتر کودکان مبتلا به بیماری آبله مرغان تحت کنترل هستند و اتفاق نا خوشایندی نمی افتد ولی در صورتی که نوزادی مبتلا به آبله مرغان شد یعنی کودکی که دارای سیتم ایمنی ضعیفی است اگر همراه با ضایعات آبله مرغان اختلالات تنفسی مانند تنگی نفس دارد و یا اینکه ضایعات پوستی شکل عفونی پیدا کرده اند حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و امیدواریم با رعایت نکات گفته شده برای آبله مرغان کودکان این دوران را به راحتی پشت سر بگذارید.

بیماری آبله مرغان
بیماری آبله مرغان

انواع بیماری مغزی در کودکان

بیماری نورون حرکتی

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)