برفک دهان نوزاد چیست؟

از برفک دهان نوزاد چه می دانید؟

عارضه ی برفک دهان نوزاد از رشد بیش از حد نوعی قارچ گوارشی به نام کاندیدا آلبیکنز و ایجاد شدن عفونت قارچی در ناحیه ی دهانی ایجاد می شود. عفونت های ناشی از این مخمر ممکن است در محل پوشک و زیر چانه نیز گسترش یافته و ناحیه های مربوطه را درگیر نماید. این قارچ در واقع به میزان کافی و بسیار مفید (فلور نرمال دهان) در بدن ما وجو دارد اما اگر تراکم آن ها به بیش از حد مجاز رسد، سبب بروز پاسخ ایمنی و تشکیل برفک های دردناک خواهد شد.

نوزادانی که در معرض برفک دهان قرار می گیرند

 • نوزاد ناقص متولد شده؛
 • نوزاد دارای سیستم ایمنی ناقص و تکمیل نشده؛
 • نوزاد مبتلاء به HIV؛
 • نوزاد مبتلاء سرطان؛
 • نوزاد مبتلاء به دیابت نوع ۱ مادرزادی؛
 • نوزادان و مادرانی که از داروهای سرکوب کننده ی سیستم ایمنی بدن مانند آنتی بیوتیک ها استفاده می نمایند.
 • نوزادی که پوشک خیس برای مدت طولانی استفاده نموده و زمینه ی رشد قارچ را فراهم نموده است.
 • نوزادانی که از طریق زایمان طبیعی بدنیا آمده اند و در تماس با برفک در ناحیه ی واژن مادر قرار گرفته اند.
بخوانید   فشار خون در سالمندان

علائم برفک دهان شیرخوارگان

مراجعه به پزشک پس از مشاهده ی نشانه های زیر بسیار واجب بوده و در صورت عدم اقدام به موقع، با گسترش قارچ ها روبرو خواهید شد:

وجود لکه های سفید متمایل به زرد برروی لب، پشت لب، گلو و گونه های داخلی نوزاد، عدم رفع لکه ها پس از شستشو، زخم شدن دهان و عدم توانایی نوزاد در میک زدن پستان مادر، درد زیاد لک ها و قرمزی و التهاب اطراف لب ها و زبان. توجه داشته باشید، ممکن است این علائم در نوزادان بزرگتر بروز نکند.

علائم برفک در مادر

سوزش، خارش و قرمزی نوک سینه؛ درد در طول شیردهی و  وجود عفونت ناشی از قارچ در ناحیه واژن به این معنی  که مادر و یا نوزاد، یکی زودتر از دیگری به دلایلی دچار برفک شده و به دیگری انتقال داده است.

برفک دهان نوزاد

برفک دهان نوزاد

تشخیص و اطمینان از برفک دهان نوزاد

ابتدا بررسی کنید که لکه های سفید موجود بر روی لب نوزاد آیا در نواحی دیگر مانند گلو و گونه ها و یا ناحیه ی نشیمنگاهی نیز مشاهده می شوند یا خیر. همچنین فریاد و گریه ی نوزاد حین شیر خوردن نیز ناشی از درد لکه ها و گواهی وجود آن هاست. در غیر این صورت احتمالاً ذرات شیر باقی مانده روی لب نوزاد را با برفک اشتباه گرفته اید و می توانید با دستمال آن هارا پاک نمایید.

بخوانید   بیماری روتاویروس در کودکان

تشخیص قطعی بیماری هنگامی میسر است که در صورت باقی ماندن پلاک ها و التهاب آن ها مجبور شوید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک با نمونه برداری از محل عفونت و بررسی زیر میکروسکوپ از هویت بیماری مطمئن خواهد شد.

برفک دهان نوزاد

برفک دهان نوزاد

درمان دارویی برفک دهان نوزاد

با توجه به میزان گسترش عفونت، پزشک پس از قطعی شدن جواب آزمایش داروهایی به صورت قطره یا ژل تجویز می نماید که باید قبل از غذا یا بلافاصله پس از غذا استفاده شوند. می توانید از گوش پاک کن نیز برای قسمت هایی که دسترسی به آن ها مشکل است استفاده کنید.

کلوتریمازول، نیستاتین، لوکونازول، ایتراکونازول و ویوله دوژانسین از معمول ترین داروهای تجویزی در این زمینه از بیماری نوزادان می باشند.

درمان گیاهی برفک دهان نوزاد

اضافه کردن لاکتوباسیل به رژیم غذایی کودک یا نوزاد، مصرف روغن نارگیل، گریپ فروت و سودا از اقدامات کمک کننده در سرکوب مخمر کاندیدا هستند. این اقدامات با توجه به سن نوزاد متغیر اند و قبل از انجام هر پروسه ی درمان خانگی با پزشک مشورت کنید.

بیماری پدوفیلی 

اقدامات جلوگیری کننده از برفک های اطراف دهان

 • زنان مبتلاء به قارچ واژن، قبل از زایمان باید برای درمان به پزشک مراجعه کنند زیرا احتمال انتقال آن به نوزاد از راه زایمان واژینال بالاست.
 • مادرانی که در ناحیه ی نوک سینه خود برفک مشاهده می کنند و علائم آن شامل التهاب، درد، سوزش و خارش را به همراه دارند باید جهت درمان هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه فرمایند.
 • شستشوی شیشه شیر با آب جوش پس از هربار استفاده و یا جوشاندن آن به مدت چند دقیقه برای ضد عفونی شدن.
 • تعویض مرتب و چند بار در روز پوشک کودک. پوشک ها جز محبوب ترین مکان ها برای رشد انواع قارچ ها و باکتری ها هستند.
 • محدود نمودن استفاده از پستانک، زیرا باعث گسترش برفک در دیگر نقاط دهان و گلو و تشدید بیماری می شود. پس از هربار استفاده از پستانک، آن را خوب با آب گرم شستشو دهید و آن را خشک نگه دارید.
 • پوشک بچه و وسط پای نوزاد را خشک نگه دارید. محیط مرطوب بسیار برای رشد قارچ ها مساعد است.
 • در صورت نیاز از آنتی بیوتیک ها استفاده نمایید.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

آشفتگی جنسیتی

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)